324
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
6
خوانش گزارش جدید از پلاسکو در شورای شهر

مقصران جدید ریزش ساختمان قدیمی

صدای اعتراض کارگران اراکی بالاخره به پاستور رسید

آب سرد وعده‌ها روی آتش آذرآب

پس از 20 روز اعتراض و کشمکش، بالاخره دولت برای رسیدگی به وضعیت کارگران معترض دو شرکت «آذرآب» و «هپکو« در اراک دست به کار شد و دیروز برخی وزرای کابینه در نشستی مشترک به بررسی این موضوع و چگونگی حل مشکلات و تأمین خواسته‌های مغفول مانده کارگران پرداختند. در مجلس شورای اسلامی هم برخی نمایندگان با مطرح کردن این موضوع، از وزیر کار پاسخ مناسب را طلب کردند تا بالاخره اعتراض پرسروصدای کارگران شاغل در دو کارخانه بزرگ اراک، با جدیت بیشتری بررسی شود.

صبح نو

صدای اعتراض کارگران اراکی بالاخره به پاستور رسید

آب سرد وعده‌ها روی آتش آذرآب

پس از 20 روز اعتراض و کشمکش، بالاخره دولت برای رسیدگی به وضعیت کارگران معترض دو شرکت «آذرآب» و «هپکو« در اراک دست به کار شد و دیروز برخی وزرای کابینه در نشستی مشترک به بررسی این موضوع و چگونگی حل مشکلات و تأمین خواسته‌های مغفول مانده کارگران پرداختند. در مجلس شورای اسلامی هم برخی نمایندگان با مطرح کردن این موضوع، از وزیر کار پاسخ مناسب را طلب کردند تا بالاخره اعتراض پرسروصدای کارگران شاغل در دو کارخانه بزرگ اراک، با جدیت بیشتری بررسی شود.

« وزیر صنعت، معدن و تجارت در دومین نشست مشترکی که به منظور حل مشکلات برخی واحدهای صنعتی اراک تشکیل شد، بر حمایت این وزارتخانه از تولید داخلی و احقاق حقوق کارگران تأکید کرد.» رسانه‌ها دیروز با انتشار خبر این نشست مشترک، به استقبال حل موضوع اعتراض کارگران اراکی رفتند.
خبرگزاری «صدا و سیما» درباره این نشست، نوشته است:« محمد شریعتمداری در این نشست که با حضور وزرای کار، رفاه و تأمین اجتماعی، اقتصاد، رییس کل بانک مرکزی، رؤسای سازمان خصوصی سازی، امورمالیاتی، تأمین اجتماعی، نمایندگان مجلس و استاندار مرکزی برگزار شد، گفت: سازمان خصوصی‌سازی نظارت خود را تا عمل به تعهدات و پرداخت حقوق کارگران ازجانب شرکت‌های دارای مشکل، انجام می‌دهد.» وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار حل مشکلات مربوط به پرداخت حقوق و دستمزد کارگران، فعال‌تر کردن تولید و ایجاد بازار داخلی از طریق بخش راه و شهرسازی و عدم لحاظ کردن چک برگشتی و بدهی‌های معوق در دریافت اعتبار ضمانت نامه و سرمایه در گردش از سوی بانک‌های عامل شد.
در این جلسه مقرر شد سازمان‌های امور مالیاتی و تأمین اجتماعی نسبت به تقسیط بدهی‌های معوق همکاری لازم را داشته باشند. در این نشست همچنین مشکلات واحدها از سوی نمایندگان کارگری تشریح و راه حل‌های موجود از سوی مسوولان ارائه شدند. این، دومین جلسه دولتی‌ها برای بررسی این موضوع بود. چرا که هفته پیش نیز جلسه مشابهی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و مالکان و سهامداران و نیز نمایندگان مردم اراک در مجلس به منظور بررسی و ارائه راه‌حل این واحدها برگزار شد و البته گویا نتیجه قابل ذکری نداشته که در دومین جلسه نیز همچنان بر حل مشکلات این کارگران تأکید شده است. روز شنبه نیز، وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در نامه‌ای به آقای «احمد مشیریان» معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ارائه گزارش جامع از علل و دلایل بروز اعتراضات کارگری در شرکت«هپکو» و «آذرآب» را خواستار شده بود. این پیگیری‌ها پس از آن رخ می‌دهد که کارگران این دو شرکت بزرگ و تأثیرگذار در صنعت کشور، طی روزهای اخیر چند تجمع در اراک و کارخانه‌های خود برگزار کردند. تجمع‌هایی که البته برخی از آنان نیز به درگیری و ضرب و شتم معترضان انجامید و تصاویر چهره‌های خونین و بدن‌های مجروح برخی کارگران، به عکس‌هایی پربیننده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی هم تبدیل شد؛ پس از آن نیز دادستان اراک در گفت و گو با خبرگزاری میزان با بیان اینکه فقدان مدیریت صحیح در کاخانه آذرآب سبب بروز این تجمع‌ها شده است اعلام کرد در شورای تامین استان مرکزی مدافع کارگران معترض این کارخانه خواهد بود .
 اما حرف اصلی کارگران معترض چیست؟

