319
دوشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
15
گزارش «صبح‌نو» از پشت صحنه برنامه «کتاب‌باز»

یک برنامه بامزه برای کتاب

سری دوم برنامه «کتاب‌باز» چندی است با اجرای سروش صحت روی آنتن شبکه «نسیم» می‌رود. این برنامه در سری اول خود اجرای امیرحسین صدیق را در کارنامه دارد.

خبر

سروش صحت در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

از هم‌صحبتی با ده‌نمکی لذت بردم

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از پشت صحنه برنامه «کتاب‌باز»

یک برنامه بامزه برای کتاب

سری دوم برنامه «کتاب‌باز» چندی است با اجرای سروش صحت روی آنتن شبکه «نسیم» می‌رود. این برنامه در سری اول خود اجرای امیرحسین صدیق را در کارنامه دارد.

«کتاب‌باز» را می‌توان از معدود برنامه‌های تلویزیون برای مخاطب عام دانست که با محوریت کتاب تولید می‌شود. در یکی از روزهای تابستانی مهمان عوامل تولید برنامه در پشت صحنه آن بودیم. روزی که حمید داوودآبادی، نویسنده و خاطره‌نگار کتاب‌های حوزه دفاع مقدس مهمان برنامه بود و قرار بود با صحبت به گپ و گفت بنشیند و ضبط شود. شب همان روز هم قرار است برنامه‌ای که مسعود ده‎نمکی مهمان آن بوده روی آنتن شبکه نسیم برود.
داوودآبادی کمی زودتر از صحت به استودیو می‌رسد. تعدادی از کتاب‌هایش را هم به همراه آورده از جمله کتاب «خاطر اعلی‌حضرت آسوده» که آخرین کتابش است و مربوط است به مصاحبه‌ای که به وزیر جهانگردی رژیم سابق داشته است. تهیه‌کننده و مدیر تولید نگران دیر کردن صحت هستند. گویا عصرها برای تصویربرداری سریال جدیدش راهی حوالی جاجرود می‌شود. بعد از چند تماس تلفنی بالاخره صحت از راه می‌رسد. از راه نرسیده با داوودآبادی گرم ‌می‌گیرند و صحبت کشیده می‌شود به کتاب‎‌ها و آقای نویسنده هم مشغول ارائه و معرفی آثارش می‌شود.  
یکی از آیتم‌های برنامه، گرفتن عکس دو نفره سلفیِ مجری با مهمان برنامه است. لابه‌لای ضبط، داوودآبادی این را با خنده و مزاح به صحت گفته است که در تمام طول سال‌هایی که جبهه بوده و بعد از آن با هر کسی که عکس دو نفره گرفته، سوژه عکس‌هایش به شهادت رسیده‌اند. چیزی حدود هشتاد و اندی نفر که طبق گفته داوودآبادی دو نفر آخر هم سردار حسین همدانی و مرحوم غضنفر رکن‌آبادی بوده‌اند. اولی در سوریه و دومی هم در حادثه منا به شهادت رسیده است.
صحت همین را دستمایه شوخی و طنز می‌کند از گرفتن عکس سلفی با داوودآبادی طفره می‌رود. می‌گوید به راحتی ممکن است یک نفر دیگر به این آمار هشتاد و اندی نفره داوودآبادی اضافه شود و طبعاً این یک نفر او خواهد بود که قرار است شربت شهادت را بنوشد. فضای استودیو و مهمان و عوامل برای لحظاتی می‌رود به سمت مزاح و خنده و شوخی. مرزهای ضبط و پشت‌صحنه در هم می‌آمیزند و تفکیک‌شان در تدوین احتمالاً مشکل خواهد بود. دوربینی که عکس سلفی می‌گیرند از نوع چاپ‌های فوری است که همان لحظه عکس را چاپ کرده و تحویل می‌دهد. بعد از بیرون آمدن عکس از دوربین خنده صحت بالا می‌گیرد. صورت داوودآبادی نصفه افتاده است. حالا موضوع را به خودش می‌گیرد و به داوودآبادی می‌گوید: «اگر شما شهید شوی یقه من را ول نمی‌کنند!» مهمان و عوامل تولید می‌زنند
زیر خنده. دوباره مرزهای ضبط و پشت صحنه به هم ریخته است.  
در ادامه فرصتی دست می‌دهد تا با سروش صحت به گفت‌وگوی کوتاهی بنشینم. احتمالاً از هم‌صحبتی با داوودآبادی و ده‌نمکی و امثال آنها تجربه جالبی
داشته باشد.

captcha
شماره‌های پیشین