316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
2

رهبر انقلاب با انتقاد شدید از بی‌عملی مجامع جهانی و مدعیان حقوق‌بشر در قبال فجایع میانمار: دولت‌های اسلامی علیه جنایات دولت میانمار اقدام عملی کنند

رشد 7درصدی، فقط یک عدد است

سهم هیچ صنعت در رشد اقتصادی غیرنفتی

مرکز آمار ایران هفته گذشته، میزان رشد اقتصادی را با احتساب نفت، 6.5 درصد و بدون نفت، 7 درصد عنوان کرد، یعنی این بار، رشد اقتصادی نفتی از رشد غیرنفتی پیشی گرفته بود؛ موضوعی که همه را متعجب کرد. از سویی دیگر معاون اقتصادی بانک مرکزی می‌گوید که از نگاه سیاستگذاری پولی و ارزی کشور هم که هر ماه، در کنار مرکز آمار ایران، شاخص‌های اقتصادی را اعلام می‌کند، این رشد مثبت خواهد بود؛ بنابراین باید انتظار داشت که رشد اقتصادی البته در اعداد و ارقام، شرایط مناسبی را رقم بزند.

صبح نو

رشد 7درصدی، فقط یک عدد است

سهم هیچ صنعت در رشد اقتصادی غیرنفتی

مرکز آمار ایران هفته گذشته، میزان رشد اقتصادی را با احتساب نفت، 6.5 درصد و بدون نفت، 7 درصد عنوان کرد، یعنی این بار، رشد اقتصادی نفتی از رشد غیرنفتی پیشی گرفته بود؛ موضوعی که همه را متعجب کرد. از سویی دیگر معاون اقتصادی بانک مرکزی می‌گوید که از نگاه سیاستگذاری پولی و ارزی کشور هم که هر ماه، در کنار مرکز آمار ایران، شاخص‌های اقتصادی را اعلام می‌کند، این رشد مثبت خواهد بود؛ بنابراین باید انتظار داشت که رشد اقتصادی البته در اعداد و ارقام، شرایط مناسبی را رقم بزند.

 اما این همه ماجرا نیست، هنوز هم اگر پای صحبت بخش خصوصی و فعالان اقتصادی بنشینیم، معتقدند که رشد اقتصادی تنها یک عدد است و اتفاق خاصی در حوزه تولید و کار آنها رخ نداده است.
واقعیت آن است که رشد اقتصادی اکنون دیگر برای فعالان اقتصادی و بخش خصوصی، تنها یک عدد است، هر قدر هم که دولت بگوید رشد اقتصادی در فصل بهار
7 درصد شده است، آن‌ها به سختی می‌توانند باور کنند که در فعالیت‌هایشان، اتفاق خاصی بیفتد و رونق خاصی را تجربه کنند. البته این رقم هم، مانند تورم می‌ماند، هر قدر که دولت اصرار دارد تورم کاهش یافته، اما مردم هنوز آن را حس نمی‌کنند و البته فعالان اقتصادی هم، که اندکی بیشتر از عامه مردم با اعداد و ارقام آشنا هستند، می گویند تورم که سرعت رشد قیمت‌هاست، هنوز در زندگی آنها وضعیت مناسبی را رقم نزده است.
آقای پیمان قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی، البته مدعی است که اکنون کشور وارد دوره رونق غیرتورمی شده که البته از دیدگاه بسیاری از اقتصاددانان، این نوع خروج از رکود نیز مناسب نیست، چون بالاخره رشدی که بتواند صنایع کشور را در وضعیت مناسبی قرار دهد، حتماً همراه با اندکی تورم، معقول خواهد بود. بنابراین به این راحتی‌ها انتظار نمی‌توان داشت که کشور از دوره رکود خارج شود و به رونق کارساز برای شکوفایی صنعتی برسد.
وی روز گذشته اعلام کرده بود که مطابق تعاریف استاندارد، در مرحله‌بندی چرخه‌های تجاری، تجربه رشد اقتصادی منفی در دو فصل متوالی، به عنوان رکود اقتصادی و در مقابل حصول به رشد مثبت در دو فصل متوالی تحت عنوان رونق اقتصادی طبقه‌بندی می‌شود؛ بر همین اساس، بررسی رشد اقتصاد و رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۱۳۹۵ حاکی از این است که رشد اقتصادی برای تمامی فصول سال مثبت و رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز در یک مسیر فزاینده، از 8/1- درصد در فصل اول سال ۱۳۹۵ به ترتیب به 9/3، 4/5 و 6/5 درصد در فصول دوم تا چهارم این سال رسید که در مجموع، حاکی از ورود اقتصاد به دوره رونق است.

