322
شنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۶
4
ترامپ؛ بزرگ‌ترین ماشین جنگی جهان

ابرقدرت تنها

هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل هفته گذشته در حالی برگزار شد که «دونالد ترامپ» برای نخستین‌بار به‌عنوان رییس‌جمهور آمریکا در این مجمع به سخنرانی پرداخت؛ سخنرانی‌ای که قرار بود فقط ۱۵ دقیقه باشد اما ترامپ ۴۰ دقیقه پشت تریبون سازمان ملل ۵ کشور را تهدید کرد؛ تهدیدهایی که صدای اعتراض حامیان این سیاستمدار میلیونر را هم درآورد.

صبح نو

ترامپ؛ بزرگ‌ترین ماشین جنگی جهان

ابرقدرت تنها

هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل هفته گذشته در حالی برگزار شد که «دونالد ترامپ» برای نخستین‌بار به‌عنوان رییس‌جمهور آمریکا در این مجمع به سخنرانی پرداخت؛ سخنرانی‌ای که قرار بود فقط ۱۵ دقیقه باشد اما ترامپ ۴۰ دقیقه پشت تریبون سازمان ملل ۵ کشور را تهدید کرد؛ تهدیدهایی که صدای اعتراض حامیان این سیاستمدار میلیونر را هم درآورد.

سخنرانی ترامپ در سازمان ملل در ابتدا در برگیرنده حق حاکمیت و ضد مداخله‌گری بود اما بلافاصله خواستار تغییر نظام در ایران، کوبا و ونزوئلا شد!

ترامپ متناقض
جمهوری اسلامی ایران و توافق هسته‌ای یکی از مهم‌ترین محورهای سخنان رییس‌جمهور  آمریکا را تشکیل می‌داد. ترامپ در حالی مدعی شد که «ما به دنبال این نیستیم شیوه زندگی خود را به هیچ کشوری تحمیل کنیم‌» که از سویی کره شمالی را تهدید به جنگ کرد و از سویی دیگر از مقابله با جمهوری اسلامی سخن به میان آورد.

تقلب از نتانیاهو
زمانی که ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل به اظهارات
بی‌پایه و اساس خود علیه کشورهای جهان به‌ویژه ایران می‌پرداخت، بنیامین نتانیاهو و همسرش از جمله معدود افراد حاضر در جلسه بودند که ترامپ را به خاطر سخنان تهدیدآمیز و نژادپرستانه‌اش تشویق می‌کردند. سخنان رییس‌جمهور آمریکا به‌گونه‌ای بود که گویی متن سخنرانی‌اش را از صهیونیست‌ها گرفته است چراکه سخنانش مانند سخنان نتانیاهو به‌جز خصمانه بودن، مضحک هم بود. سخنان ترامپ اما به‌گونه‌ای یک‌جانبه بود که حتی رسانه‌های اسرائیلی نیز نوشتند که ترامپ در سخنرانی خود یک کلمه هم درباره صلح در خاورمیانه یا درباره نزاع اعراب و اسرائیل به زبان نیاورد. در زمان سخنرانی ترامپ، هیأت ایرانی در جلسه حضور نداشت و تنها دیپلمات ایرانی حاضر در نشست، آقای محمد حسنی‌نژاد پیرکوهی، رایزن دوم نمایندگی ایران در سازمان ملل بود. هیأت کره‌شمالی به‌طور کامل سالن را ترک کرده بود و هیأت روسی به ریاست لاوروف، وزیر امور خارجه با ناراحتی سخنان ترامپ را شنیدند. بعد از اتمام سخنرانی ترامپ اما موج واکنش‌ها و اظهارنظرهای داخلی و بین‌المللی در مورد سخنان جنگ‌طلبانه ترامپ آغاز شد.

ادبیات قرون وسطی
وزیر امورخارجه اولین مقامی بود که به سخنان ترامپ واکنش نشان داد. آقای ظریف در متنی که در کانال تلگرامی سخنگوی وزارت خارجه منتشر شد، در مورد سخنان سخیف و غیردیپلماتیک ترامپ گفت: «سخنان وی به ویژه آنجا که به ملت بزرگ ایران اشاره داشت چنان سخیف، شعاری و بی محتوا بود که ارزش پاسخ ندارد. سخنان وقیحانه و جاهلانه رییس‌جمهور آمریکا و نادیده انگاشتن واقعیات جمهوری اسلامی ایران در سیاست داخلی و خارجی و مبارزه با تروریسم، عمق بی‌اطلاعی و رفتار و گفتار عوام فریبانه ایشان را نشان می‌دهد.»
ظریف همچنین در توییتر خود متنی را منتشر کرد و ادبیات ترامپ را متعلق به «قرون وسطی» خواند.

