323
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
5
سرعت غیرمجاز بارزانی در جاده تجزیه عراق

کرکوک‌،‌ ساز ناکوک جدایی

کرکوک شهری در ۲۵۰ کیلومتری بغداد، سازی که اختلافات و تنش‌های منطقه اقلیم و دولت مرکزی عراق را ناکوک کرده است.کرکوک با داشتن منابع سرشار نفت و گاز خود می‌رود تا محل مناقشه‌ای باشد که سال‌ها پیش استعمار پیر انگلیس، نقشه آن را برای امروز هم ترسیم کرده بود؛ همانطور که منطقه اقلیم را محل منازعه با دولت مرکزی قرار داده است. منطقه اقلیم که برگزاری همه پرسی آن در سوم مهرماه جاری غیر قانونی خوانده شده است، همچنان بر طبل استقلال‌خواهی خود می‌کوبد و می‌رود تا محل منازعه‌ای برای همیشه کرکوک با عراق داشته باشد.

خبر

صبح نو

سرعت غیرمجاز بارزانی در جاده تجزیه عراق

کرکوک‌،‌ ساز ناکوک جدایی

کرکوک شهری در ۲۵۰ کیلومتری بغداد، سازی که اختلافات و تنش‌های منطقه اقلیم و دولت مرکزی عراق را ناکوک کرده است.کرکوک با داشتن منابع سرشار نفت و گاز خود می‌رود تا محل مناقشه‌ای باشد که سال‌ها پیش استعمار پیر انگلیس، نقشه آن را برای امروز هم ترسیم کرده بود؛ همانطور که منطقه اقلیم را محل منازعه با دولت مرکزی قرار داده است. منطقه اقلیم که برگزاری همه پرسی آن در سوم مهرماه جاری غیر قانونی خوانده شده است، همچنان بر طبل استقلال‌خواهی خود می‌کوبد و می‌رود تا محل منازعه‌ای برای همیشه کرکوک با عراق داشته باشد.

کرکوک شهری باستانی در همسایگی جمهوری اسلامی ایران است که اقوام آسیانی، آشور، گرجی، ترکمن، پارتی، کردی و عرب را در خود جای داده است و با داشتن ۴۰ درصد از منابع صادراتی نفت عراق مورد توجه دولت‌ها و قدرت‌های عراقی قرار گرفته است.

حشدالشعبی: اگر بغداد، کرکوک را کنترل کند
همه پرسی اقلیم کردستان منتفی است
 اکنون حشدالشعبی (بسیج مردمی) عراق با اعزام نیرو به کرکوک در نظر دارد تا منطقه اقلیم همه پرسی خود را منتفی اعلام کند. سخنی که معین الکاظمی یکی از فرماندهان ارشد نیروهای شبه نظامی حشد الشعبی یا همان بسیج عراق می‌گوید اصرار مسعود بارزانی، رهبر حزب دموکرات کردستان عراق بر برگزاری همه‌پرسی استقلال می‌تواند اوضاع منطقه را بیش از پیش وخیم کند.
این فرمانده ادعا کرده مسعود بارزانی به دنبال دستیابی بر نفت کرکوک و صدور روزانه یک میلیون بشکه نفت از این منطقه است. معین الکاظمی کلید حل مسأله برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق را کنترل کرکوک توسط دولت مرکزی می‌داند.
وی تأکید کرده با وجود اینکه فرصت کمی تا روز
تعیین شده برای برگزاری همه پرسی یعنی سوم مهرماه جاری وجود دارد، مسعود بارزانی باید راه حلی برای برون‌رفت از بحران پیدا کند . معین الکاظمی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرده کرکوک متعلق به اقلیم کردستان عراق نیست بلکه بخشی از خاک عراق است.
ازسویی دیگر؛ شماری از شهروندان ترکمن شهر کرکوک در شمال عراق در اعتراض به برافراشته شدن پرچم منطقه اقلیم کردستان بر فراز ساختمان‌های دولتی، در مقابل ساختمان استانداری تظاهرات کردند.
شورای استان کرکوک در جلسه‌ای که با تحریم عرب‌ها و ترکمن‌های این استان برگزار شد با اکثریت آرا، برافراشته شدن پرچم منطقه کردستان در کنار پرچم عراق بر فراز کلیه ساختمان‌ها و ادارات دولتی را تصویب کرده بود.
پس از آن، نجم الدین عمر کریم، استاندار کرکوک با ارسال نامه‌ای رسمی به رییس شورای این استان درباره ضرورت برافراشته شدن پرچم کردستان عراق بر فراز کلیه نهادهای دولتی در کرکوک، تأکید کرده بود: هیچ گونه بند قانونی مبنی بر عدم امکان برافراشتن پرچم مذکور در این استان و همچنین استفاده از زبان کردی در کلیه مکاتبات رسمی در کنار زبان عربی وجود ندارد.

