323
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
7
گفت‌وگوی «صبح نو» با دکتر اشرف جناتی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

سالن‌های ورزش بانوان هنوزخالی است

این روزها کمپین‌های زیادی برای حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تشکیل و حرف‌وحدیث‌های زیادی در مجالس خصوصی و عمومی زده و شنیده می‌شوند. مخالفان و موافقان هرروز بیانیه‌ها و حرف‌های تازه‌ای منتشر می‌کنند. دکتر اشرف جناتی، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان است. با خانم جناتی درباره ماجراهای حضور بانوان در ورزشگاه ها و بایدها و نبایدهای این موضوع صحبت کردیم.

#ماهم_حقوق_نمی‌گیریم

خبر

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح نو» با دکتر اشرف جناتی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

سالن‌های ورزش بانوان هنوزخالی است

این روزها کمپین‌های زیادی برای حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تشکیل و حرف‌وحدیث‌های زیادی در مجالس خصوصی و عمومی زده و شنیده می‌شوند. مخالفان و موافقان هرروز بیانیه‌ها و حرف‌های تازه‌ای منتشر می‌کنند. دکتر اشرف جناتی، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان است. با خانم جناتی درباره ماجراهای حضور بانوان در ورزشگاه ها و بایدها و نبایدهای این موضوع صحبت کردیم.

جناتی در ابتدای مصاحبه‏ اش صراحتا می‏گوید:« فعلا با این وضعیت و با این شرایطی که در فضاها وجود دارد، در فضاهایی که خانم‌ها و آقایان مختلط هستند، از این نظر مخالف هستم. احساس میکنم که آن محیط و فضای لازم که مورد نظر شرع است تامین نمیشود.» او توضیح می‏دهد:« منظور من از مخالفت آن جاهایی که هنوز حضور زنان در آنجا باب نشده است مثل ورزشگاهها که هنوز در اختیار خانمها قرار نگرفته‏اند، است. قبح خیلی از روابط در آن شکسته نشده، لزومی ندارد که ما آن جا را باز کنیم. اجازه دهید که فضا آماده حضور زنان شود».

بستر سازی کنید

 جناتی درباره آماده سازی جوی که موافق با شرع باشد، میگوید:« باید زمینهسازی شود. فضا باید آماده شود، مثلا درهای ساختمان باید درست شود. خانم‏ها این طرف ورزشگاه باشند و آقایان آن طرف باشند. یک جوری باشد که این برخورد، این اختلاط، به وجود نیاید. من تصورم این است که اگر این اختلاط به وجود بیاید، حتما فضای گناه آلود، برقرار می‏شود. حتما قبح خیلی از چیزهایی که برای من یا دختر من یا خواهر من شکسته نشدهاست، اگر ما هم در آن جور جاها، برویم برای ما هم عادی میشود و قبح آن‏ها برای ما هم شکسته می‌شود.» او توضیح میدهد که در هر صورت خانمها دوست دارند که در این جاهای پرهیجان، حضور داشته باشند. او برای این کار راه‏کاری هم ارائه می‏دهد:« نظر من این است که خانمها بیایند، ورزشگاههای بانوان و مسابقات بانوان را که در آن جا برگزار میشود را ببینند. مثلا الان در روزنامهها، تلویزیون و در فضاهای مختلف فوتبال پرسپولیس و استقلال با آن آب و تاب تبلیغ میشود، خوب من هم به عنوان زن دوست دارم که در این فضاهای هیجانی باشم، بیایم فضاهایی که خانمها در آنجا حضور دارند را تبلیغ کنیم. مثلا امروز فوتبال بانوان است و یا فوتسال است، یا والیبال، هر مسابقاتی که بین خانمها است را  در روزنامههای ورزشی، در تلویزیون و در فضاهای مجازی تبلیغ کنیم و خانمها را در این راه بیاوریم. ما خانم‏ها اول باید علاقه خودمان را به ورزش، از طریق حضور در سالن‏های ورزشی مخصوص خانم‏ها نشان دهیم. یعنی ما اول اثبات کنیم که ورزش دوست هستیم. اول اثبات کنیم که تماشای بازیهای ورزشی را دوست داریم، اثباتمان از چه راه است؟ از راه حضور در جاهایی که خانم‏ها هستند و مخصوص خانمهاست. در سالن‏های ورزشی که خاص خانم‏هاست، چرا نمی‏روند.» استاد دانشگاه گیلان تعریف می‏کند:« خود من به عنوان یک شخص، باشگاه‏های ورزشی زیاد میروم، در این حین، مثلا ورزش والیبالی در حال برگزاری است، می‏روم در آن سالن حضور پیدا می‏کنم و میبینم که اصلا تماشاچی وجود ندارد. دختر خانم‏ها و یا خانم‏ها دارند ورزش می‏کنند و مشوقی وجود ندارد. من اگر خیلی ورزش دوست هستم، خوب این ورزش دوستی را با تماشای ورزش نشان دهم و آن حضور من در ورزشگاه‌ها و سالن‏های مخصوص خانمهاست. حالا ما این ورزشدوستیمان را اثبات کنیم، تا ببینیم که دولت مردان و مسئولین ما برای ما فکری میکنند

