315
سه شنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
11
وقتی مرزبندی‌های سیاسی معنایش را از دست می‌دهد

دو شعر، یک تماس و یک دنیا پیام

روز گذشته آقای افشین علاء متنی را در کانال مجازی‌اش منتشر کرد مبنی بر تماس از دفتر رهبری برای تشکر از وی در پی سرودن دو قطعه شعر در وصف شهید حججی. با توجه به موضع‌گیری‌های علاء در سال‌های گذشته در برخی اتفاقات سیاسی، این تماس و تشکر حاوی پیام‌هایی برای مسوولان و مدیران سیاسی و فرهنگی کشور است. کم‌لطفی و کم‌توجهی دوستان جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به سروده‌های افشین علاء به دلایل جداگانه- و توجه دفتر رهبری، می‌تواند فتح باب جدیدی باشد در زدودن این مرز غبارآلود.

خبر

صبح نو

وقتی مرزبندی‌های سیاسی معنایش را از دست می‌دهد

دو شعر، یک تماس و یک دنیا پیام

روز گذشته آقای افشین علاء متنی را در کانال مجازی‌اش منتشر کرد مبنی بر تماس از دفتر رهبری برای تشکر از وی در پی سرودن دو قطعه شعر در وصف شهید حججی. با توجه به موضع‌گیری‌های علاء در سال‌های گذشته در برخی اتفاقات سیاسی، این تماس و تشکر حاوی پیام‌هایی برای مسوولان و مدیران سیاسی و فرهنگی کشور است. کم‌لطفی و کم‌توجهی دوستان جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به سروده‌های افشین علاء به دلایل جداگانه- و توجه دفتر رهبری، می‌تواند فتح باب جدیدی باشد در زدودن این مرز غبارآلود.

 به همین منظور با وی تماس گرفتیم تا جزئیات بیشتری از این تماس اطلاع‌رسانی شود و نظر وی را درباره شهید حججی و تاثیراتی که در جامعه گذاشته جویا شویم. وی از بیان مطالب بیشتر درباره تشکر
دفتر رهبری به‌دلیل شائبه لوث شدن اصل این اتفاق، پرهیز و به گلایه از مرزبندی‌های مجازی سیاسی بسنده کرد.

سالار شهیدان مدافع حرم
علاء درباره شهید حججی چنین گفت: هرچند حماسه شهیدان مدافع حرم به محسن حججی محدود نمی‌شود و بسیاری از دیگر جوانان پاکباخته میهن‌مان چون او مظلومانه به‌دست جلادان داعش به شهادت رسیدند، ولی شخصیت این جوان، نگاهش به هستی، خاطرات و دست‌نوشته‌ها و فایل‌های صوتی که از خود به‌جا گذاشت، نحوه ارتباط عاشقانه او با خانواده‌اش و بالاخره آخرین عکسی که در اسارت از او به‌جا ماند، همه و همه دست به‌دست هم دادند و محبت بی‌نظیری را نسبت به او در دل مردم ایجاد کردند.
وی افزود: این حماسه زمانی به اوج خود رسید که این سرو سرفراز، مانند سالار شهیدان مظلومانه ذبح شد و جان ملتی در آتش این مظلومیت و سربلندی سوخت. به همین دلیل می‌توانم شهید ححجی را
«سالار شهیدان مدافع حرم» بنامم. او نمادی برای عزت، اقتدار و شکوهمندی توام با مظلومیت ملت ایران شد. البته مردم هم برای او سنگ تمام گذاشتند. به گونه‌ای که این عزیز به حلقه وصلی برای همه آحاد ملت با هر گرایش و سلیقه‌ای تبدیل شد.
وی در پایان تصریح کرد: اما متاسفانه سیاست‌پیشگان هم بی‌کار ننشستند و تلاش کردند بر چهره این حماسه تاریخی خراش بیندازند. بعضی‌ها با استناد به موضع مخالف بسیاری از صاحب‌نظران در خصوص اشتباه بودن سیاست نظام در قبال جنگ سوریه، تلاش کردند این شهادت مظلومانه اما غرورآفرین و وحدت‌بخش را تحت‌الشعاع تحلیل‌های سیاسی و نظامی خاصی قرار دهند. بعضی‌ها نیز در فضاهای مجازی با تبلیغات و کنایه‌های عوام پسندانه، سعی کردند که از عظمت این حماسه بکاهند. ولی کرامت و بزرگی شهید حججی به حدی است که این تلاش‌ها راه به‌جایی نخواهد برد. او سمبل رشادت و جوانمردی شده است. البته در این مقال قصد تحلیل نظامی و سیاسی ندارم؛ ولی به حقانیت نظام در قبال حضور در سوریه اعتقاد راسخ دارم و نمی‌فهمم چرا مخالفان اصرار دارند ایران موقعیت بی‌نظیر خود را در نبرد سرنوشت‌ساز به طرف‌های اسراییلی، ترکیه و عربستان واگذار کند و در برابر رشد خطرناک پدیده غرب ساخته داعش، آن‌قدر تعلل کند که این جانوران از شام به عراق و از عراق به مرزهای ما برسند. دفاع از مواضع نظام در منطقه را برای همه جناح‌ها وظیفه می‌دانم. متاسفم که مخالفت با دفاع از سوریه برای بعضی‌ها به یک پز روشنفکرانه تبدیل شده است!
دو قطعه شعر سروده‌شده علاء
در وصف شهید حججی
سر می‌برند، از ماه ای شب بیا تماشا
با ذکر یا اباالفضل ؟ع؟ بر لب بیا تماشا
ای کربلا تنش را، حالات رفتنش را
هر روز کن زیارت هر شب بیا تماشا
افتاده است یارم، آن ماه بی‌مزارم
بی سر به سینه خاک، مرکب بیا تماشا
من عاجزم ز وصفش، سوسن ز باغ برخیز
با کاکل پریشان کوکب بیا تماشا
ای نام و رسم و عنوان، خاکی بریز بر سر
مصدر بیا به پایین، منصب بیا تماشا
دیگر مرا نترسان ای مرگ بعد از این داغ
از سوختن چه دانی؟ ای تب بیا تماشا
بانو! مدافعت را بردند سوی مقتل
بر تل خویش بازآ زینب بیا تماشا...
افشین علاء 20/5/96