درک ضعیف ترامپ
دریابان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی سخنان ترامپ را «ناشی از درک ضعیف رییس‌جمهور آمریکا از توافقات بین‌المللی و مبانی حقوقی آن» دانست و تاکید کرد: «رییس‌جمهور آمریکا هنوز از فضای انتخاباتی این کشور و استفاده از حملات لفظی به رقبا برای جلب آرا خارج نشده و لازم است مشاوران وی به او یادآوری کنند که رفتارهای تبلیغاتی و نمایشی تاثیری در تغییر اراده و رفتار کشورها ندارد.»

اصلاح محاسبات غلط آمریکا
سردار سرلشکر پاسدار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم با بیان اینکه «زمان آن رسیده است که محاسبات غلط آمریکا را تصحیح کنیم»، گفت: در حرف‌های ترامپ چیز جدیدی وجود نداشت، آنچه تازگی داشت اینکه آمریکا چهره واقعی خود را برای جهانیان آشکارتر ساخت و امروز دنیا همان تصویری از آمریکا مشاهده می‌کند که ایران سال‌هاست در تلاش است آن را آشکار سازد و در واقع این تهمت‌ها به ایران، زیبنده آمریکا و دولت فاسد و قلدر آن است.»
سخنان رییس جمهور آمریکا علیه جمهوری اسلامی و توافق هسته‌ای، واکنش‌های سیاستمداران و احزاب مختلف را به همراه داشت و مسوولان، هر یک پاسخی درخور به سخنان بی‌پایه و اساس و قرون وسطای ترامپ دادند.
سخنان این سیاستمدار بی نزاکت آمریکا اما در عرصه بین الملل هم بی پاسخ نماند. نتانیاهو و افراط گرایان آمریکایی از سخنان او حمایت کرده و آن را « شجاعانه» یا «برپایه وطن‌پرستی» خواندند به‌گونه‌ای که نخست‌وزیر رژیم جعلی اسرائیل معتقد است در این ۳۰ سالی که با سازمان ملل سر و کار دارد «سخنرانی‌ای تا این حد شجاعانه و صریح» نشنیده بوده است!

خطایی مهلک
«امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه از فرصت به‌وجود آمده در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک از کلمات خود برای سرزنش واژه به واژه سخنران قبلی یعنی دونالد ترامپ، استفاده کرد و گفت: «اینکه توافق هسته‌ای ایران را بدون طرح جایگزین آن زیر سؤال ببریم یک خطای مهلک است. اگر هم این توافق را تقبیح می‌کنیم آیا روش بهتری برای کنترل اشاعه سلاح هسته‌ای داریم؟ من اینطور فکر نمی‌کنم.»

لحن سیاه آقای رییس‌جمهور
از سویی دیگر، هیلاری کلینتون رقیب انتخاباتی ترامپ سخنرانی رییس جمهور آمریکا را محکوم و لحن او را «‌بسیار سیاه و خطرناک» توصیف کرد. «مارگزیت والستروم» وزیر امورخارجه سوئد هم اعلام کرد که سخنرانی ترامپ «یک سخنرانی اشتباه و برای افرادی اشتباه» است.

فشار نتانیاهو بر ترامپ
«کارل بیلدت» وزیر خارجه سابق سوئد نیز در پیامی توییتری از اظهارات ترامپ علیه ایران انتقاد کرد و نوشت: «به نظر می‌رسد ترامپ تحت فشار نتانیاهو قصد دارد آمریکا را درگیر جنگ منطقه‌ای با ایران کند. (در صورت وقوع چنین جنگی)، اروپا متضرر خواهد شد. همه ما متضرر خواهیم شد.» «الکساندر فن در بلن» رییس‌جمهور اتریش هم در برابر سخنان همتای آمریکایی‌اش موضع‌گیری کرد و علاوه‌بر حمایت از برجام، سخنرانی ترامپ را دلسردکننده خواند و گفت: «‌این یک سخنرانی خطاب به رای‌دهندگان خود در آمریکا بود نه به سران ۱۹۳ کشور دنیا.»

