316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
4

خبر

نوبخت: آمریکا با خروج از برجام ایزوله می‌شود

نقشه آمریکا برای خروج از برجام

«خروج ترامپ از برجام» کلید واژه پرتکرار این روزهاست که در رسانه‌ها جنجال آفریده است.این خبر اما برای اولین بار در شهریورماه بود که بر سر زبان‌ها افتاد چراکه «جان بولتون» سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل، طرح پیشنهادی‌اش برای خروج از توافق هسته‌ای را رسانه‌ای کرد و به نظر می‌رسد ترامپ هم به دستور بولتون در حال تدارک برای خروج از توافق هسته‌ای است.

صبح نو

خبر

جلسه اضطراری هیات‌رئیسه کمیسیون انرژی
درباره انتصابات اخیر زنگنه
آقای فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: هیات رییسه کمیسیون در آینده‌ای نزدیک درباره رویه جدید و مشکوک زنگنه در انتصابات باند خاص برای سمت‌های بالای مدیریتی وزارت نفت جلسه‌ اضطراری برگزار خواهد کرد.
وی افزود: روز دوشنبه تصمیمی بسیار مشکوک از طرف وزیر نفت اتخاذ شده که طبق آن یکی از مدیران با تجربه صنعت نفت که مدیرعامل حفاری است، بدون کوچکترین هماهنگی عزل کرد و یک نفر ناتوان،‌ ضعیف و ناکارآمد را که بزرگترین مسوولیت او مدیریت ناکام پروژه پتروشیمی دهدشت بوده و به خاطر همین ناتوانی از این سمت عزل شده است، به عنوان مدیرعامل شرکت ملی حفاری
منصوب کرده‌است.
حسنوند به فارس گفت: تاکنون بدنه کارشناسی و فنی شرکت ملی حفاری نسبت به انتصاب جدید واکنش منفی نشان داده و چنین به نظر می‌رسد همراهی و همدلی لازم از سوی بدنه شرکت با مدیرعامل جدید به‌وجود نیاید که قطعاً موجب آسیب جدی به صنعت کشور خواهد شد.
رئیس کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه متأسفانه امروز شاهدیم که با یک برنامه‌ریزی و طراحی مشکوک، هم آقای زنگنه و هم برخی اعضای هیات‌مدیره شرکت ملی نفت به دنبال این هستند که ضعیف‌ترین مدیران را بر رأس کار بگمارند، تصریح کرد: قبلاً هم در رفتار آقای زنگنه چنین مواردی را شاهد بوده‌ایم که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز را با همین سبک از آن اُبُهَت و جایگاه خود تنزل داد و تقریباً امروز ناکارآمد و ضعیف است.
 
زیباکلام:
 آقای عارف آدم توانمندی نیست
آقای صادق زیبا کلام،  فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: فراکسیون امید خیلی از امیدها را برآورده نکرد؛ این یک واقعیت است. آقای عارف به عنوان لیدر اصلاحات واقعاً در دوسال گذشته چه کار مثبتی انجام داده است؟ فراکسیون امید یک بدن بی‌سر بود و عارف را از نظر اجرایی، آدم توانمندی نمی‌بینم.
وی افزود: دکتر محمد رضا عارف اصلاً رهبر خوبی نبود و واقعاً نتوانست زمانی که این نمایندگان  به آقای عارف به عنوان لیدر رأی دادند، فراکسیون امید بیش از صد نفر بودند. خب 70 الی 80 نفر نیروی همین جوری ولی حداقل 10 الی 20 نفر از آنها، نیروهای شایسته‌ای بودند. این تعداد نماینده می‌توانستند خیلی سرو صدا
داشته باشند.   
 
سوریه و برجام در دستور کار
 ظریف و مقامات روس
«میخائیل بوگدانوف» معاون وزیر خارجه روسیه، روز سه‌شنبه برنامه سفر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران را به روسیه
 تائید کرد.
بوگدانوف به خبرگزاری «اینترفکس» گفته است که ظریف روز چهارشنبه برای دیدار با مقامات روس وارد شهر «سوچی» می‌شود.
به گفته بوگدانوف، در این سفر طرفین در مورد پرونده سوریه، وضعیت برنامه هسته‌ای ایران و اوضاع منطقه خلیج فارس
بحث خواهند کرد.
پیش از این هم وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده بود که ظریف این هفته در صدر هیاتی برای رایزنی با مقامات روس راهی سوچی می‌شود.
 
تلاش ترامپ برای آشتی قطر و عربستان
 با هدف احیای اتحاد علیه ایران
پایگاه «بلومبرگ» نوشت: تلاش هفته گذشته ترامپ برای مصالحه قطر و کشورهای تحریم‌کننده، با هدف احیای جبهه واحد علیه ایران صورت گرفته است؛ اما نتیجه این تلاش صرفاً عیان کردن عمق اختلاف میان دوحه و ریاض بود، چرا که دو طرف پس از صدور بیانیه‌های متناقض، بار دیگر به جدال لفظی رسانه‌ای پرداختند.
در ادامه این گزارش آمده است: ترامپ به مقامات کویتی که به کاخ سفید رفته بودند، گفت که شیوخ عرب اگر مشغول درگیری با یکدیگر شوند، دیگر نمی‌‌توانند به نحوی مؤثر با نفوذ فزاینده ایران در منطقه مقابله‌کنند.
ترامپ در این دیدار، ایران را «چالش اصلی» شورای همکاری خلیج فارس توصیف کرده و پایان فوری تنش میان قطر و کشورهای تحریم‌کننده را خواستار شده است.

captcha
شماره‌های پیشین