322
شنبه، ۰۱ مهر ۱۳۹۶
15
یار قدیمی نهضت اسلامی و امام خمینی(ره) دار فانی را وداع گفت

9 دهه راستی و درستی

آیت‌الله راستی کاشانی از مبارزان قدیمی نهضت اسلامی و یاران امام‌خمینی (ره) در 29 شهریورماه 1396 چشم از جهان فرو بست.

نامه ای به ترامپ

ادبیات قمارخانه‌ای!

صبح نو

یار قدیمی نهضت اسلامی و امام خمینی(ره) دار فانی را وداع گفت

9 دهه راستی و درستی

آیت‌الله راستی کاشانی از مبارزان قدیمی نهضت اسلامی و یاران امام‌خمینی (ره) در 29 شهریورماه 1396 چشم از جهان فرو بست.

 
«با کمال احترام معروض می‌دارد، با اینکه در اطاعت از امر مکرر حضرت امام  نسبت به نمایندگی در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بحمدالله تاکنون انجام وظیفه شده است و به لطف خداوند با توجه به نقطه نظرهای مبارک، خطر ضعف‌هایی که ممکن بود از جانب منحرفین ایجاد شود برطرف شده است، ولی با اشتغالات درسی در حوزه و اطاعت از دیگر اوامر حضرت مستطاب عالی فرصت لازم برای ادامه نمایندگی آن حضرت در سازمان مذکور نیست. استدعای استعفا دارم. ضمناً چون در پیروی از فرمایشات حضرت عالی عده‌ای از اعضای محترم سازمان به جبهه رفته‌اند و عده‌ای عازم هستند، استدعای انحلال دارند. از خداوند منان صحت و طول عمر آن امام بزرگوار را مسألت دارم.»

این عبارات متن نامه‌ای بود که آیت‌الله راستی کاشانی 31 سال پیش در چنین روزهایی خطاب به امام خمینی (ره) نوشته بود. راستی کاشانی در این نامه که در دوازدهم مهرماه سال 1365 نگاشته شده، به علت وجود اختلاف بین دو جریان اصلی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از امام (ره)  درخواست کرده است که دیگر نماینده ایشان در این سازمان نباشد.  او در ادامه متذکر شده است که بعضی از اعضای این سازمان که فعالیت‌های نظامی در سپاه پاسداران یا کمیته‌های انقلاب اسلامی دارند هم با تبعیت از نظر امام (ره) از عضویت در سازمان استعفا داده‌اند. امام (ره)  قبلاً از کسانی که وارد فعالیت‌های نظامی شده بودند درخواست کرده بود که بین فعالیت‌های نظامی یا سیاسی یکی را انتخاب کنند.  سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم یکی از مراکز مورد اشاره امام (ره) به شمار می‌رفت. بعضی از اعضای این سازمان کسانی بودند که علاوه بر عضویت در این سازمان در سپاه یا سایر نهادهای نظامی هم عضویت داشتند. در این نامه علاوه بر این موضوعات درخواست انحلال سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی هم مطرح شده بود.  امام (ره) در پاسخ به درخواست آیت‌الله راستی کاشانی نوشته بود: «با خصوصیات علمی و عملی و اخلاقی خوبی که در جنابعالی است، امید است چون گذشته به تربیت افراد صالحی برای اسلام و جمهوری اسلامی اشتغال داشته و موفق باشید. با استعفای جنابعالی و درخواست انحلال سازمان موافقت می‌نمایم.» به این ترتیب نسخه سازمانی که در ابتدای انقلاب و در مقابل التقاط‌های سازمان مجاهدین خلق(منافقین) ایجاد شده بود به دلیل اختلاف‌های فراوان بین دو جناح اصلی آن به پایان راه خود رسید. البته یکی از دو جناح موجود پنج سال بعد با احیای سازمان زیر عنوان جدید «سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران» به عالم سیاست بازگشتند.  

ارادتی که پدر به روحانیت داشت
حسین راستی کاشانی که روز گذشته بعد از سال‌ها تحمل رنج بیماری دار فانی را وداع گفت 90 سال قبل در سال 1306 در شهرستان کاشان به دنیا آمد. پدر حسین با آنکه مدتی کارمندی دولت را هم از سر گذرانده بود، اما به شدت به روحانیت ارادت زیادی داشت. به گزارش تسنیم، آن مرحوم تا سال ششم ابتدایی را در شهرستان کاشان گذراند و در نهایت به دلیل آنکه پدرش نظر مساعدی به وضعیت دبیرستان‌های آن زمان نداشت، برای ادامه تحصیل راهی حوزه‌ علمیه کاشان شد.  بعد از مدتی و گذراندن سطوح ابتدایی حوزه، حوزه علمیه قم مقصد بعدی حسین بود. با این حال اقامت حسین در قم چندان طول نکشید. شیفتگی به محضر درس آیت‌الله خویی به‌خصوص درس تفسیر وی راهی حوزه علمیه نجف شد. اقامت حسین در نجف 25 سال طول کشید و بعد از این مدت او تبدیل به یکی از مدرسان مهم این حوزه قدیمی و تاریخ‌ساز شده بود.
حمایت از امام خمینی (ره)
سیزدهم مهرماه 1344 بود که امام خمینی (ره) به همراه شهید آقامصطفی خمینی از مرز ترکیه و عراق گذشت و پا به عراق گذاشت. ایشان پس از بغداد برای زیارت عتبات عالیات به سامرا و کاظمین در نزدیکی بغداد شتافت و در ادامه راهی کربلا شد. با پایان زیارت بارگاه سیدالشهدا (ع) در کربلا، در نهایت راهی نجف اشرف شد. جایی که حسین راستی کاشانی هم یکی از اساتید حوزه این شهر محسوب می‌شد.  استقبال  از امام (ره) بی‌سابقه بود و حسین هم در این میان سهمی داشت. تسنیم گزارش داده است که راستی کاشانی با تبعید امام به این شهر، درس خود را تعطیل و همراه با شاگردانش در محضر درس امام خمینی (ره) شرکت کرد. راستی کاشانی از کسانی بود که بعد از رحلت آیت‌الله بروجردی، مردم را به تقلید از امام (ره) 
دعوت کرد.
او بعدها در این مسیر ماند و حتی به نمایندگی از ایشان با سفر به آبادان در جمع کارکنانی حضور پیدا کرد که در پالایشگاه این شهر اعتصاب کرده بودند.
با پیروزی انقلاب اسلامی راستی کاشانی هم در زمره دیگر شاگردان امام خمینی (ره) قرار گرفت که مورد اعتماد نهادهای حاکمیتی مختلف حکومت اسلامی قرار گرفت. در سابقه راستی کاشانی عناوین مختلفی مانند عضویت در دفتر استفتائات امام خمینی (ره)، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، نمایندگی مردم استان تهران در دوره اول و دوم مجلس خبرگان رهبری و نمایندگی امام (ره) در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به چشم می‌خورد.  او سال‌ها در حوزه علمیه قم به تدریس و تعلیم اشتغال داشت.
 آیت‌الله راستی کاشانی سال‌ها در بستر بیماری بود. همچنین در سال‌های اخیر به دلیل ابتلا به بیماری آلزایمر از تشخیص و به یاد آوردن افراد هم ناتوان بود. راستی کاشانی پس از مدت‌ها بیماری عاقبت بعد از 9 دهه مبارزه و جهاد و آموزش در 29 شهریورماه 1396 چشم از جهان فروبست و راهی دیار ابدی‌شد.

captcha
شماره‌های پیشین