sobhe-no.ir
320
چهارشنبه، ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
1
گزارشی از سخنرانی دینانی و شایگان در «شب نیچه و جهان ایرانی»

نیچه؛ تفسیر مؤمنانه یا ملحدانه؟

«شب نیچه و جهان ایرانی» روز یک‌شنبه در کانون زبان پارسی به همت نشریه بخارا با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد. دو تن از سخنرانان برجسته این نشست دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی و دکتر داریوش شایگان بودند که در ادامه، گزارشی از سخنرانی‌هایشان می‌خوانیم.

تمجید استاد جلیل رسولی از مسعود نجابتی:

کارش را همیشه دوست دارم

آقای جلیل رسولی از هنرمندان خوشنویس کشورمان است که نه‌تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای جهان به‌واسطه آثار بدیعش در هنر نقاشی‌خط شهره است. او متولد سال 1326 در همدان است و خوشنویسی را در فاصله سال‌های 1347 تا 1351 نزد مرحوم استاد حسن میر خانی فراگرفت و نخستین نمایشگاه آثارش را سال 52 در گالری سیحون برپا کرد. این هنرمند پرکار نقاشی‌خط ایران، نمایشگاه‌های بسیاری را در سراسر جهان برپا کرده است و بارها آثارش در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش درآمده‌اند. کتابت ترجمه فارسی نهج‌البلاغه و دیوان حضرت امام (ره) از جمله آثار اوست که بارها تجدید چاپ‌شده است. همچنین او افتخار داشته است که خوشنویسی گنبد بیرونی حرم حضرت معصومه (س) را انجام دهد. وی کار تولید نام نوشت فیلم محمد (ص) ساخته مجید مجیدی را بر عهده داشت. همچنین بیتی از فردوسی با خوشنویسی این هنرمند بر روی پشت اسکناس پنج‌هزارتومانی نقش بسته است.

رییس کل بانک مرکزی:پای اشتباه‌تان بایستید

شمشیر سیف علیه مردم

ماجرای سرگردانی سپرده گذاران موسسه‌های اعتباری، دیروز به ایستگاه عجیبی رسید. ایستگاهی که رییس کل بانک مرکزی با ادبیاتی عجیب و غریب، توپ را در زمین سپرده گذاران این موسسه‌ها انداخت و به آنان پیام داد باید پای اشتباه‌شان بایستند. آقای «ولی الله سیف» این ادبیات را در حالی به کار برده است که تجمع‌های سپرده گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری همچنان ادامه دارد و منتظرند تا تکلیف نهایی این سپرده ها تعیین شود.

سرمقاله

نرمش جایز نیست

سمت خدا حجت الاسلام محسن قرائتی

بیگاری ممنوع!

چالش‌های سیاسی روحانی در دوره جدید

عینستاغرام امید مهدی‌نژاد

عارف اعلام استقلال کرد

خط و نشان اصلاحات برای اعتدال

4 سالی از ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان می‌گذرد و این دو جریان توانستند دو انتخابات ریاست جمهوری و یک انتخابات مجلس شورای اسلامی را با پیروزی پشت سر بگذارند، اما به نظر می‌رسد جریان اصلاحات به دنبال استراتژی جدیدی برای حضور در انتخابات 98 است؛ جدایی از اعتدال گرایان و حضور با پرچم اصلاح طلبی.

ماجرای دعوای وزارت ورزش و باشگاه استقلال هرروز پیچیده‌تر می‌شود

به افتخار آقای داماد

پدر معنوی پرسپولیس و استقلال، این لقبی است که به رییس سازمان تربیت بدنی پیشین و وزیر وزارت ورزش و جوانان فعلی داده شده زیرا این وزراتخانه مالک رسمی دو باشگاه سرخابی پایتخت است و سهام آنها را در اختیار دارد. این پدر معنوی که از نظر قانونی رییس مجمع عمومی استقلال و پرسپولیس هم بوده، سال‌هاست با تصمیم‌های غیر اصولی و غیر منطقی لطمه‌های جبران ناپذیری را از جنبه مدیریتی و فنی به سرخابی‌های پایتخت وارد کرده است.

راهبرد اسرائیل دوم در کردستان عراق

صبح نو

سرمقاله

نرمش جایز نیست

آقای روحانی در آستانه سفر به سازمان ملل، خطاب به آمریکایی‌ها اعلام کرده است که اگر آنها اخلاق بدشان را کنار بگذارند، می‌توانند سرسفره برجام بنشینند و غذا بخورند. رئیس جمهور این نکته را هم افزوده: مساله برجام نیاز به توضیحاتی دارد و جلساتی در آنجا راجع به برجام خواهد بود. درباره این اظهارات آقای روحانی چند ملاحظه وجود دارد؛ اول آنکه انتظار است رئیس جمهور محترم در برابر نقض عهدهای مکرر آمریکایی‌ها زبانی قاطع و صریح در دفاع از حقوق کشور و ملت داشته باشد. رفتار آمریکایی‌ها به ویژه حاکمان جدید کاخ سفید به گونه‌ای است که در برابر منافعی که برجام نصیب آنان کرده و آنها را به اهداف و مقاصد خود رسانده، هرگز حاضر نیستند کمترین منفعتی نصیب ملت ایران شود و در ماه‌های اخیر، تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا هم روح و هم جسم برجام را به نابودی بکشانند. لذا در برابر این جمله رییس جمهور باید گفت آمریکایی‌ها زیر میز برجام نزنند، سر سفره نشستن و غذا خوردنشان پیشکش! نکته دوم اما به توضیح رئیس جمهور درباره برگزاری جلساتی برای ارائه توضیحات درباره برجام بازمی گردد. البته در این جمله آقای روحانی ابهام وجود دارد و معلوم نیست منظور از برگزاری این جلسات با چه کسی یا چه کشوری است!؟‌ اگر منظور اروپایی‌ها هستند که متاسفانه آن‌ها خود ضمن نقض برجام، با وجود مذاکرات مکرر وزیر امور خارجه کشورمان در برابر عهدشکنی آمریکایی‌ها کاری از پیش نبرده‌اند و بعید است که شرکای اروپایی برجام بیش از این مایه‌ای برای حفظ برجام بگذارند؛ اما اگر منظور از ارائه این توضیحات، امید بستن به مذاکره مجدد با آمریکایی‌هاست، قطعاً راهی است به خطا و به صراحت باید گفت: آزموده را آزمودن خطاست.

captcha
شماره‌های پیشین