اعتراض با چاشنی ضرب و شتم
خبرگزاری «ایلنا» در گزارشی که 28 شهریورماه درباره تجمع چندباره کارگران دو شرکت «آذرآب» و «هپکو» منتشر کرد، چنین نوشت:« در ادامه اعتراضات صنفی کارگران دو کارخانه آذرآب و هپکو، شماری از کارگران این دو واحد صنعتی صبح امروز ( ۲۸شهریورماه) در نقاط جداگانه شهر اراک تجمع کردند .در تجمع نخست، گروهی از کارگران کارخانه آذر آب در ادامه پیگیری‌های صنفی خود، در مجاورت محل این کارخانه تجمع کردند .محل برپایی این اجتماع صنفی، محدوده سه‌راه خمین عنوان شده است و کارگران حاضر در آن مدعی هستند که حدود ۴ ماه است مطالبات مزدی طلبکارند.این کارگران که در عین حال مالک بخشی از سهام آذرآب محسوب می‌شوند، نسبت به حاشیه‌های نشست اخیر مجمع عمومی سهامداران معترض هستند. از قرار معلوم نتایج این مجمع که در دو روز متوالی (۲۶ و ۲۷ شهریورماه) در سالن تلاش وزارت کار در تهران برگزار شده، مورد ایراد نماینده سازمان بورس اوراق بهادار واقع شده است. کارگران آذرآب نیز که نظری مشابه نماینده سازمان بورس دارند معتقدند در برگزاری این نشست ترتیب‌های قانونی ملاحظه نشده است.»
در ادامه این گزارش آمده است:« کارگران کارخانه هپکوی اراک نیز در ادامه پیگیری‌های صنفی خود تجمعی اعتراضی دیگری را در منطقه مجاور محل کار خود برپا کردند .در مورد مطالبات صنفی کارگران هپکو نیز گفته می‌شود که وضعیت نامعلوم معوقات مزدی باعث شده است تا شماری از این کارگران تجمع صنفی برپا کنند. این کارگران می‌گویند که از زمستان سال گذشته تاکنون مطالبات مزدی و بیمه‌ای خود را به صورت ناقص دریافت کرده‌اند و با وجود جابجایی کارفرما هنوز این بی‌نظمی ادامه دارد.» کارگران شرکت آذرآب اراک پیش از این نیز در تاریخ‌های ۱۲ شهریور، ۸ شهریور، یکم شهریور، ۱۵ مرداد، ۳۱ تیر و ۲۵ تیر و اواخر اردیبهشت‌ماه، با تجمع و راهپیمایی به پرداخت نشدن مطالبات و حق و حقوق‌شان اعتراض کردند و هربار با قول مساعد مسوولان مختلف استان مرکزی برای پیگری مطالبات‌شان به کارخانه بازگشتند. صنایع آذرآب از کارخانه‌های مهم ساخت تجهیزات پروژه‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌های نفت و گاز و سازنده بخش‌های مختلف کارخانجات سیمان و نیروگاه‌های برق در کشور است و تا کنون برج‌ها، تجهیزات پتروشیمی و پالایشگاهی و نیروگاهی مختلف را برای صنایع و پتروشیمی‌های سراسر کشور و پروژه پارس جنوبی ساخته است. شرکت هپکو اراک هم با قدمتی 56 ساله در حال حاضر 22 نوع ماشین آلات راه‌سازی از جمله گریدر، لودر و غلتک تولید می‌کند که هشت محصول آن تحت لیسانس کشورهایی از جمله ژاپن، آلمان و سوئد تولید می‌شوند. کارخانه هپکو در اوج پیشرفت و بالندگی در سال 1385 به دنبال سیاست‌های اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شد.

صدای اراک در مجلس
دیروز، صحن علنی مجلس شورای اسلامی هم به محلی برای بیان دیدگاه‌های برخی نمایندگان درباره مطالبات کارگران اراکی تبدیل شد. از جمله آقای «علیرضا محجوب» که در اخطاری با انتقاد نسبت به نحوه برخورد با کارگران معترض اراک گفت:« براساس قانون اساسی و مواد ۱۴۱ و ۱۴۲ قانون کار، کارگران اجازه اعتراض در محیط کاری‌شان را دارند و باید به مطالبات آنها پاسخ داده شود.» محجوب با انتقاد از نحوه برخورد با کارگران معترض ۲ شرکت آذرآب و هپکو گفت:« این نوع برخورد درست نبوده است؛ چرا که مطالبه این کارگران پرداخت حقوق معوقه‌شان است .سؤال این است که آیا کارگران حق بیان آزادانه اعتراض و مطالبات‌شان را ندارند؟! حال آن‌که این آزادی در قانون کار برای اعتراض کارگران تصریح شده است.»  آقای «علی مطهری» هم که دیروز برای ساعاتی ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، در واکنش به تذکر این نماینده گفت: «حق اعتراض در قانون اساسی، نه‌تنها برای کارگران، بلکه برای همه مردم منوط به عدم مخالفت با احکام اسلامی و مسلحانه نبودن محفوظ است و نباید از این اعتراض جلوگیری شود.» غیر از مجلس و دولت، چندین نهاد دیگر از جمله بسیج دانشجویی کشور و انجمن‌های صنفی کارگری نیز خواستار احقاق حقوق کارگران این دو شرکت شده‌اند. ضمن این که پای اعتراض اراکی‌ها، به برنامه‌های زنده تلویزیون هم باز شد و آقای «رضا رشیدپور» در کنایه‌ای به دولتی‌ها، از آنان خواست حمایت‌های طیف کارگری در ایام انتخابات را فراموش نکنند و به همان اندازه که در روز انتخابات کارگران را عزیز می‌داشتند، الان باید به مشکلات معیشتی‌شان بپردازند.» حالا باید منتظر ماند و دید دولت تا چه حد به وعده‌هایش در احقاق حقوق کارگران اراکی پایبند خواهد بود و چگونه به حل مشکل آنان کمک خواهد کرد؟

 

captcha
شماره‌های پیشین