316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
13
بررسی کارکردهای علوم انسانی مدرن از منظر دکتر حسین کچویان

علم، عمل را تبدیل به تمدن می‌کند

علوم انسانی مدرن برای ما ایرانیان حکم مهمان ناخوانده‌ای دارد که همراه با دیگر پدیده‌های عالم مدرن بر ما فرود آمد و اکنون خود را در محاصره این پدیده و کارکردهای آن در جامعه امروزی می‌بینیم. دکتر حسین کچویان، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه تهران از جمله کسانی است که درباره ماهیت و کارکردهای این علوم تحقیق و تتبع کرده است و جایگاه تمدنی این علوم در تمدن غرب مدرن را در آثارش نشان داده است. کار او را می‌توان مسامحتاً «جامعه‌شناسیِ جامعه‌شناسی» نامید؛ به این معنا که او علوم اجتماعی‌ای را که خود در تکوین جامعه مدرن نقش محوری داشته، در نگاهی کلان‌تر تحلیل می‌کند و کارکردهای آن را در جامعه مدرن به مثابه جزیی از تمدن مدرن بازنمایی می‌کند. او در سخنرانی خود در دوره «گفتمان نخبگان علوم انسانی» که تابستان امسال در قم برگزار شد چکیده یافته‌های خود در این زمینه را به بحث گذاشت. در این گزارش نگاهی به این یافته‌ها خواهیم انداخت.

مقدم‌فر خبر داد

برگزاری مراسم بزرگداشت فرمانده شهید حججی

صبح نو

مقدم‌فر خبر داد

برگزاری مراسم بزرگداشت فرمانده شهید حججی

 
آقای حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، اعلام کرد مراسم ویژه چهلمین روز شهادت شهید «مرتضی حسین‌پور شلمانی» معروف به «حاج حسین قمی» پنج‌شنبه هفته جاری در سالن سیدالشهدا؟ع؟ میدان هفت‌تیر تهران برگزار می‌شود.
وی با بیان اینکه شهید حسین‌پور از جمله پدیده‌های کم‌نظیر سپاه پاسداران بود که در همان غائله منجر به اسارت شهید حججی به شهادت رسیده است، خاطرنشان کرد: این شهید عالیقدر فرمانده شهید‌محسن حججی بود و تدابیر او نقش بسیار مهمی در کاهش خسارات این واقعه
داشته است. مشاور رسانه‌ای و فرهنگی فرمانده کل سپاه در ادامه به ویژگی‌های
منحصر به فرد مدیریتی، اخلاقی و منشی او اشاره کرد و گفت: اخلاص کم‌نظیر و غیرقابل باور برای بشر امروزی در جبهه‌های نبرد و در میان فرماندهان نبرد علیه تکفیری‌ها زبانزد بود؛ او به عنوان یک مستشار و یک فرمانده مدبّر کارهای بسیار بزرگی در طول نبرد چند سال اخیر علیه داعش و سایر گروه‌های تکفیری انجام داد اما همواره دوست داشت کارهای مثبتش به‌نام دیگران ثبت شود و نامی از خود او در میان نباشد. وی ادامه داد: تا بعد از شهادت او نزدیکانش و حتی پدر و مادرش خبر نداشتند که او یکی از فرماندهان مؤثر و نامدار در جبهه نبرد علیه تکفیری‌هاست، به نوعی که خانواده ایشان بعد از شهادت حاج حسین می‌پرسیدند مگر او فرمانده بود؟
مقدم‌فر افزود: به رغم اینکه برای یک مجاهد در میدان نبرد آن‌هم در روزهای داغ و سوزان تابستان در سرزمینی چون عراق و سوریه، روزه گرفتن بسیار طاقت‌فرساست، اما این شهید عالی‌قدر غیر از ماه مبارک رمضان، تمام ایام ماه‌های رجب و شعبان را هم روزه می‌گرفت. وی با اشاره به مجروحیت‌های مکرر شهید حسین‌پور و در عین حال استنکاف این شهید عالیقدر از بازگشت از میدان نبرد، خاطرنشان کرد: او 6 بار در جبهه نبرد مجروح شده بود اما در هیچ مرحله‌ای حاضر نبود منطقه را به دلیل مجروحیت ترک کرده و به استراحت بپردازد؛ لذا دوران جراحت را در بیمارستان و نقاهت را در منطقه طی می‌کرد و مجدداً به صحنه بازمی‌گشت و خانواده او نیز بیشتر اوقات به همین دلیل هیچ‌گاه از مجروحیت‌های او مطلع نمی‌شدند. مشاور فرمانده کل سپاه با بیان اینکه شهید حسین پور در طول نزدیک به چهار سال حضور در جبهه‌های نبرد مقدس، تنها حدود چند ماه در کنار خانواده‌اش حضور داشته و باقی ایام را به صورت مستمر در حال مجاهدت بوده است، گفت: این جوان 32 ساله که کمتر از سه سال از ازدواجش می‌گذرد، تنها فرزندش در راه است که ان‌شاءالله چهار ماه دیگر متولد خواهد شد و این در حالی است که هیچ‌گاه پدر رشید و دلاورش را
نخواهد دید. مشاور فرمانده کل سپاه با اشاره به اینکه شهید حسین‌پور جزو اولین نفراتی است که بعد از حمله داعش به همراه سایر فرماندهان به عنوان مستشار در بغداد حضور داشته است، افزود: شهید حسین‌پور فرمانده عملیات سپاه حیدریون بود که در فرماندهی عملیات شکستن حلقه محاصره بلد-سامرا یکی از ده‌ها اقدام بسیار مهم او به شمار می‌رود. مقدم فر با اشاره به استعداد فوق‌العاده و جایگاه علمی و تحقیقی این شهید غریب مدافع حرم اظهار داشت: او به رغم پذیرش در رشته مهندسی، به خاطر عشق به سپاه در دانشکده افسری سپاه مشغول به تحصیل و پس از آن وارد ماموریت‌های مهم در سپاه شد؛ اما ارتباط خود را با مراکز علمی و از جمله شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه‌های صنعتی بزرگ کشور حفظ کرد به نوعی که بعد از شهادت او مسوولان این مؤسسات نیز تاکید می‌کردند که شهادت ایشان خسارت علمی به کشور محسوب می‌شود.مقدم‌فر در پایان اضافه کرد: مراسم دیگری هفته آینده در زادگاه شهید در لنگرود برگزار خواهد شد.

captcha
شماره‌های پیشین