تکرار محور شرارت بوش
«ریچارد هاس» رییس «شورای روابط خارجی» آمریکا هم در صفحه توییتر خود نوشت: «سخنرانی ترامپ در سازمان ملل تکرار «محور شرارت» (جرج دبلیو بوش) بود با این تفاوت که (شمار کشورهای این محور) از سه به دو رسیده؛ عراق حذف شده ولی ایران و کره‌شمالی در این محور باقی مانده‌اند.»
«سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه بر نگرانی مقامات مسکو از اظهارات «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا در مورد عدم‌سازش در برخورد با ایران تأکید کرد.

اعلام برائت از ترامپ
سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان آمریکا هم از سخنان
رییس جمهور آمریکا در مجمع عمومی سازمان ملل انتقاد کردند؛ به‌گونه ای که «ست مولتون» عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا از سخنان ترامپ اعلام برائت کرد و در صفحه توییتر خود نوشت: «‌ما به یک بصیرت قوی، هوشمندانه و راهبردی نیاز داریم؛ نه تهدیدهایی که بحران ایجاد می‌کنند. خطاب به متحدانمان (می‌گویم): رییس‌جمهور از طرف تمام آمریکایی‌ها صحبت نمی‌کند.»

سازمانی برای تهدید صلح جهانی
«دایان فاینستاین» سناتور دموکرات هم سخنان ترامپ درباره برجام را مورد هدف قرار داد و گفت: «‌با این اوصاف اگر ما بخواهیم درباره برجام دوباره مذاکره کنیم یا از آن خارج شویم، علاوه‌بر این‌که تهدید اتمی ایران و کره را چند برابر می‌کنیم، کدام کشور حاضر خواهد شد با ما که به پیمانی بین‌المللی متعهد نمانده‌ایم، وارد مذاکره شود. سازمان ملل محلی برای حمایت و ارتقاء صلح است؛ اما امروز رییس‌جمهور ترامپ از این جایگاه به‌عنوان صحنه‌ای برای تهدید به جنگ استفاده کرد.» مارک تاکانو عضو کنگره آمریکا هم سخنان ترامپ را «غیر مسوولانه» و «شرم‌آور» توصیف کرد و «گره‌گوری میکس» یک عضو کنگره، دیگر مقام آمریکایی است که با انتشار پیامی توییتری از سخنان ترامپ انتقاد کرد و نوشت: «آمریکای تنها + توییت‌های تنهایی آخر شب، برابر است با سخنرانی رییس‌جمهور ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل.»

شرمساری آمریکا
«جان کربی» سخنگوی پیشین وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی نوشت: «ترامپ فرصت بسیار خوبی را در سازمان ملل از دست داد. شرمساری واقعی اینجاست که او به جای همکاری و احترام
دو جانبه، از درگیری و منازعه صحبت می‌کند.» واکنش‌ها به سخنان بی‌پروا و به دور از عقل ترامپ از سوی اقشار مختلف جامعه در ایران و خارج از کشور ادامه دارد اما «مایکل مور» کارگردان مطرح آمریکایی بهترین تعبیر را از ترامپ به‌کار برده است که آمریکا «بزرگ‌ترین ماشین جنگی جهان» را به‌دست آورده است.

برجام؛ ختم کلام

روحانی: برجام یا می‌ماند، با همه ویژگی‌هایی
که دارد، یا از بین می‌رود
«برجام قابل مذکره نیست» این ترجیع بند سخنان
رییس جمهور در نیویورک است. سخنرانی او یک روز پس از آن انجام شد که سخنرانی همتای آمریکایی‌اش با واکنش‌های مختلفی در جهان و ایران روبه‌رو شده بود.
رییس‌جمهور در این سخنرانی به اهمیت برجام، حق برخورداری ایران از توان دفاعی و بازدارندگی و اعتدال‌ورزی و صلح‌طلبی ایران پرداخت؛ تاجائی‌که برخی سخنان او را «غرورآمیز» توصیف کردند. حجت الاسلام روحانی تأکید کرد که آمریکا درپیمان‌شکنی و نقض تعهدات بین المللی، فقط اعتبار جهانی خود را می‌شکند و این را هم اضافه کرد که توان دفاعی ایران، برای حفظ صلح و ثبات در منطقه و جلوگیری از ماجراجویی بی‌خردان
هدف گذاری شده است.
او همچنین قبل از ترک نیویورک در کنفرانس خبری خواهان عذرخواهی ترامپ از ملت ایران شد و در واکنش به تلاش‌های ترامپ برای خروج از برجام گفت: خروج آمریکا از برجام دست ایران را برای هر انتخابی باز می‌کند.
رییس جمهور همچنین ادعای طرف آمریکایی مبنی بر ضرورت بازنگری در برجام را رد و تأکید کرد: «موضوع برجام پایان یافته است و هیچ گونه بازگشت و برگشتی به سمت این توافق نخواهد بود. یک توافقی است که بیش از دو سال بر سر هر کلمه و جمله آن بحث شده و اتفاقاً بیشترین وقت را همین زمان گرفته است. این توافق چیزی نیست که کسی به آن دست بزند. این ساختمانی است که اگر یک آجرش کشیده شود تمام ساختمان فرو خواهد ریخت. بنابراین کاملاً این موضوع را مقامات آمریکایی باید از گوش و ذهن خودشان برای همیشه پاک کنند. برجام یا می‌ماند، با همه ویژگی‌هایی که دارد، یا از بین می‌رود. برجام قابل مذاکره نیست، برجام قابل اصلاح نیست، تکمله‌ای به این برجام زده نخواهد شد و اصلاحیه‌ای در کنار این برجام انجام نخواهد گرفت.»