او نیز خط و خال تو را داشت
نیکوتر از خصال تو را داشت
زن داشت، بچه داشت، پدر بود
او نیز حس و حال تو را داشت
تا زندگی کند به کناری
وسعی به قدر مال تو را داشت
ای معتدل! هزار برابر
آن سرو، اعتدال تو را داشت
با این همه نخواست بماند
زیرا غم زوال تو را داشت
می‌رفت و در نگاه غریبش
دلشوره و خیال تو را داشت
در دستش ای اسیر تغافل
آئینه جمال تو را داشت
پنجاه سال رفته و خوابی
آن خفته هم مجال تو را داشت
او مرگ را گرفت در آغوش
مرگی که احتمال تو را داشت
ای جسم من، دو نیمه شوی کاش
او نصف سن و سال تو را داشت!
افشین علا، 25/5/96، جاده هراز

پاسخ افشین علا
 به پیام قدردانی رهبر انقلاب

طی تماسی از دفتر مقام معظم رهبری، پیام سپاس و قدردانی ایشان به خاطر دو شعری که برای شهید محسن حججی سرودم به اطلاع بنده رسید.
ایشان پیش از این نیز در ملاقات‌ها، یا از طریق دفترشان و گاه با ارسال دستخط، بابت سرودن اشعار آئینی و انقلابی از بنده تشکر و قدردانی کرده‌اند.
توجه ایشان به این گونه اشعار، همراه با نکته‌سنجی و قدرشناسی‌شان همان قدر برایم ارزشمند است که از بی‌خبری، قدرنشناسی و نخوت برخی مسوولان فرهنگی کشور ملول و آزرده خاطرم.
البته سرودن شعر برای شهیدان، در برابر عظمت حماسه آنان، هنری نیست که بخواهم بابت آن به خود ببالم یا از کسی طلبکار باشم. ولی نمی‌توان از کنار این‌گونه ظرافت‌های رفتاری رهبر انقلاب از یک سو و بی‌مهری‌های مسوولان اجرایی و فرهنگی از سوی دیگر، بی‌تفاوت گذشت.
بسیاری از صاحبان قدرت و جناح‌های سیاسی نشان داده‌اند چهره‌های فرهنگی را فقط برای ایام تبلیغات و جلب آراء مردم می‌خواهند و چون به مراد خود رسیدند، دغدغه‌های ما را فراموش می‌کنند. در‌حالی‌که بلندپایه‌ترین مقام رسمی و معنوی نظام، بدون در نظر گرفتن گرایش‌های سیاسی افراد، در همه حال ناظر و مشوق نیروهای وفادار به ارزش‌های انقلاب اسلامی است.
لازم است بنده نیز به‌رغم همه تلخکامی‌ها، بار دیگر اعلام کنم همین حسن‌ظن و قدرشناسی رهبر فرزانه انقلاب را از همه پست‌ها، مقام‌ها و رانت‌ها ارزشمندتر می‌دانم و به فضل الهی، موهبت شاعر اهل بیت ؟عهم؟ و انقلاب بودن را با تعلق به هیچ جناح، جایگاه و منصبی عوض نخواهم کرد.
بنده پیر خراباتم که لطفش دائم است
ورنه لطف شیخ و زاهد گاه هست و گاه نیست...
افشین علا، 19/06/1396

captcha
شماره‌های پیشین