324
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
4

تنها یک پاسخ برای کردستان وجود دارد

باهنر در گفت وگو با «صبح نو»:

مجمع باید مصلحت «موقت» و «زمان دار» را رعایت کند

«مصوبات زمان دار در مجمع تشخیص مصلحت نظام» و «حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع» دو تأکید مقام معظم رهبری به اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود؛ موضوعاتی که در 22 شهریورماه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با رییس و اعضای جدید مجمع آن اشاره کردند.

بروجردی در گفت‌وگو با «صبح نو»:

همه‌پرسی اقلیم را به رسمیت نمی‌شناسیم آمریکا تلاش می‌کند برجام را بی‌اثر کند

صبح نو

باهنر در گفت وگو با «صبح نو»:

مجمع باید مصلحت «موقت» و «زمان دار» را رعایت کند

«مصوبات زمان دار در مجمع تشخیص مصلحت نظام» و «حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع» دو تأکید مقام معظم رهبری به اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام بود؛ موضوعاتی که در 22 شهریورماه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با رییس و اعضای جدید مجمع آن اشاره کردند.

مقام معظم رهبری با تأکید بر مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره اختلاف میان شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، فرمودند: «مجمع در مواقعی که مصلحتی مهم وجود دارد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان «ثانویه» است، طبعاً باید بسیار مهم، مسجّل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود.» ایشان همچنین در سخنان خود بر حضور منظم و فعال اعضای شورای نگهبان به ویژه فقهای آن، در مجمع هنگام «اعمال مصلحت» تأکید کردند. شاید این تدبیر هم از آن جهت صورت گرفته است که موضوع کنار گذاشتن موقتی و مصلحتی نظر شرعی شورای نگهبان، در حضور اعضا و به ویژه فقهای این شورا انجام شود، تا هیچ خللی در این مصلحت‌سنجی وجود نداشته باشد و همه ابعاد و زوایای آن به خوبی دیده شود و از دین مردم، در امر قانونگذاری به طور کامل و جامع حفاظت شود. حالا این وظیفه دبیرخانه و کمیسیون‌های تخصصی مجمع تشخیص مصلحت نظام است تا با تعریف ساز و کارهای دقیق و منسجم، زمینه عمل مستمر به این دو رهنمود رهبر انقلاب را فراهم کنند. آیت‌الله هاشمی شاهرودی، رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در اولین نشست مجمع در دوره جدید، تأکید کرد: «دبیرخانه باید به صورت دقیق، مطالب، تأکیدات و رهنمودهای رهبر معظم انقلاب را طبقه‌بندی کند و برای تحقق آن، برنامه‌ریزی مناسب انجام دهد و به صحن مجمع بیاورد.» برای دانستن درباره این دو تأکید مقام معظم رهبری، سراغ مهندس محمدرضا باهنر عضو مجمع تشخیص مصلحت و دبیر کل جبهه پیروان خط امام؟ره؟ و رهبری رفتیم.
رهبر معظم انقلاب اسلامی بر لزوم مدت دار بودن مصوبات مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کردند. نظر شما درباره این مهم به عنوان کسی که چند سال سابقه عضویت در مجمع تشخیص دارید چیست؟ اساساً ضرورت مدت‌دار بودن این مصوبات در چیست؟
مصوبات مجمع دو نوع‌اند؛ یکی برای رفع اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی است که مجمع باید بین این دو اظهار نظر کند و وظیفه دوم پیشنهاد درباره سیاست‌های کلی است.
اظهارنظر درباره اختلاف بین شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی عموماً کارهای مصلحت اندیشی است که با عناوین شرع  یا قانون اساسی موافق نباشد. بر این اساس حضرت آقا تأکید دارند که اگر ضرورتی هم هست، این ضرورت باید «موقت» و «زمان‌دار» باشد که ما باید کاملاً رعایت کنیم.
مصوبات مجمع درباره سیاست‌های کلی نظام هم نیازمند تعیین زمان است؟
پیشنهاد درباره سیاست‌های کلی، کار دائم نظام جمهوری اسلامی است. به عنوان نمونه، استفاده از امکانات مالی خارجی مانند فاینانس، ریفاینانس، یوزانس و ... از این موارد است. مثلاً از نظر شورای نگهبان چنین امکانات مالی خارجی ربوی است و نباید از آن استفاده کرد، اما ما معتقدیم که در دنیا هیچ کشوری سرمایه بدون بهره ندارد و ما می‌خواهیم با دنیا مراوده اقتصادی داشته باشیم. این کار دائمی است. مصلحت نظام هم هست که این کار انجام شود.
البته این تنها یک نمونه بود، برخی از این مصوبات هم ممکن است حتی نیاز به نظریه حکومتی حضرت آقا داشته باشند یا اگر هم در مجمع برای مدت زمان معین مثلاً 10 سال تصویب شد، باز هم ممکن است تمدید شود.
در این میان اما برخی موارد هستند که کاملاً موقت و زمان دارند. تلاش می‌کنیم از این به بعد مصوبات‌مان زمان دار باشند.
رهبری همچنین بر حضور منظم و فعال فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع تأکید کردند؛ حضور فقها در جلسات چگونه است؟
پیش از این، فقهای شورای نگهبان احساس‌شان این بود که اگر یک یا دو نفر در جلسات حضور داشته باشند کفایت می‌کند؛ البته از یک جهت هم کفایت می‌کرد، یعنی فقیه شورای نگهبان جمع‌بندی نظرات فقها را اعلام می‌کرد.
در این میان اما فقهای شورای نگهبان باید زمانی که در مجمع می‌آیند موضع‌شان متفاوت باشد. در جلسات شورای نگهبان، وظیفه‌شان این است که دقیقاً مصوبات را نعل به نعل بر اساس عناوین اولیه شرعی بررسی کنند؛ اما در مجمع ممکن است از نظر مصلحت اندیشی تصمیم‌گیری کرده و برخی موارد را بپذیرند.
حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع چه تأثیری دارد؟
تأکید حضرت آقا این بوده که فقها در جلسات مجمع تشخیص حتماً شرکت کنند، حتماً نظرات مشورت‌شان روی اعضا مؤثر است؛ فلذا حضور فقهای شورای نگهبان در جلسات مجمع خوب و مفید است اما ممکن است مشورتی که می‌دهند بر اساس مصلحت اندیشی باشد و حتی آن دفاعیات شرعی‌شان را هم روی نظرات اعضای مجمع مؤثر باشند. بالاخره اعضای مجمع باید تصمیم‌گیری کنند اما بیانات آقایان می‌تواند تأثیرگذار‌باشد.

captcha
شماره‌های پیشین