شعارهای تبلیغاتی

 این روزها تفکر عمومی بر حضور زنان در استادیومهای ورزشی دست گذاشته شده‌است و حتی خیلی از آقایون حضورشان در ورزشگاه‏ها را تحریم کرده‏اند. به نظر نجاتی آن‏چه که در فضای مجازی و در جامعه درباره حضور زنان در ورزشگاه‏ها وجود دارد، بحثهای جناحی است:« فوتبال خانمها و دعوت خانم‏ها در استادیوم‏ها و کارهایی از این دست و شکل، در تبیلغهای انتخاباتی، همیشه مطرح میشود. این‏ها حرفهای انتخاباتی است که به این مسئله دامن زده و متاسفانه بعدا هم همان‏هایی که مطرح می‏کنند هم شاید، خودشان پیگیر آن قضیه نباشند. این قضیه یک وسیله برای رایآوری شده‏است. شاید خود آن افرادی هم که این مسائل را مطرح می‏کنند خودشان هم قائل به این امر نباشند.» استاد دانشگاه گیلان، معتقد است که این صحبت‏ها باعث میشود که افکار عمومی به این مسائل جذب شود، او تعریف می‏کند:« این صحبت‏ها باعث می‏شود که یک تقابلی بین دانشجویان ما به وجود بیاید. من یادم است که این قضیه مربوط به شش- هفت سال پیش بود، دانش جو میگفت که مثلا دولت میخواهد که ورزشگاهها را آزاد کند و مراجع با آن مخالف هستند، یا دانشجوها می‏گفتند که دیدید که استاد روحانیت و حوزه با آن مخالف است. این هم باعث می‏شود که  یک ساعت یا یک روز از وقت کلاس ما گرفته شود بخاطر این که ما بتوانیم این را پاسخ دهیم و برای آن‏ها جا بیاندازیم.» جناتی فکر می‏کند که اگر واقعا کسی خیرخواه است و به این قائل است که زنان هم از فضا ورزشگاه استفاده کنند، خوب آن فضاسازی لازم را باید ایجاد کنند:« مسئله‏ای که وجود دارد، این است که ما در نظام اصلاح هستیم. ما در هر قسمتی که حضور داریم و خدمت می‏کنیم، در نظام اسلامی هستیم و باید پایبند به احکام اسلامی باشیم. ما باید در ترویج حجاب، در ترویج فرهنگ اسلامی، در روابط زن و مرد آن طوری که باید باشد، همه این‏ها را باید در مسائل مختلف‌مان لحاظ کنیم. این که ما باید در ورزشگاه‌ها را به روی خانم‏ها باز کنیم، شخصیت زن در آن شکسته میشود. در یک جمله عرض کنم که من با حضور امروزی خانم‏ها در ورزشگاه‏ها مخالف هستم . برای این که آن را شکستن شخصیت زن می‌دانم و این که قبح خیلی از چیزها شکسته میشود و ارزش زن در این فضاها حتما پایمال می‏شود.» دختر آیت‏الله نجاتی درباره فشارهایی که از طرف بیرون مرزهای ایران درباره حضور زنان شده‌است، توضیح می‏دهد:« این خود یک راه برای نفوذ فرهنگی است. علت این که غربیها هم در خارج از ایران، تشویق می‏کنند، این است که این یک راهی است برای شکستن خیلی از ارزشها و قبحشکنی است. یک راه خیلی راحتی است. شما در کوچه و خیابان یک سری از مسائل را میبینید، یک وقتی در سینما شما یک سری مسائل را میبینید. ما قابلیت کنترل افراد را نداریم. این به خودی خود، این کارها، خط و مرزی که اسلام بین محرم و نامحرم قرار داده‏است را می‏شکند. قطعا غربی‌ها از این روش میخواهند استفاده کنند. این راهی است برای نفوذ فرهنگی، برای تهاجم فرهنگی، یکی از روش‏هایشان است. شما فکر کنید که در هر شهری، در مراکز استان‏ها یک چنین راهی را برای دختر خانم‏ها باز کنیم.»

captcha
شماره‌های پیشین