تأثیر رفتار اروپا در تصمیم ایران
اقدام متقابل ایران در صورت خروج آمریکا از برجام، یکی از مهم‌ترین سؤال‌های رسانه‌های جهانی از روحانی در این نشست خبری بود. دکترروحانی اقدام احتمالی ایران را به رفتار اروپایی مشروط کرد و گفت :« رفتار اتحادیه اروپا در تصمیم ایران هنگام خروج احتمالی آمریکا از برجام مؤثر است.»
او در این زمینه توضیح داد: «در دوره آقای کلینتون دنبال این بودند که یک قانون فرامرزی را نسبت به ایران اجرا کنند. اتحادیه اروپا در برابر این قانون فرامرزی ایستادگی کرد و به سرمایه‌گذاران و بانک‌ها اعلام کرد که ریسک آن را به عهده می‌گیرد و بنابراین آمریکایی‌ها شکست خوردند و سرمایه‌گذاران اروپایی و شرکت‌های اروپایی آمدند در نفت و گاز ایران سرمایه‌گذاری کردند و آمریکا آن زمان سرخورده شد از این تصمیمی که اتخاذ کرده بود. شیوه‌ای که اروپایی‌ها بدان عمل خواهند کرد در شرایط آینده و در تصمیماتی که ما باید اتخاذ کنیم، بسیار تأثیرگذار خواهد بود.»

شرط تغییر برجام
موضوعی که آقای ظریف هم بر آن تأکید کرد. وزیر امور خارجه کشورمان در مصاحبه با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفت: هیچ معامله‌ای کامل نیست. چرا ما باید درباره افزودن یک ضمیمه جدید به قرارداد صحبت کنیم؟ آمریکا نمی‌تواند به دنبال امتیازات بیشتر باشد بدون اینکه امتیازات بیشتری به ایران بدهد؛ اما اگر آمریکا خواهان امتیازات جدید هسته‌ای است، ایران هم متقابلاً خواهان امتیاز جدید است؛ آیا دولت آمریکا حاضر است ۱۰ تن اورانیوم غنی‌شده ما را به ما بازگرداند؟ ظریف تأکید کرد که ایران تنها در صورتی درباره تغییر برجام صحبت خواهد کرد که هر امتیازی را که برای عقد این توافق داده، پس بگیرد.

تلاش آمریکا برای بازمذاکره یعنی نقض برجام
«فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم روز گذشته در مصاحبه با سی‌ان‌ان، صراحتاً گفت که تلاش «دونالد ترامپ» رییس‌جمهور آمریکا برای خروج از برجام یا بازمذاکره در خصوص این توافق بین‌المللی، به منزله نقض آن و نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود. او تأکید کرد :««توافق ما یک توافق هسته‌ای ۱۰۴ صفحه‌ای بود که ۱۲ سال به صورت فشرده برای رسیدن به آن مذاکره کردیم و همه جوانب یک برنامه هسته‌ای را پوشش می‌دهد. هر مشکلی که خارج از حیطه شمول این توافق است، می‌تواند و باید حل شود ولی نه در داخل چارچوب این موافقتنامه.»
موگرینی همچنین پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام، گفت: «این توافقی دو جانبه یا ۶ و ۷ جانبه نیست. این قطعنامه شورای امنیت است و همه اعضای جامعه بین‌الملل باید به آن پایبند باشند.» او در پاسخ به سؤالی در مورد مواضع دولت آمریکا در مورد مسائل غیرهسته‌ای، گفت: «این توافق صرفاً هسته‌ای بوده و در این زمینه موفق بوده است. هیچ نقضی در این رابطه رخ نداده است.»

captcha
شماره‌های پیشین