    خادمی:  حتی بازار مصرف افغانستان و عراق را
نتوانستیم جذب کنیم
آقای هدایت الله خادمی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت وگو با روزنامه صبح نو درباره اینکه رشد اقتصادی بدون نفت که از سوی دولت اعلام شده تا چه اندازه واقعیت دارد؟ گفت: متاسفانه صادرات نفت ما به بدترین شکل ممکن صورت می‌گیرد و توجهی به تولید فرآورده‌های آن نمی‌شود. آن چیزی که امروزه اعلام شده رشد اقتصادی خوبی بدون در نظر گرفتن نفت داشتیم، باید عنوان کنم که واقعیت چندانی ندارد و در صادرات محصولات غیر نفتی کاملاً ناموفق بوده‌ایم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس، با اشاره به اینکه در رشد اقتصادی نباید نفت را لحاظ کرد، افزود:  نفت چیزی نیست که ارزش افزوده و درآمد ثابت داشته باشد. نفت سرمایه‌ای است که روز به روز تمام می‌شود و برای نسل‌های آینده هم چیزی از آن باقی نمی‌ماند. درست مثل خانه یا ثروتی که از پدرمان به ارث می‌رسد و روزبه روز بخشی از آن را بفروشیم. نفت هم همین حکم را دارد. اگر امروزه می‌بینیم که بچه‌های دهه شصت و هفتاد بیکارند نشان دهنده این است که در امر تولید و صادرات موفق عمل نکردیم.
خادمی با بیان اینکه برای صادرات استراتژی نداریم، تصریح کرد: برای رشد تولید وصادرات تلاش جدی صورت ندادیم حتی در صادرات زعفران فله‌ای خودمان هم داریم شکست می‌خوریم. اینکه صنایع بسته بندی آن را توسعه دهیم هم تلاشی صورت ندادیم و کشورهایی مثل اسپانیا و امارات زعفران فله‌ای ما را به صورت بسته بندی به اسم و برند خودشان در جهان عرضه می‌کنند.
وی با انتقاد از اینکه حتی کشور عراق را بازار مورد هدف قرار ندادیم، گفت: عراق کوچکترین کالایی از ما نمی‌خرد. حتی کشورهای آسیای میانه را هم که برای تبادلات تجاری با ما وارد مذاکره شدند،  بی پاسخ گذاشتیم. موفق نشدیم افغانستانی را که با ما هم زبان است بازار مصرفش را مورد توجه قرار دهیم. از سویی دیگر، ترکمنستانی را که تنها راه زمینی آن از کشور ما عبور می‌کند، خدمات ارائه نمی‌دهیم که درآمدی کسب کنیم.
این نماینده مجلس دهم با اشاره به اینکه شاخص رشد اقتصادی را بلد نیستیم، یادآور شد: اخیراً دیداری با مهندس شریعتمداری داشتم و این مطلب را عنوان کردم که می دانیم اتفاق خوبی در اقتصاد روی نمی‌دهد اما حداقل صنعت بسته بندی را یاد بگیریم تا کالاهای تولیدی خود را به شکل نوین صادر کنیم. حتی عنوان کردم آلمانی که نفت و مس ندارد، خودش را تبدیل به غول صنعتی کرده است چرا که می گویند باید قوی باشیم. متاسفانه ما داریم ثروت‌های خدادادی خودمان را هدر می‌دهیم.
وی با اشاره به آمارهای ارائه شده از مرکز آمار، عنوان کرد: سازمان گمرک شاخصه‌ای از صادرات را اعلام می‌کند و از سویی دیگر، مرکز آمار شاخصی متفاوت ومتضاد را نشان می‌دهد. امیدوارم آمارهای ارائه شده با مطالعه و نشانه‌های درست آن اعلام شوند که بتوان آن را در جامعه هم دید.  

پور ابراهیمی: رشد بخش مسکن و خدمات
 در رشد اقتصادی غیر نفتی موثر بود
آقای محمدرضا پورابراهیمی ‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره نرخ رشد سه ماهه سال 96 گفت: بر اساس اطلاعات مرکز آمار که روز گذشته آقای نوبخت هم آن را اعلام کرد، بخش مسکن و خدمات نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد قابل توجهی داشتند و سهم بیشتر نرخ رشد 7.1 درصدی را به خود اختصاص داده اند؛ البته این ارقام باید از سوی بانک مرکزی و حتی مرکز پژوهش های مجلس هم تایید شده و ریز آن محاسبه شود.
وی ادامه داد: بیشترین سهم رشد 7.1 درصدی متعلق به بخش خدمات است که این بخش شامل قسمت‌های مالی،
عمده فروشی و خرده فروشی، مستغلات، خدمات گردشکری مانند هتل، رستوران و ... است؛ فلذا باید جزئیات سهم هر کدام در توسعه اقتصادی دقیق مورد بررسی قرارگیرد.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس خاطرنشان کرد: در سال 94 ظرفیت خالی در بخش نفتی وجود داشت که در سال 95 از این ظرفیت خالی بهره برداری شد و ایران به جایگاه اصلی خود در اوپک بازگشت، به همین دلیل هم بیشترین رشد توسعه اقتصادی ناشی از سهم نفت بود، اما با توجه به استفاده از این ظرفیت پیش بینی شد که این میزان در نرخ رشد اقتصادی 96 به حداقل برسد.
وی ادامه داد: با توجه به استفاده از ظرفیت نفت در رشد توسعه اقتصادی در سال 95، این ظرفیت پر شده و نمی توانستیم در سال 96 هم انتظار داشته باشیم تا همان میزان تاثیر را بگذارد و به همین دلیل هم در نرخ رشد توسعه اقتصادی 3 ماهه نخست اتکا به نفت در پایین‌ترین میزان خود قرار گرفت.
پورابراهیمی‌تاکید کرد: اما بخش اصلی برای نرخ رشد اقتصادی باید بر صنعت متکی باشد اما متاسفانه در جمهوری اسلامی این بخش کمترین سهم را دارا است و 0.1 درصد بخش صنعت در حوزه توسعه اقتصادی مربوط به بخش نفتی و پتروشیمی، فولاد و تا حد کمی هم خودرو است.
رییس کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: برای اینکه با اطمینان درباره رشد توسعه اقتصادی سخن بگوییم باید بخش صنعت که موتور محرکه اقتصاد است را به حرکت درآوریم و به آن توجه کنیم، البته تاثیر بخش مسکن در توسعه اقتصادی بعد از سال‌ها رکود علامت مثبتی است.
وی در پایان خاطرنشان کرد: پیش بینی ما برای نرخ رشد اقتصادی  کشور، 3.9 درصد است که این میزان با پیش‌بینی بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از اقتصاد ایران که آن را 4 درصد اعلام کرده بود، منطبق است.

captcha
شماره‌های پیشین