314
دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
5
«ایرما» آمریکا را فلج کرد

توفان غارتگری

با نزدیک شدن توفان ایرما به ایالت کالیفرنیای آمریکا، مردم مناطق ساحلی این ایالت به فروشگاه‌ها هجوم آوردند به‌طوری‌که مواد غذایی به‌ویژه آب آشامیدنی در قفسه‌های فروشگاه‌های بزرگ نایاب شده است.

صبح نو

«ایرما» آمریکا را فلج کرد

توفان غارتگری

با نزدیک شدن توفان ایرما به ایالت کالیفرنیای آمریکا، مردم مناطق ساحلی این ایالت به فروشگاه‌ها هجوم آوردند به‌طوری‌که مواد غذایی به‌ویژه آب آشامیدنی در قفسه‌های فروشگاه‌های بزرگ نایاب شده است.

گزارش‌های تلویزیونی رسانه‌های آمریکایی همچنان از هجوم مردم به فروشگاه‌های دومنیکن به خاطر روبه‌رو شدن با توفان ایرما گزارش می‌دهند که در سایه ترس و وحشت در روزهای پس از توفان، همه قفسه فروشگاه‌ها را خالی کردند.
یکی از شهروندان فلوریدایی که ترس و وحشت از توفان در چهره او نشسته است، در حالی چرخ دستی خود را با اقلام مصرفی ضروری پر می‌کند، از کاهش اقلام ضروری در زمان حوادث طبیعی می‌گوید و معتقد است: «چندین حادثه طبیعی مثل توفان را در این منطقه دیده‌ام، به‌خصوص توفان‌های سهمگین، اما براساس اخبار اعلام شده قدرت تخریب توفان ایرما بیشتر گزارش شده است و بیم آن می‌رود که منزل‌مان هم در خطر آب گرفتگی باشد. بر اساس تجربه‌ای که از سال‌های گذشته دارم، کمک‌های امدادی چند روز پس از حادثه به منطقه می‌رسند. از این رو تصمیم گرفتم تا مایحتاج بیشتری خریداری کنم تا اگر کمک‌های دولتی تأخیر داشت، با کاهش مواد ضروری روبه‌رو نشویم.»
یکی دیگر از شهروندان آمریکایی که از ترس تمام شدن اقلام ضروری مصرفی به فروشگاهی در فلوریدا هجوم آورده است، معتقد است: «ترس و وحشت از توفانی که در راه است ما را به این فکر فرو برد تا علاوه‌بر تأمین مایحتاج‌مان به پناهگاهی امن هم برویم. به سختی توانستم مقداری اقلام مصرفی ضروری خریداری کنم. با برداشتن مقداری دیگر از وسایل ضروری در نزدیک‌ترین پناهگاهی که تعیین شده اسکان می‌یابم.»

مساجد آمریکا؛ پناهگاه سیل‌زدگان
از سویی دیگر، مساجد آمریکا هم به پناهگاهی امن برای سیل زدگان تبدیل شده‌اند. مادل عبدالله، مدیر امور انسان دوستانه انجمن مسلمانان جوان ایالات متحده آمریکا می‌گوید که بیش از ۷۰۰ عضو این سازمان در میان سیل‌زدگان هستند.
پایگاه آمریکایی «وایس‌نیوز» در توصیف یکی از مراکز اسلامی آمریکا که مردم سیل‌زده هاروی را پناه داده، می‌نویسد: «این مرکز پر است از پتو و زیرانداز، مواد غذایی اهدایی و لباس‌هایی روی دیوار نصب شده‌اند.»
مابل روزیر، یکی از آسیب‌دیدگان حاضر در این مرکز اسلامی می‌گوید: «درحالی‌که سیل به طبقه دوم خانه‌مان رسیده بود، نیروهای امدادی مرا از طبقه سوم آپارتمانم نجات دادند و به مسجد رساندند؛ همچنین حدود 35 نفر دیگر به این مسجد انتقال داده شده بودند. او گفت من بسیار سپاسگزارم که جایی راحت برای اسکان دارم تا زمانی که به خانه خود بازگردم.»
تکیم یکی از پروفسورهای جهان اسلام در دانشگاه مک‌مستر در شهر هامیلتون کانادا، آنتاریو، گفت: «آنچه در هوستون اتفاق می‌افتد، بهترین مثال از نمایش اسلام است و این ایمان واقعی است. مسلمانان بخش عمده‌ای از جامعه آمریکا را تشکیل می‌دهند و باید تا آنجا که ممکن است مشارکت بیشتری داشته باشند.»
ریکاردو روسلو فرماندارایالت کالیفرنیا با صدور دستور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد: «توفان ایرما یک تهدید جدی برای کل ایالت کالیفرنیا به شمار می‌رود و لازم است تا تدابیر پیشگیرانه و احتیاط‌آمیز برای محافظت از زیرساخت‌های حساس و مهم و رفاه عمومی در این ایالت، اتخاذ شود.»
فرماندار فلوریدا توفان ایرما را فاجعه‌بارترین توفان در تاریخ فلوریدا توصیف کرد و از اسکان 51 هزار نفر در 300 پناهگاه خبر داد. این توفان که در نوع خود تاکنون دیده نشده است، به قطع برق ده‌ها هزار خانواده در فلوریدای آمریکا منجر شد.

تخلیه ۵ میلیون نفری ساکنان فلوریدا از وحشت
مقامات فلوریدا به بیش از پنج میلیون نفر از جمعیت ۲۰ میلیونی این ایالت دستور داده‌اند هر چه زودتر خانه‌های خود را به مقصد مناطق امن ترک کنند.
کارشناسان پیش بینی کرده‌اند امروز دوشنبه، بر شدت این توفان و میزان تاثیرگذاری آن در فلوریدا افزوده خواهد شد. توفان ایرما تاکنون سبب قطع برق ده‌ها هزار خانه شده است. بیش از 76 هزار خانه در فلوریدا ساعت‌های گذشته را در تاریکی سپری کرده‌اند. براساس پیش‌بینی‌ها، سرعت این توفان امروز به یکصد و چهل مایل معادل دویست و بیست و چهار کیلومتر در ساعت افزایش می‌یابد.
شبکه تلویزیونی المیادین هم از فرار بیش از 5‌میلیون نفردر مناطق جنوبی فلوریدا به پناهنگاه‌ها گزارش داد و اعلام کرد: علاوه‌بر توفان ایرما توفان دیگری با درجه چهار در راه است.

تبدیل شدن میامی و فلوریدا به شهر ارواح
شبکه تلویزیونی الجزیره در ایالت فلوریدا هم گزارش داد: همزمان با نزدیک شدن توفان ایرما به این ایالت، با انتقال صدها هزار نفر از ساکنان شهر میامی به مناطق امن، این شهر به شهر ارواح تبدیل شده است. مقامات محلی در ایالت فلوریدا با توجه به باقی‌ماندن توفان ایرما به‌مدت 36 ساعت، این توفان را به «آسیاب» تشبیه کردند.
 سایت خبری دویچه وله هم با بیان اینکه ایرما از قوی‌ترین توفان‌های دریایی آمریکا شناخته شده است، نوشت: قدرت ایرما که به کوبا رسیده است، هنگام عبور از این کشور به بالاترین حد تخریب رسید و بیش از یک میلیون نفر را مجبور به ترک خانه‌های خود کرد. این توفان پیش از رسیدن به کوبا در منطقه کارائیب نیز خسارت‌های بسیاری به‌جای گذاشت. توفان ایرما که یکی از قوی‌ترین توفان‌های دریایی در منطقه آمریکا به‌شمار می‌رود، تاکنون در کارائیب منجر به مرگ ۲۰ نفر شده است.

مدیریت کردن اخبار توفان ایرما در آمریکا
طبق گزارش آسوشیتدپرس، اداره مدیریت بحران جنوب شرقی تگزاس گزارش کرد که دست‌کم 60 نفر در نتیجه مستقیم توفان هاروی جان خود را از دست داده‌اند. بسیاری از قربانیان این حادثه در سیلاب‌های شدیدی که در خیابان‌های تگزاس به راه افتاده است، غرق شدند.
رسانه‌های آمریکایی که با یک مدیریت رسانه‌ای واحد هدایت می‌شوند، از دو روز گذشته در تلاشند تا رعب و وحشتی که میان مردم ایالت فلوریدا از ترس توفان ایرما ایجاد شده را عادی به تصویر بکشند تا شاید این امر از هجوم و حمله آنها به فروشگاه‌ها و پناهگاه‌های دولتی بکاهد.

captcha
شماره‌های پیشین