324
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
12

خبر

«صبح‌نو» بررسی می‌کند

دستِ خالیِ‌سینما‌برای مناسبت‌ها

سخنگوی شورای صنفی نمایش در پاسخ به «صبح‌نو» درباره سبد مناسبتی سینما متناسب با وضعیت و حال و روز فعلی جامعه، آن را منوط به برگزاری جلسه امروز شورا کرده است.

صبح نو

«صبح‌نو» بررسی می‌کند

دستِ خالیِ‌سینما‌برای مناسبت‌ها

سخنگوی شورای صنفی نمایش در پاسخ به «صبح‌نو» درباره سبد مناسبتی سینما متناسب با وضعیت و حال و روز فعلی جامعه، آن را منوط به برگزاری جلسه امروز شورا کرده است.

پخش و تدارک کارها و آثار مناسبتی در برخی از ایام و چند زمان خاصی که در تقویم ثبت شده، از اتفاقاتی‌اند که هر ساله در حوزه‌های مختلفی از فرهنگ و هنر، از جمله سینما و تلویزیون رخ می‌دهند. این موضوع مدت‌هاست که حتی برای مردم و مخاطبان این 2 رسانه نیز به یک عادت تبدیل شده و با آمدن زمان‌هایی مثل عید نوروز، ماه محرم، رمضان و... همیشه این انتظار وجود دارد که برنامه و اتفاق ویژه‌ای تدارک دیده شده باشد که خاص همان زمان است.

از تلویزیون مناسبتی تا سینمای فراموشکار
در این میان تلویزیون به واسطه طیف گسترده‌ای از مخاطبانش، همیشه مناسبتی‌تر عمل کرده و در زمان‌های معروفی که به آن اشاره شد، اغلب حداقل یک مجموعه یا فیلم را در نظر می‌گیرد، البته بگذریم از کیفیت، داستان‌ها و عجله‌ای که در زمان محدود برای تولید این دست کارها به آن‌ها اختصاص داده می‌شود، اما به طورکلی همیشه این هماهنگی با زمان کم‌و‌بیش وجود
داشته و دارد.
این اتفاق در سینما به‌علت کمبود تولیدات مناسبتی، به شکل دیگری رخ می‌دهد و در هر زمانی تلاش می‌شود تا با نمایش کارهایی متناسب با حال و هوای آن مناسبت را ایجاد کنند. در مناسبت‌هایی مثل عید نوروز کارهای کمدی بیشتری در سینما اکران شده و به نمایش درمی‌آیند و قاعدتاً باید در ایام سوگواری‌ها نیز عکس این اتفاق رخ دهد. نیم‌نگاهی به سبد مصرف سینما نشان می‌دهد که سینما برای این روزها مخاطب را چندان با دست پر همراهی نمی‌کند. این اتفاق در حالی می‌افتد که مثلاً اکران دو اثر کمدی «من و شارمین» و «ساعت 5 عصر» هنوز ادامه دارد. در حال حاضر این 2 فیلم به ترتیب در 96 و 87 سالن به نمایش درمی‌آیند و سانس‌های پرمخاطب را نیز در اختیار دارند.

دست خالی سینما برای مناسبت‌ها
 این اتفاق در حالی است که از سوی دیگر بحث نمایش کارهایی با ارتباط مضمونی با ایامی که هستند، وجود دارد. موضوعی که جدا از کارهای اغلب سرسری تلویزیون، جایش در سینما بسیار خالی است. در این میان انقلاب و دفاع مقدس از موارد مؤثر و مهمی است که هر ساله هفت روز مشخص به آن اختصاص دارد و در این روزها در کنار تلویزیونی که حتی با پخش فیلم‌ها و سریال‌های تکراری سعی در گرامی‌داشت آن دارد، سینما خالی‌تر از همیشه روزگار می‌گذراند و تنها فیلمی که با این محتوا در دست اکران دارد را در چند سالن آن هم با سانس‌های نا‌مناسب قرار می‌دهد.
«دریاچه ماهی» به کارگردانی خانم مریم دوستی و تهیه‌کنندگی آقای سعید سعدی؛ به قلم آقای مصطفی رستگاری، اثری با مضمون دفاع مقدسی است که در آن روایتی متفاوت از شهدای بر جای مانده کانال ماهی وجود دارد. این فیلم نگاهی به وقایع پس از جنگ دارد و داستان چند خانواده را روایت می‌کند که در نقطه مشترکی به یکدیگر می‌رسند و در این میان عشق گمشده‌ای پیدا می‌شود؛ اما در حال حاضر تنها 16 سالن به آن اختصاص داده شده است، اتفاقی که جا داشت تا حداقل در این هفته به شکل دیگری به آن نگاه شود، تا بلکه دستان خالی سینما، با این اثر کمی پر شود. در راستای این اتفاقات،«صبح نو» سراغ غلامرضا فرجی، سخنگوی شورای صنفی نمایش رفت.
 فرجی در پاسخ به اینکه چرا اکران 2 فیلم کمدی «من و شارمین» و «ساعت 5 عصر» با گذشت چند روز از ماه محرم همچنان ادامه دارد،
عنوان کرد: در مورد این دو فیلم که مدتی است اکران آن‌ها شروع شده و با وجود ماه محرم همچنان ادامه دارد، باید بگوییم که این اتفاقی است که بر اساس هماهنگی و سؤال از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
رخ داد.  وی ادامه داد: یعنی ما برای این موضوع از سوی شورای نمایش در آخرین آماری که از فیلم‌های روی پرده به وزارت ارشاد
ارائه دادیم، درباره آنها از این وزارتخانه استعلام کردیم و نمایش کلیه کارها بر اساس همان استعلام و تأیید وزارت فرهنگ و ارشاد رخ داده است. این 2 فیلم نیز درهمان لیست وجود داشته‌اند و به همین دلیل نمایش آنها با هماهنگی وزارت ارشاد ادامه
پیدا کرد.  فرجی همچنین شیوه اکران فیلم دریاچه ماهی را نیز جزو روند عادی خواند که هر فیلم در ابتدا طی می‌کند و بعد هم متناسب با فروش آن، درباره تعداد سالن‌های نمایش و میزان زمان اکرانش تصمیم‌گیری می‌شود.

طرح موضوع مجدد در جلسه شورای صنفی نمایش
وی در پایان با اشاره به جلسه امروز شورای صنفی نمایش گفت: ما امروز (دوشنبه 3 مهرماه) جلسه‌ای را خواهیم داشت که در آن مثل هر هفته به بررسی اتفاق‌های رخ داده و تعیین تکلیف گروهی دیگر از فیلم‌ها می‌پردازیم و اگر ابلاغیه و تصمیم جدیدی برای ادامه نمایش یا توقف 2 فیلم مذکور مطرح شد، آن را اعلام و اجرا خواهیم کرد، چرا که در این جلسه، بحث اکران این 2 فیلم بازهم طرح موضوع می‌شود؛ اما تا الان همه چیز با هماهنگی و تأیید ارشاد پیش رفته است.

 

captcha
شماره‌های پیشین