319
دوشنبه، ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
1
رهبرانقلاب اسلامی:

هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل ایران مواجه خواهد شد

به مناسبت بیست و هفت شهریور؛ روز شعر و ادب فارسی و بزرگداشت شهریار

گنجینه‌ای که قدرش را نمی‌دانیم

بیست و هفت شهریورماه سالروز درگذشت شهریار ایران است. در سال ۱۳۸۱ این روز در تقویم رسمی کشور؛ «روز شعر و ادب فارسی» و «روز بزرگداشت استاد شهریار» نام گذاری شده است. عده‌ای را این نام گذاری از همان ابتدا خوش نیامد و به همین دلیل همراهی ملی و سراسری با این مناسبت صورت نمی‌گیرد. جالب این که در چنین مناسبتی کمتر شاهد سمینارها و همایش‌ها و برنامه‌های متنوع در موضوع « شعر و ادب » هستیم و تنها شاهد برنامه‌هایی در گرامیداشت مقام استاد شهریار هستیم که آن‌ها نیز انتظار ادب دوستان و دوستداران شهریار را چنان که باید، برآورده نمی‌سازند. ضمن این که اختصاص «روز»ی در تقویم رسمی با عنوان «روز گرامیداشت مقام استاد شهریار» ضرورتی بزرگ بود که عملی شده است. چنان که روزی برای دیگر شاعران بزرگ همانند؛ سعدی، خیام، فردوسی، حافظ و...نیز در تقویم رسمی کشور ثبت شده است.

دبیر شورای امنیت ملی ایران اعلام کردمرز های کنونی بعد از جدایی کردستان رسمیت نخواهد داشت

اخطار آخر

برخلاف پافشاری رییس اقلیم کردستان عراق و حامیانش برای استقلال از عراق، تمامی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله دولت مرکزی عراق، ترکیه، ایران، آمریکا، انگلیس، سازمان ملل و اتحادیه اروپا با این همه پرسی مخالفت رسمی خود را اعلام و آن را بر خلاف قانون اساسی عراق و مصالح کردها قلمداد کردند.

خسروپناه در نشست «حوزه انقلابی و کنشگری سیاسی روحانیت» مطرح کرد

حوزه انقلابی نظریه‌های مورد نیاز نظام را تولید می‌کند

نخستین نشست از مجموعه نشست‌های همایش علمی مسوولیت‌های ملی و فراملی حوزه انقلابی با موضوع «حوزه انقلابی و کنشگری سیاسی روحانیت»، پنجشنبه هفته گذشته در سالن همایش‌های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد. در این مناظره حجج‌اسلام عبدالحسین خسروپناه و کاظم قاضی‌زاده به ایراد سخن پرداختند. خلاصه‌ای از بیانات سخنرانان را در این گزارش مرور می‌کنیم.

ثقلین حضرت استاد عبدالله فاطمی نیا

تربیت دینی فرزندان

علم کلام، علم ارتباطی دین

ضعف جامعه بین المللی در برخورد با فاجعه میانمار

ربیعی: اعتبار تأمین شود دوباره سبد کالا می‌دهیم

سبد وعده‌های وزارت کار برای نیازمندان

توزیع مرحله جدیدی از سبد کالا بین نیازمندان برای سال جاری در دستور کار دولت قرار گرفته است و بنا شده تا درصورتی‌که دولت منابع لازم را در اختیار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی بگذارد در ۶ ماه دوم سبد غذایی در بین مددجویان بهزیستی، کمیته امداد و نیازمندان شناسایی شده قرار بگیرد.

گزارش «صبح‌نو» از پشت صحنه برنامه «کتاب‌باز»

یک برنامه بامزه برای کتاب

سری دوم برنامه «کتاب‌باز» چندی است با اجرای سروش صحت روی آنتن شبکه «نسیم» می‌رود. این برنامه در سری اول خود اجرای امیرحسین صدیق را در کارنامه دارد.

کدام نهادها مسأله مسلمانان روهینگیا را پیگیری کردند

بحران میانمار و بی‌عملی نهادهای مسوول

همزمان با تحولات جدید منطقه غرب آسیا به‌ویژه در کشورهای عراق و سوریه، از حدود یک ماه پیش اخباری از شرق آسیا به سلسله اخبار نگران‌کننده از وضعیت مسلمانان جهان اضافه شده است. این بار خبرها از میانمار می‌رسد و حکایت از وضعیت اسفبار و نسل‌کشی مسلمانان در این کشور 60 میلیون نفری دارد؛ وضعیتی که هیچ نهاد یا سازمان مسوول داخلی و بین‌المللی قاعدتاً و عقلاً نباید در برابر آن ساکت و بی‌عمل مانده باشد، هرچند این گزاره حالا نیاز به بررسی دقیق دارد.

سرمقاله

مهار تصادفات

صبح نو

سرمقاله

مهار تصادفات

سفر جاده‌ای از خاطره‌انگیزترین سفرهاست که هم جمع‌های خانوادگی و دوستانه را گرم می‌کند و هم گردشگران را با واقعیت‌های زیست‌محیطی پیرامون‌شان آشنا؛ مسافران همواره در گیر و دار دغدغه‌های سفر، عزم راه می‌کنند و آن‌چه آن‌را تلخ می‌‌سازد حوادث جاده‌ای است که معمولاً در فصل‌های پرتردد نظیر تعطیلات نوروز یا تابستان، خانواده‌ها را داغدار می‌کند.  حفظ امنیت سفر هم از حیث رفت و آمد و هم آرامش و سلامتش، متکی به انجام وظایف دستگاه‌های گوناگون حاکمیتی است؛ ساخت و واردات خودروها در بخش خصوصی (و تنظیم مقررات کیفی آن توسط بخش دولتی)، راه و جاده‌سازی توسط وزارت مسکن و شهرسازی و نهایتاً نظارت و راهبردی توسط نیروی انتظامی سه عامل اصلی درباره کاهش وضعیت حوادث جاده‌ای است. به نمونه‌های اخیر آن بنگرید؛ کشته‌های دختران جوان هرمزگانی یا واژگون‌شدن اتوبوس مسافران مازندرانی. مقصریابی در برخی از این ماجراها علت حادثه به عامل انسانی ارجاع داده می‌شود و در گذشته، به خودروها. اما رهبر انقلاب دیروز در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی، در بخش پایانی سخنان خود، به این موضوع پرداختند و با تأکید بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق، سریع و جامع برای مقابله با این مسأله گفتند: باید نیروی انتظامی و دستگاه‌های دیگر همچون وزارت راه و مراکز صنعتی، سهم خود را در جلوگیری از بروز چنین حوادث تلخ و ناگواری مشخص کنند و با برطرف کردن نقاط ضعف، وظیفه خود را انجام دهند. حدود پنج سال قبل نیز رهبری در دیدار دیگری با عوامل سفرهای نوروزی تاکید کرده بودند که تمام دستگاه‌های مؤثر در سفرها و مسوول حفظ انضباط جاده‌ای باید تلاش خود را برای به حداقل رساندن این حوادث به‌کار گیرند. این تاکیدات نشان‌گر آن است که علاوه‌بر لزوم فرهنگ‌سازی و بهبود شرایط رانندگی و عوامل انسانی، سازمان‌های متولی می‌بایست با پذیرش نقش و مسوولیت مستقیم خود از دامنه این حوادث بکاهند.

 

captcha
شماره‌های پیشین