316
چهارشنبه، ۲۲ شهریور ۱۳۹۶
11
برنامه «دکتر سلام» با وجود سنگ‌اندازی ها انجام می‌شود؟

جشن تولدی با 12 هزار شرکت‌کننده

چهارمین جشن سالانه برنامه طنز ویدیویی «دکتر سلام» فردا برگزار می‌شود. کسی فکرش را نمی‌کرد برنامه‌ای که برای انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 تولید شده بود کارش آنقدر بالا بگیرد که حالا برای شرکت‌کنندگان در جشن سالانه‌اش مجبور به ثبت‌نام شوند. جشن امسال دکتر سلامی‌ها ساعت 14:30 فردا در سالن 12 هزار نفری مجموعه ورزشی آزادی تهران برگزار می‌شود. برای اطلاع از جزئیات و کم و کیف جشن امسال سراغ آقای علی صدری‌نیا، نویسنده و کارگردان این طنز ویدیویی رفتیم.

رنگ پررنگ تعامل در مستند مسابقه ضدگلوله

صبح نو

رنگ پررنگ تعامل در مستند مسابقه ضدگلوله

اول خیال می‌کنی داری فیلمی مستند می‌بینی از جنگ؛ جوانانی که لباس نظامی پوشیده‌اند و اسلحه به دست یا درحال جنگند یا دفاع.
سرتا پایشان هم خاکی است؛ خوب که دقت کنی می‌بینی وسط یک میدان‌اند با هم رزم‌هایشان. قلعه‌ای وسط یک بیابان انگار.
چند دقیقه‌ای به جنگ و دفاع می‌پردازند. با هم بحث می‌کنند، آن یکی، این را صدا می‌کند و راهنمایی و آن دیگری در حال مقابله است با سلاح‌هایی که ما ازشان چیزی نمی‌دانیم.
اندکی بعد معلوم می‌شود اینجا میدان مسابقه است؛ مسابقه‌ای که در حین برگزاری، ازش مستند هم تهیه شده است؛ اسمش را هم گذاشته‌اند مستند مسابقه ضدگلوله.
از همان‌ها که پیش‌تر «فرمانده»ش را دیده بودیم. گروهی جوان ثبت نام می‌کنند، توانایی‌هایشان را مطرح می‌کنند، دور هم جمع می‌شوند و با هم مسابقه می‌دهند، اما این بار مسابقه نظامی.
وسط میدان نبردی که قلعه‌ای دارد برای دفاع. ابتدا گروه اول باید ازش دفاع کند و گروه دوم به دستش بیاورد و بعد بالعکس. همه‌شان جوانند اما با سطح سواد و سن مختلف. سلاح‌هایشان هم به گفته کارگردان مسابقه، لیزری است.
کارگردان و تیمش همان‌ها هستند که مستند مسابقه فرمانده را کار کردند؛ مسابقه‌ای که برای نخستین بار توجه بسیاری را به خود جلب کرد. همین جلب توجه هم بود که فضا را برای برگزاری و تهیه مستند از مسابقه‌ای دیگر فراهم کرد.
تیم طراح، تجربه فرمانده را داشت؛ پس 5 بخش مختلف را طراحی کرد تا شرکت‌کنندگان در دو گروه 5 نفره و با استفاده از سامانه‌های لیزری با هم رقابت کنند.
برنده و بازنده هم از تعداد تیرهای شلیک شده معلوم می‌شود؛ البته آنها که هدف‌گیری دقیق‌تر و موفق‌تری هم داشته باشند.
محل مسابقه هم شهرک سینمایی دفاع مقدس، دقیقاً وسط بیابان؛ با قلعه‌ای که عوامل مستند، زمان گذاشته و ساخته اندش.
جوانند و پر هیجان. انگار واقعاً دارند می‌جنگند. فریاد می‌کشند، نگران هستند، نگران از دست دادن قلعه‌ای که گویی جان و ناموس‌شان در آن است.
تیم طراح خواسته‌اند جز مسابقه، کارشان جنبه آموزشی هم داشته باشد، برای همین هم اول به شرکت‌کنندگان نحوه کار با سلاح را آموزش داده‌اند. هرچند اینجا از مربی وسط میدان خبری نیست.
مستند مسابقه‌ها چه «فرمانده» و چه «ضدگلوله» فضای جدیدی است در میان برنامه‌های سیما. فضایی برای کار گروهی و تعاملی. نه مجری دارد و نه مربی. جایی است گویی برای یک بازی دسته‌جمعی تا هم جنگ و دفاع را آموزش دهد و هم کار گروهی را.

  دیدگاه
  سمیه عظیمی

captcha
شماره‌های پیشین