316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
12

خبر

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با دبیر جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح

از توجه سازمان ملل تا کمک‌های بشر دوستانه

صلح و دنیای بدون جنگ از موضوعاتی است که مدت‌هاست از ابعاد و با زبان‌های گوناگونی به آن پرداخته شده و می‌شود. در این میان درکنار اشعار، فیلم‌ها و آهنگ‌هایی که هر از گاهی با این عنوان تولید می‌شوند، دنیایی با عنوان هنرهای تجسمی وجود دارد که با زبانی بین‌المللی این موضوع را به رشته تصویر درآورده است.

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح نو» با دبیر جشنواره بین‌المللی هنر برای صلح

از توجه سازمان ملل تا کمک‌های بشر دوستانه

صلح و دنیای بدون جنگ از موضوعاتی است که مدت‌هاست از ابعاد و با زبان‌های گوناگونی به آن پرداخته شده و می‌شود. در این میان درکنار اشعار، فیلم‌ها و آهنگ‌هایی که هر از گاهی با این عنوان تولید می‌شوند، دنیایی با عنوان هنرهای تجسمی وجود دارد که با زبانی بین‌المللی این موضوع را به رشته تصویر درآورده است.

 در همین راستا در کنار انواع جشنواره‌هایی که با این محتوا وجود دارد، جشنواره‌ای با عنوان «هنر برای صلح» نیز امسال در پنجمین دوره خود علاوه‌بر هنرمندان ایرانی، میزبان آثاری از هنرمندان کشورهای مختلف شده است.
این جشنواره که از دوره قبلی خود به فضای بین‌الملل نزدیک شده بود، در سال گذشته مورد توجه سازمان ملل قرار گرفت و در حاشیه
سی و چهارمین اجلاس حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، گزیده‌ای از آثار چهار دوره قبل آن نیز به نمایش گذاشته شد.

هنر برای صلح بین‌المللی شد
فریدون فربد که دبیری این رویداد را به عهده دارد، در گفت‌وگو با «صبح نو» در خصوص برگزاری هر چه گسترده‌تر جشنواره هنر برای صلح عنوان کرد: این دوره اولین دوره‌ای است که به این صورت به شکل بین‌المللی برگزار می‌شود. ما در سال گذشته تنها یک آرتیست خارجی داشتیم، اما در این دوره از حدود 30 کشور دنیا اثر داریم و 24 هنرمند نیز در حوزه گرافیک، نقاشی، عکاسی، سینما و کلیه رشته‌های موجود در جشنواره حضور خواهند داشت. در این میان به‌دلیل بحث حمایت‌های مالی ما حضور این هنرمندان را در زمان برگزاری جشنواره نداریم، اما تلاش‌مان بر این است تا با مدیریت هزینه‌ها، ارتباطاتی را برقرار کنیم که در طول سال از حضور و هنر آنها
بهره ببریم.
آثار برگزیده در فرانسه و ایتالیا
نمایش آثار موجود در این جشنواره موضوع دیگری بود که فربد درباره آن گفت: در سال گذشته، در ژنو گزیده‌ای از آثار چهار دوره قبل به نمایش درآمد و هر دوره آثار جدیدی به دست ما می‌رسد که یا به نمایش درنیامده یا در طول چندین سال گذشته شاید تنها یک بار این اتفاق برای آن‌ها رخ داده است، اما در کل اغلب این آثار جدیدند و خیلی از آنها به‌طور اختصاصی برای این جشنواره خلق یا ارسال شده‌اند.
 از بین این کارها که حدود 180 تا از آنها نمایشگاهی هستند و امکان نمایش آن در هر جایی وجود ندارد، تعدادی انتخاب شده‌اند و در حال حاضر ما در حال رایزنی‌هایی هستیم که این آثار را در کشورهای گوناگون به نمایش بگذاریم و تا الان
2 کشور فرانسه و ایتالیا برای این مساله اعلام آمادگی کرده‌اند تا گزیده‌ای از آثار دوره پنجم را به نمایش بگذارند. در بین این کارها نیز علاوه بر هنرمندان جوان، چهره‌های پیشکسوت‌تری در همه رشته‌ها (مجسمه، عکس، نقاشی، چیدمان، گرافیک) اثر دارند؛ چهره‌هایی چون گیزلا سینایی، کوروش شیشه‌گران و خیلی‌های دیگر که ممکن است الان اسم آنها از قلم بیفتد.

فعالیت‌های بشر دوستانه
 با عواید حاصل از فروش
وی همچنین با اشاره به نحوه ارائه آثار جشنواره عنوان کرد: تمام نمایشگاه‌هایی که در این راستا برگزار می‌شوند، برای فروش هستند و عواید حاصل از فروش آثار صرف فعالیت‌های بشردوستانه می‌شود. این مساله مهم و قابل توجهی است که جا دارد تا با خرید آثار از آن حمایت شود. ما حتی در این دوره از هنرمندانی چون کوروش شیشه گران کارهایی داشتیم که کل عواید حاصل از فروش آن را به سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی غذا اهدا کرده است. در این مسیر همواره یکی از اهداف جشنواره هنر برای صلح، گسترش فعالیت‌های بشر دوستانه بوده و این اتفاق نمی‌افتد، مگر آن که از ما با خرید آثار حمایت شود تا عواید آن در اختیار چنین فعالیت‌هایی قرار بگیرد.
اضافه شدن بخش سینما و موسیقی
در دوره پنجم
اضافه شدن بخش سینما و فیلم‌های کوتاه اتفاق دیگری بود که او درباره آن گفت: در این بخش که به دبیری ایمان عربی برگزار می‌شود، همه آثار جزو فیلم‌های کوتاهی‌اند که توسط او از بین کارهایی با موضوع صلح انتخاب شده‌اند و در بین آنهاکارهایی وجود دارند که در فستیوال‌های معتبر دنیا جایزه برده‌اند. در این میان حدود ۲۹ فیلم بین المللی توسط ما دیده شد که ۱۰ فیلم برای بخش بین‌الملل انتخاب شد. از حدود ۴۶ فیلم که برای سینمای ایران انتخاب کردیم نیز 27 فیلم را برای اکران در بازه‌ای سه روزه در نظر گرفته‌ایم.
لازم به ذکر است که در این بخش هم رایزنی‌هایی صورت گرفته تا نمایش فیلم‌ها را در کشورهای دیگر نیز داشته باشیم.
فربد با اشاره به بخش موسیقی خاطرنشان کرد: در این دوره بخش موسیقی بسیار مورد توجه قرار گرفته و در این بخش از 21 تا 29 شهریور هرشب در فضای باز خانه هنرمندان ایران توسط گروه فرمان فتحعلیان، گروه ایلیا، گروه بنفش، استاد بروجردی و شهریار رشیدی اجرای برنامه خواهیم داشت؛ همچنین امسال مهمانانی از ایتالیا، فرانسه، افغانستان، عراق، مکزیک و ژاپن نیز در جشنواره حاضر می‌شوند. در کنار این برنامه‌ها یک تئاتر کودک هم با همکاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در فضای باز خانه هنرمندان ایران اجرا خواهد شد. علاوه‌بر این‌ها همزمان با برگزاری جشنواره ویدئو مپینگ در برج آزادی اجرا خواهد شد.
گفتنی است پنجمین جشنواره هنر برای صلح با حضور 240 هنرمند از ۲۱ تا 30 شهریور ماه در همه گالری‌های خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین