315
سه شنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۶
1
دکتر دهقان در گفت و گو با «صبح نو» مطرح کرد

بن بست رانت اقتصادی

توجه به «اقتصاد مولد و مردمی» به‌جای «اقتصاد رانتی و نفتی» و خلاص کردن اقتصاد از نفت با توجه به امکانات، ظرفیت‌ها و نیروی انسانی کشور، توصیه اقتصادی رهبر انقلاب اسلامی به دولت تازه نفس دوازدهم است. رانت‌خواری در فضایی شکل می‌گیرد که نظارت، قانون و ضابطه حاکم نیست و عده‌ای در پشت صحنه با استفاده از روابط خاص از بیت‌المال سوءاستفاده می‌کنند که خلاء های قانونی در شناسایی رانت خوار و برخورد با آن نیز بر این معضل افزوده است. در همین زمینه، گفت و گویی داشتیم با دکتر محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی مجلس شورای اسلامی. وی در این مصاحبه با ذکر ریشه‌ها و عوامل رانت‌خواری اقتصادی، اقدامات مجلس شورای اسلامی را برای مقابله با مفاسد بر شمرده است.

وقتی مرزبندی‌های سیاسی معنایش را از دست می‌دهد

دو شعر، یک تماس و یک دنیا پیام

روز گذشته آقای افشین علاء متنی را در کانال مجازی‌اش منتشر کرد مبنی بر تماس از دفتر رهبری برای تشکر از وی در پی سرودن دو قطعه شعر در وصف شهید حججی. با توجه به موضع‌گیری‌های علاء در سال‌های گذشته در برخی اتفاقات سیاسی، این تماس و تشکر حاوی پیام‌هایی برای مسوولان و مدیران سیاسی و فرهنگی کشور است. کم‌لطفی و کم‌توجهی دوستان جریان اصلاح‌طلب و اصول‌گرا به سروده‌های افشین علاء به دلایل جداگانه- و توجه دفتر رهبری، می‌تواند فتح باب جدیدی باشد در زدودن این مرز غبارآلود.

کارشناسان از علل نقض برجام توسط آمریکا می‌گویند

حفره‌های حقوقی برجام

«اگر کشوری در اجرای تعهدات خود کوتاهی کند و تعهداتش را به هر دلیلی انجام ندهد باید تاوان سنگینی به خاطر عدم اجرای تعهداتش بپردازد. حالا این کشور می‌تواند آمریکا یا هر کشور دیگری باشد.» این جدیدترین موضع گیری وزارت امورخارجه ایران درباره نقض عهدهای مکرر آمریکا در برجام است.

صبح‌نو» تعداد دنبال‌کننده‌های توییتر چهره‌ها را بررسی می‌کند

فالوئر واقعی سیری‌چند

بررسی حساب کاربری برخی چهره‌های سیاسی، فرهنگی و رسانه‌ای داخلی در توییتر حکایت از آن دارد که بخشی از فالوئرهای این افراد، فالوئرهای غیرواقعی‌یا‌اصطلاحا فیک هستند.

اظهارنظر عجیب معاون شهردار تهران سوژه شبکه‌های اجتماعی شد

تحقیق و تفحص از نقش مردم در ترافیک

ویدئوی کوتاه معاون حمل‌ونقل و ترافیک تهران، دیروز در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد. ویدیویی 21 ثانیه‌ای که از بخش خبری ساعت 20 شبکه خبر سیما پخش شد و در آن، آقای «محسن پورسیدآقایی» با استناد به آیه‌ای از قرآن، مدعی شد: «تا خود مردم همکاری نکنند، مشکل ترافیک تهران حل نخواهد شد.» این اظهار نظر جالب که به نوعی اولین حضور معاون جدید حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران پای میکروفون رسانه‌ها بود، با تیترهای مختلفی در شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد. تیترهایی چون «مقصر جدید ترافیک تهران کشف شد» و «کشف جدیدترین راه‌حل برای ترافیک تهران» و ...

«صبح‌نو»به‌مناسبت‌روز‌سینما دغدغه‌های صنوف را بررسی‌می‌کند

هنرمندان پشت دوربین

درتقویم کشور، 21شهریورماه به عنوان روز ملی سینما نام گرفته است. درسینمای ایران‌صدهانفر،مستقیم یا غیرمستقیم، در صنوف مختلف مشغول فعالیت هستند.

در نشست «رجل سیاسی در فقه سیاسی» بررسی شد

منصب ریاست جمهوری «ولایی» است؟

کرسی ترویجی «رجل سیاسی در فقه سیاسی» پنجشنبه هفته گذشته در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. در این نشست حجت‌الاسلام محمدجواد ارسطا، استاد حوزه و دانشگاه به ارائه سخن پرداخت و حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید سجاد ایزدهی مدیر گروه فقه سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و حجت‌الاسلام روح‌الله شریعتی عضو هیأت علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به نقادی بحث وی پرداختند. در این نوشتار گزارشی از نظرات حجت‌الاسلام ارسطا و نقدهای حجت‌الاسلام شریعتی ارائه می‌دهیم.

سرمقاله

شهرداری بازی اصلاح طلبان

شماره‌های پیشین