323
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
6
طرح هنرستانی رییس جمهور

روحانی: کتاب‌های درسی را دانش آموزان بنویسند

گزارش «صبح نو» از حال‌وهوای شهر در محرم سال 96

شور پایتخت در حماسه اشک

محرم سال 96 هم از راه رسید. حال‌و‌هوای محرم امسال چگونه است. مردم چطور خود را برای این محرم آماده کرده‎اند و مسوولان چه تدابیری برای برگزاری هر چه بهتر مراسم اندیشیده‏اند. گزارش «صبح نو» را از حال‌و‌هوای شهر در رسم همیشگی دهه قیام و حماسه و آزادگی بخوانید.

صبح نو

طرح هنرستانی رییس جمهور

روحانی: کتاب‌های درسی را دانش آموزان بنویسند

«کتاب‌های درسی ما، دانش آموزان را برای دیروز تربیت می‌کند.» این، مهم‌ترین بخش سخنرانی رییس جمهور در آیین بازگشایی رسمی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید بود. دکتر«حسن روحانی» که صبح دیروز در هنرستان شهید مدرس منطقه 5 تهران حضور یافته بود، با انتقاد صریح از محتوای کتاب‌های درسی مدارس در کشور گفت:« وقتی امروز کتاب‌های درسی را باز می‌کنیم غیر از عوض شدن جلد، فونت، عکس وتغییر بعضی عبارت‌ها نسبت به زمانی که ما درس می‌خواندیم، تغییر چندانی نکرده است. در حالیکه ما باید دانش آموزان را حداقل برای 12 سال آینده تربیت کنیم، کتاب‌های درسی ما دانش آموز را برای دیروز تربیت می‌کند نه برای فردا و حتی امروز.»
رییس جمهور با بیان این که نحوه تدریس و اداره کلاس ما با همه تلاش معلمان نیاز به تحول جدید دارد، افزود:« در پایان کار معلوم می‌شود که معلم، وزیر و دولت چقدر کار کرده‌اند و در پایان کار مشخص می‌شود که آیا ما یک نوجوان یا جوان مسوول ماهر علاقه مند به کار خلاق تحویل جامعه داده‌ایم یا تنها باعث شده‌ایم دانش آموزان حفظیاتی را که از یاد می‌رود،
حفظ کنند؟»
روحانی با بیان اینکه برای آنکه دوران مدرسه بهترین دوران زندگی باشد و احساس کنیم شرایط بهتری برای حضور در جامعه داریم، به نکاتی باید توجه کرد، افزود:«این مساله به برنامه‌ها ، تلاش‌ها و کمک‌های دولت، تلاش‌های پدران ومادران و خانواده‌ها، معلمان و جامعه وهمچنین اخیراً به نوع استفاده از فضای مجازی بستگی دارد و همه اینها دست به دست هم می‌دهند که در پایان این 12 سال ما به کجا برسیم.»
رییس دولت دوازدهم گفت: «اگر کسی که 12 سال درس خوانده و دیپلم  گرفته را دو سال بعد از دیپلم با کسی که در  یک کشور پیشرفته این کار را انجام داده مقایسه کنیم، می‌بینیم آن کسی که در کشور پیشرفته بوده داشته‌هایش بیشتر از دانش آموز ایرانی است. باید بپرسیم چرا؟ چون ما در کلاس خود البته در هنرستان کمتر و در دبیرستان بیشتر، بیشتر می‌خوانیم و حفظ می‌کنیم تا در امتحان نمره خوب بگیریم و چون حفظیم، حافظه با گذشت زمان مثل یخ در آب است و آب می‌شود؛ اما اگر به خلاقیت جوانان و نوجوانان تکیه کنیم و همان مطلب را به جای حفظ کردن به صورت سؤال مطرح کنیم تا با فکر خودشان جواب بدهند، نتیجه را
خواهیم دید.»
روحانی با بیان این که این مساله باید باور نویسندگان کتب درسی شود که دانش‌آموزان می‌توانند در بیان پاسخ‌ها از آنها بهتر باشند و با مقدمه، مطلب، بیان و جملات بهتری حرفشان را بیان کنند، گفت:« باید بگذاریم بخش بزرگی از کتب درسی ما توسط دانش آموزان در سال‌های آینده نوشته شود و روی خلاقیت و مهارت دانش‌آموزان تکیه کنیم.»
روحانی گفت: «نباید بعد از 12 سال یک کاغذ به عنوان مدرک دست دانش آموزان بدهیم بلکه باید مهارتی یاد بدهیم که بتوانند آن را به عنوان رشد و نمو دوران متوسطه خود درمحیط کار عرضه کنند. باید دانش آموزان علاقه مند به کار، تحویل جامعه بدهیم و دانش آموز را در یک رشته به عنوان یک جوان ماهر
تربیت کنیم.»
رییس‌جمهور با بیان اصلی‌ترین مطالبه‌اش از وزیر آموزش و پرورش گفت:« اولین خواسته‌ام از آقای بطحایی قبل از معرفی ایشان به مجلس این بود که دانش آموزان در پایان 12 سال باید یک کار بلد باشند. تا اگر نخواستند به دانشگاه بروند و خواستند وارد محیط کار و جامعه شوند، یک مهارت را به خوبی آموخته باشند. این به عنوان رسالت و وظیفه بزرگ همه معلمان، مسوولان و نویسندگان کتاب‌های آموزش و پرورش است.»
رییس‌جمهور همچنین گفت:«برای اینکه بهتر بخوانیم، بفهمیم و به آینده کشور خدمت کنیم، خواهش من این است که همه تلاش کنیم محیط کلاس و مدرسه ما اینچنین باشد و در محیط مدرسه چگونگی تحمل افکار دیگران را تمرین کنیم. وقتی کسی چیزی می‌گوید و به او می‌خندیم یا او را هو می‌کنیم، یعنی افکارش را تحمل نمی‌کنیم. ما باید در کلاس و محیط مدرسه افکار دیگران را تحمل کنیم و به فکر دیگران احترام بگذاریم که این به دست خود دانش‌آموزان و معلمان است تا محیط مدرسه ما محیط اخلاق و ادب باشد.»

captcha
شماره‌های پیشین