316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
7
گزارش «صبح نو» از آگهی «واجبات استیجاری» در فضای مجازی

اجاره به شرط تملیک عبادی

پسران ارشد اموات، جایشان را داده‌اند به هزار پشت غریبه که هیچ ربطی به میت ندارند ولی تنگدستی و احتیاج آنها را به دنیای مردگان ربط داده است. کار اینها خواندن نماز و دعا و ذکر و گرفتن روزه است برای خدابیامرزی که در زنده بودنش قصور کرده و واجبات را نصفه و نیمه انجام داده و با باری سنگین به دیار باقی شتافته است.

درباره یک حمله

صبح نو

درباره یک حمله

آقای «حسن شمشادی» را پیش‌تر با روایت هایی از سوریه و مدافعان حرم می‌شناختیم . خبرنگار   صدا و سیما  اما این بار ازحرم به سرزمین وحی رفته است  تا روایت های جذاب و خواندنی از حج 96 را برایمان بنویسد. این ستون  حاصل یادداشت های روزانه او از سرزمین وحی است .
خبر‌ رسید که چند نفر به یک‌‌ ایرانی در مکه حمله کرده‌اند .
نزدیک‌های غروب یک روز در آخر هفته، روحانی یک کاروان از تهران در نزدیکی‌های هتل محل اقامتش، مورد حمله دو نفر قرار گرفته و یکی از آنها از پشت سه ضربه چاقو به پهلو و کتف این روحانی‌زده و سپس با کمک همدستش و با استفاده از موتورسیکلت از صحنه گریخته است .
این روحانی مجروح با کمک‌ دیگران خود را به محل اقامتش می‌رساند، آنجا پزشکی،‌پانسمان اولیه‌اش را انجام ‌می‌دهد و سپس او را برای درمان به بیمارستانی در مکه منتقل می‌کنند .
کار بستری و درمانش‌ انجام‌ می‌شود و خدا رو شکر خطری جانش را تهدید نمی‌کند .
سازمان حج و زیارت پیگیر موضوع می‌شود و پلیس مکه سه نفر مظنون را بازداشت می‌کند؛ هر چند که روحانی مضروب و فردی که به او‌نزدیک بوده و شاهد عینی است، نمی‌توانند دخالت آنان را در این حمله تأیید کنند .
این اصل خبر است، اما چند نکته دارد این هجوم و حاشیه‌هایش .
حمله به یک ‌ایرانی در عربستان در حج ۹۶، برای اولین بار است که صورت‌گرفته.
به عبارتی در بیش از چهل روز از حضور زائران ایرانی در سرزمین وحی که در نهایت مجموع‌شان به بیش از ۸۶ هزار نفر رسید، یک نفر مورد حمله قرار گرفت که البته آن هم‌ زیاد بود و نباید این حادثه هم رخ می‌داد و بقیه هموطنان‌مان، خدا رو شکر در امنیت کامل بودند و هستند و این همان تحقق‌ یکی‌ از شعارهای محوری برگزار کنندگان حج ‌در این سال بود .
این را بگذارید کنار قطع روابط سیاسی دو کشور؛ مواضع بعضاً خصمانه ریاض و تهران علیه یکدیگر، درگیر بودن مستقیم و غیر مستقیم دو کشور در چند کشور منطقه، به صورت آشکار و پنهان و فضاسازی‌های گسترده داخلی و خارجی برای منصرف کردن ایرانیان از سفر به عربستان و تحریم حج ابراهیمی به بهانه‌های مختلف، از جمله نا امن بودن این کشور‌‌‌ برای ایرانیان.
درباره علت این حمله به این روحانی ایرانی‌، می‌توان گمانه زنی هایی‌داشت و تحلیل‌هایی کرد .
به یقین بخشی از حاکمیت در عربستان در پی‌ بهبود روابط با ایران و ادامه داشتن سفر ایرانیان به سرزمین وحی، در حج تمتع و عمره مفرده است و برخی دیگر مخالف آن، هر یک از دو طرف هم دلایل و هواداران خود را دارند .
طبیعی است که هرچه دسته اول برای رسیدن به هدفشان تلاش می‌کنند، گروه دوم در صدد خنثی کردن و ناکام گذاشتن برنامه‌های آنان بر می‌آیند و این حمله را می‌توان از این ‌منظر دید .
گمانه دوم‌ این است که بدانیم تکفیری‌ها در میان بخشی از سعودی‌ها پایگاه فکری و جایگاهی شاخص دارند و این‌مساله غیر قابل اغماض است. طبیعی است که بخشی‌از حامیان این‌ تفکر، دشمنی‌خاصی ‌با ایرانیان دارند که دلایلش بسیار واضح است و ممکن است این اقدام از طرف آنان طراحی و اجرا شده‌باشد.
احتمال دیگر هم هست که این حمله یک ‌اقدام کاملاً شخصی و بدون‌ سازماندهی مشخص‌‌ از طرف یکی ‌دو نفر، با انگیزه‌هایی نامشخص باشد که البته شاید تحت تأثیر تبلیغات ضد ایرانی در رسانه‌های پرشمار عربی به این‌کار اقدام کرده باشند .
یادم نمی‌رود که برخی از زائران‌ از چند کشور، از دیدن ایرانیان در حج با لباس احرام برای انجام مناسک‌حج، در عرفات و مشعر، منا و جمرات،خانه خدا و در مسعی و همچنین‌ خواندن نماز و قرآن در بیت عتیق تعجب می‌کردند و بعضاً سؤال می‌کردند مگر‌ ایرانیان مسلمانند و قرآن می‌خوانند ؟! مگر ‌آنها خدای واحد را می‌پرستند و نماز به پا می‌دارند ؟!
 همه اینها علاوه بر جهل و ناآگاهی آنها و تلاش نکردن برای کسب‌اطلاعات درست و دقیق، ارتباط مستقیم با جریان‌ سازی وسایل ارتباط جمعی و‌رسانه‌های معلوم الحالی دارد که اهداف‌شان در این‌گونه تبلیغات و سیاه نمایی ها علیه ایرانیان و وارونه نشان دادن واقعیات در کشورمان، اظهر من‌ الشمس است .
و این است نقش رسانه و فضای مجازی و تلاش آنان برای تسخیر افکار عمومی‌جهانیان .
به هر حال، حال این روحانی خوب است و این حمله نافرجام ماند و به خیر گذشت. باید دعا کنیم که در دو هفته دیگر که همه حاجیان ما به کشور باز می‌گردند، اتفاق و حادثه خاصی برای هموطنان‌مان پیش نیاید و این مورد ناامنی‌برای زائران ایرانی، اولین و آخرین مورد باشد و تکرار نشود .
امیدواریم و دعا می‌کنیم‌.

 

captcha
شماره‌های پیشین