323
یکشنبه، ۰۲ مهر ۱۳۹۶
1
مُسکن‌های بی فایده ای که دولت تجویز می کند

حکمرانی ملی و «اتوبوس‌های ته دره»

همه حکومت‌ها در سراسر عالم، از گذشته تا حال و بی‌تردید در آینده، در پی اعمال «ارزش‌ها و منویات ترجیحی خود» در تار و پود هستند. محمل اصلی چنین منویاتی «قانون اساسی یا قانون عمومی کشورها» در عصر فعلی و «خواست و تمایل» سلاطین و پادشاهان در اعصار گذشته است.

گفت‌وگوی «صبح نو» با دکتر اشرف جناتی درباره حضور بانوان در ورزشگاه‌ها

سالن‌های ورزش بانوان هنوزخالی است

این روزها کمپین‌های زیادی برای حمایت از حضور بانوان در ورزشگاه‌ها تشکیل و حرف‌وحدیث‌های زیادی در مجالس خصوصی و عمومی زده و شنیده می‌شوند. مخالفان و موافقان هرروز بیانیه‌ها و حرف‌های تازه‌ای منتشر می‌کنند. دکتر اشرف جناتی، عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان است. با خانم جناتی درباره ماجراهای حضور بانوان در ورزشگاه ها و بایدها و نبایدهای این موضوع صحبت کردیم.

گفت‌وگو با اکبری مزدآبادی، مؤلف و پژوهشگر «کتاب آهنگران»

سفره دل آهنگران باز شد

یکی از نشانه‌ها و نمادها در دوران دفاع مقدس، بی‌شک نواهایی است که خوانده شده است. شاخص‌ترین و موثرترین نوحه‌خوان جنگ تحمیلی را می‌توان حاج صادق آهنگران عنوان کرد. حالا قرار است ویراست دومی از کتاب خاطرات و متن نوحه‌های وی منتشر شود. گفتنی است این گفت و گو پس از مصاحبه جمعه شب حاج صادق آهنگران تهیه شده است.

طرح هنرستانی رییس جمهور

روحانی: کتاب‌های درسی را دانش آموزان بنویسند

حباب ادعاها درباره افزایش سطح آب دریاچه ترکید

نمک روی زخم خشک ارومیه

تراز دریاچه ارومیه در شهریورماه امسال ۲۰ سانتی متر کمتر از سال گذشته بود که موضوع نگران‌کننده‌ای است چون قرار بود هر سال روند تراز مثبت باشد و تراز امسال نسبت به سال قبل کمی کمتر است. این کاهش تراز زنگ خطری برای ادامه حیات این دریاچه است که سال‌هاست دچار روند خشکی شده است. دریاچه ارومیه در شمال غربی کشور و در دو استان آذربایجان غربی و شرقی قرار گرفته است. مساحت این دریاچه در تابستان 1393 حدود 6 هزار کیلومتر مربع و بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه بزرگ آب شور دنیا بود که مدت‌هاست رو به زوال رفته و این دریاچه را به خشکی رسانده است.

سرعت غیرمجاز بارزانی در جاده تجزیه عراق

کرکوک‌،‌ ساز ناکوک جدایی

کرکوک شهری در ۲۵۰ کیلومتری بغداد، سازی که اختلافات و تنش‌های منطقه اقلیم و دولت مرکزی عراق را ناکوک کرده است.کرکوک با داشتن منابع سرشار نفت و گاز خود می‌رود تا محل مناقشه‌ای باشد که سال‌ها پیش استعمار پیر انگلیس، نقشه آن را برای امروز هم ترسیم کرده بود؛ همانطور که منطقه اقلیم را محل منازعه با دولت مرکزی قرار داده است. منطقه اقلیم که برگزاری همه پرسی آن در سوم مهرماه جاری غیر قانونی خوانده شده است، همچنان بر طبل استقلال‌خواهی خود می‌کوبد و می‌رود تا محل منازعه‌ای برای همیشه کرکوک با عراق داشته باشد.

سرمقاله

مأموریت حساس

دو شرکت معروف آمریکایی نیمی از خدمات خود را بلوکه کرده‌اند

درهای بستۀ گوگل و آمازون روی ایران

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور گفت: به رغم ادعاهای آمریکایی‌ها بر دسترسی مناسب به اینترنت در ایران، شرکت‌های آمریکایی تلاش هدفمندی برای عدم استفاده مناسب از اینترنت در کشور ما دارند.

شماره‌های پیشین