سفررییس ستاد کل نیروهای مسلح عراق به ترکیه
سازمان ملل هم با واکنش در این باره و برافراشتن پرچم منطقه کردستان بر فراز قلعه کرکوک، هشدار داد و عنوان کرد: «درباره اتخاذ هر گونه اقدام یکجانبه که ممکن است همزیستی مسالمت‌آمیز قومیت‌های مختلف این منطقه را به خطر بیندازد، هشدار می‌دهیم.»
شاید افزایش تنش‌های میان دو طرف اقلیم و دولت مرکزی بغداد را بتوان علت سفر عثمان الغانمی، رییس ستاد نیروهای مسلح عراق به ترکیه و دیدار و گفت‌وگو با خلوصی آکار همتای ترکی خود دانست.
الغانمی روز گذشته در مراسمی رسمی از طرف ژنرال آکار در قرارگاه ستاد کل ارتش ترکیه مورد استقبال قرار گرفت و پس از آن در خصوص حفظ تمامیت ارضی عراق با هم دیدار و گفت‌وگو کردند.

اخبار ضدونقیض درباره تعویق همه‌پرسی در کردستان عراق
رسانه‌های عراقی به نقل از پاوِل جلال طالبانی، پسر رییس حزب اتحادیه میهنی، عضو دفتر سیاسی و معاون رییس حکومت کردستان عراق اعلام کردند که دو حزب اصلی کردستان، اتحاد دموکراتیک و اتحادیه میهنی با طرح آمریکا و سازمان ملل در مورد تعویق همه‌پرسی جدایی موافقت کرده‌اند.
 بغدادیه نیوز، در این باره نوشت: «پسر طالبانی در بیانیه‌ای که منتشر کرده، اعلام کرد که اتحادیه میهنی کردستان با عدم برگزاری رفراندوم در مناطق مورد مناقشه از جمله استان کرکوک موافقت کرده است.»
وبگاه «موازین نیوز» عراق نیز نوشت: «مسعود بارزانی می‌خواهد تعویق همه‌پرسی را رسماً اعلام کند.»
در همین حال، برخی رسانه‌ها اعلام کردند که حزب اتحاد دموکراتیک (حزب بارزانی) خبر تعویق همه‌پرسی را تکذیب و تأکید کرده است همه‌پرسی در موعد مقرر برگزار خواهد شد.
پیش از این، ناظم دباغ نماینده دفتر اقلیم کردستان عراق در تهران از تحقق شروطی که می‌تواند
همه پرسی را دو سال دیگر عقب بیندازد، به روزنامه ‌صبح‌ݡنو‌ گفت:۱- نظارت سازمان بین‌الملل، بریتانیا، آمریکا و فرانسه بر روند همه پرسی. ۲- ماندن نیروهای پیشمرگ در مناطق متعلق به اقلیم و مورد منازعه. ۳- باز شدن درهای گفت وگو میان دو طرف در خصوص بودجه، نفت و قانون اساسی. ۴- استقلال نفت منطقه اقلیم از مهم‌ترین موضوعات مطرح‌شده در این‌باره است.
شبکه المیادین هم به نقل از هیأت عالی همه‌پرسی کردستان اعلام کرد که دوشنبه سوم مهرماه همه‌پرسی برگزار خواهد شد.

هیأتی از اقلیم کردستان عازم بغداد شد
درحالی که تنها ۲ روز به زمان برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان باقی مانده است، هیأتی متشکل از اعضای این اقلیم برای دیدار با مقامات بغداد عازم این شهر شدند.
شبکه «سومریه نیوز» از اعزام هیأتی از اقلیم کردستان به بغداد خبر داد و نوشت: «سفر هیأت اقلیم کردستان عراق به بغداد درحالی اتفاق می افتد که تنها دو روز به زمان برگزاری همه‌پرسی استقلال باقی مانده است. قرار است هیأت اقلیم کردستان در سفر به بغداد با حیدر العبادی نخست وزیر عراق و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی دیدار کند.»

تعویق کنفرانس خبری بارزانی
سایت تی آر تی‌ هم از تعویق کنفرانس خبری «مسعود بارزانی» خبر داد و نوشت: «اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه (سوم مهرماه) شاهد برگزاری همه‌پرسی جنجالی خواهد بود و این در حالی است که با لغو نشست خبری بارزانی، همه پرسی در کشورهای دیگر آغاز شده است.»

اردوغان: نیاز به اجرای تحریم‌های مشترک با ایران علیه کردستان عراق داریم
از سویی دیگر، اردوغان رییس‌جمهور ترکیه در پایان سفر خود به مجمع عمومی سازمان ملل درباره دیدارش با دونالد ترامپ و موضوعات منطقه به ویژه همه‌پرسی جدایی کردستان عراق صحبت کرده است.
مقامات ترکیه بارها مخالفتشان را با برگزاری همه‌پرسی جدایی کردستان عراق اعلام کردند و اخیراً شورای امنیت ملی ترکیه از احتمال تحریم مقامات اربیل خبر داد و اینکه نیاز به اجرای تحریم‌های مشترک با ایران علیه کردستان عراق وجود دارد.
پیش‌تر، آقای علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم در مخالفت با همه‌پرسی، اعلام کرد که ایران تنها عراق یکپارچه را به رسمیت می‌شناسد و در صورت برگزاری همه‌پرسی، مرزهای ایران با منطقه کردستان عراق مسدود خواهد شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین