314
دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
2

خبر

شرکت‌هایی که به دلیل تجارت با ایران مجازات می شوند

زندان تحریم‌ها

«برجام به جای لغو تحریم‌های ایران موجب تشدید تحریم‌ها علیه این کشور شده است.» این سخنان سیاستمدار کهنه کار آمریکایی است که به رییس جمهور قبلی آمریکا مشاوره می‌داده است. البته نگاهی به عملکرد آمریکا و هم‌پیمانانش بعد از توافق هسته‌ای و حتی تحت فشار قرار دادن شرکت‌هایی که با ایران مبادله می‌کنند، خود بر این سخن صحه می‌گذارد.

صبح نو

شرکت‌هایی که به دلیل تجارت با ایران مجازات می شوند

زندان تحریم‌ها

«برجام به جای لغو تحریم‌های ایران موجب تشدید تحریم‌ها علیه این کشور شده است.» این سخنان سیاستمدار کهنه کار آمریکایی است که به رییس جمهور قبلی آمریکا مشاوره می‌داده است. البته نگاهی به عملکرد آمریکا و هم‌پیمانانش بعد از توافق هسته‌ای و حتی تحت فشار قرار دادن شرکت‌هایی که با ایران مبادله می‌کنند، خود بر این سخن صحه می‌گذارد.

«دنیس رأس» سیاستمدار کهنه‌کار آمریکایی که در چندین دوره از جمله در دولت قبل آمریکا به عنوان مشاور رئیس‌جمهور فعالیت کرده است، در یادداشتی با عنوان «راه مناسب برای فشار بر ایران» در روزنامه «نیویورک دیلی نیوز» نوشت: «برجام توافق خوبی است که به جای لغو تحریم‌های ایران موجب تشدید تحریم‌ها علیه این کشور شده است. برجام توافق خوبی است. ایرانی‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود مذاکره کرده و محدودیت‌هایی را بر آن اعمال کردند. آن‌ها می‌گفتند فقط درصورتی این کار را خواهند کرد که در ابتدا همه تحریم‌ها لغو شود اما به جای آن ما برعکس عمل کردیم و تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کردیم.» تمدید قانون تحریمی آیسا، تصویب قانون محدودیت ویزا، تصویب بیش از ۸۰ طرح ضدایرانی در کنگره آمریکا، پابرجا ماندن تحریم سوئیفت، تمدید وضعیت اضطراری علیه ایران و در نهایت تصویب طرح مادر تحریم‌ها که کارشناسان آن را جامع‌ترین بسته تحریمی آمریکا علیه ایران می‌نامند، تنها بخشی از عهدشکنی‌های آمریکا در پسابرجام است.
آمریکا اما تنها به نقض برجام و اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران بسنده نکرده و حتی کشورهای دیگر را برای تحریم جمهوری اسلامی تحت فشار می‌گذارد. چک در سال 2000 قانونی را تصویب و طی آن فروش تجهیزات تهویه‌‎ای مخصوص نیروگاه هسته‌ای به ایران را ممنوع کرده بود. شرکت‌های چک اما به دنبال صادرات این تهویه‌ها به نیروگاه هسته‌ای بوشهر هستند.

مخالفت پارلمان چک با لغو ممنوعیت ارسال‌تجهیزات به نیروگاه بوشهر
با امضای برجام، تحریم فروش چنین تجهیزاتی به ایران لغو شده است ولی پارلمان چک تحت فشارهای آمریکا و بریتانیا از تصویب قانون پیشنهاد شده از سوی دولت این کشور مبنی بر لغو ممنوعیت ارسال تجهیزات به نیروگاه هسته‌ای بوشهر، سر باز زد. از سویی دیگر، آمریکا با زیرنظر گرفتن فعالیت اقتصادی ایران با شرکت‌های خارجی، هر شرکتی را که با جمهوری اسلامی روابط تجاری دارد، به پرداخت جریمه نقدی و یا حتی حبس محکوم می‌کند؛ این اقدام از سال 96 و در آستانه خروج آمریکا از برجام شدت بیشتری به خود گرفته است.

جریمه بانک‌ها
در 27 آذر 95 بود که وال استریت ژورنال از جریمه مهم‌ترین نهاد رگولاتوری بانکی نیویورک، بانک ایتالیایی اینتسا سانپائولو و شعبه آن در نیویورک، بابت نقض مقررات پولشویی و رازداری بانکی آمریکا و انجام معاملات بانکی با ایران خبر داد و اعلام کرد که این بانک به پرداخت مبلغ 235 میلیون دلار محکوم شده است.
بر اساس اعلام دولت آمریکا، این بانک «به طور ویژه کارمندانی را آموزش داده بود» تا فعالیت‌های انتقال پول مرتبط با ایران را به گونه‌ای جلوه دهند که این تراکنش‌ها به درستی شناسایی نشوند.
البته این اولین باری نبود که آمریکا دست به چنین اقدامی می‌زد؛ در سال 2012، دولت آمریکا بانک استاندارد چارتر انگلیس را بابت انتقال بیش از 250 میلیارد دلار پول برای مشتریان ایرانی‌اش، 340 میلیون دلار جریمه کرد و در ژوئن 2014 نیز، بانک فرانسوی بی ان پی پاریبا بابت نقض ترحیم‌های دولت آمریکا علیه ایران 8.9 میلیارد دلار جریمه شد.

 سنگین‌ترین جریمه در تاریخ برای شرکت ZTE
همچنین در اسفندماه 95 بود که شرکت سازنده تجهیزات مخابراتی چینی ZTE موافقت کرد برای پایان دادن به تحقیقات مربوط به نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به جرم خود اقرار کرده و حدود ۹۰۰ میلیون دلار جریمه پرداخت کند.
بر اساس اطلاعیه وزارت خزانه داری ایالات متحده، شرکت چینی ZTE به دلیل نقض تحریم‌های وضع شده توسط آمریکا علیه کشور ایران، محکوم به پرداخت جریمه 1.2 میلیارد دلاری (4.6 هزار میلیارد تومان) شده که سنگین‌ترین جریمه در تاریخ این نوع پرونده‌هاست. براساس این گزارش، شرکت ZTE بین سال‌های 2010 تا 2016 فعالیت‌هایی را به منظور دور زدن تحریم آمریکا علیه ایران انجام داده و نرم افزارها و سخت افزارهای ساخته شده توسط ایالات متحده را به منظور تأمین زیرساخت‌های مخابراتی مورد نظر، به ایران فروخته است. با اینکه پرونده ZTE مختومه اعلام شد اما وزارت خزانه داری آمریکا پرونده مشابهی را علیه هواوی، بزرگ‌ترین تولید کننده تجهیزات مخابراتی در جهان، نیز به راه انداخت و مدعی شد کمپانی هواوی نیز به صادرات تکنولوژی‌های آمریکایی به کشورهای تحت تحریم ایالات متحده از جمله ایران پرداخته است.
از سویی دیگر در 5 مردادماه سال جاری، شرکت سنگاپوری CSEکه در حوزه فن‌آوری فعال  است و به نقض تحریم‌های ایران و انتقال پول از آمریکا به ایران متهم شده، با وزارت خزانه‌داری آمریکا توافق کرده که برای حل و فصل پرونده نقض تحریم‌های ایران، به آمریکا ۱۲ میلیون دلار بپردازد.
«آمازون» تحت تحقیقات آژانس فدرال
در نهم مردادماه هم، شرکت آمازون پس از اینکه تأیید کرد در سال‎های گذشته محصولات خود را به دست‌کم یک شهروند ایرانی تحریم‌شده از سوی آمریکا فروخته، ‌اکنون تحت تحقیقات آژانس فدرال قرار گرفته‌ است.
بر اساس خبرها، شرکت آمازون همچنین متهم است کالاهایی به ارزش بیست و چهار هزار و700 دلار به سفارت‌های ایران در خارج از کشور و هشت هزار و 100دلار به افرادی که برای پنج سفارت ایران در کشورهای مختلف کلار می‌کرده‌اند، اجناسی فروخته است. فروش این محصولات بین سال‎های 2012 تا 2017 صورت گرفته‌است.‌
در ادامه روند محکومیت شرکت‌های آمریکایی برای تجارت با جمهوری اسلامی، اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در 27 مردادماه در بیانیه‌ای اعلام کرد شرکت کشتیرانی «بلو اسکای بلو سی» این کشور با پرداخت بیش از نیم میلیون دلار غرامت بابت 140 مورد نقض تحریم‌های ایران موافقت کرده است. بر اساس اعلام اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا، این شرکت کشتیرانی به واسطه انتقال خودروهای دست دوم و فرسوده و قطعات آنها از آمریکا به افغانستان از طریق ایران، مرتکب این موارد نقض شده است.

555 مورد تخلف شرکت  بیمه‌ای  از برنامه تحریم‌های‌آمریکا
همچنین، دولت آمریکا یک شرکت مالی و بیمه‌ای بین‌المللی را به علت عبور از برنامه تحریم‌های آمریکا از جمله تحریم‌های تحمیلی به ایران، حدود 150‌هزار دلار جریمه کرد. بر این اساس، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد گروه آمریکن اینترنشنال، شرکت خدمات مالی و بیمه‌ای بین المللی مستقر در نیویورک، قبول کرد بابت 555 مورد تخلف از برنامه تحریم‌های آمریکا از جمله تحریم‌های ایران، 148 هزار و 698 دلار جریمه پرداخت کند.

محکومیت یک آمریکایی
قاضی یکی از دادگاه‌های بروکلین آمریکا رئیس ترک‌تبار یک شرکت فولاد را به اتهام تلاش برای صادرات 450‌کیلوگرم آلیاژ فولادی قابل استفاده در صنایع موشکی به ایران، به 4 سال و 9 ماه زندان محکوم کرد.
بنابر ادعاهای مقامات آمریکایی، متهم قصد داشته این محموله را ابتدا به ترکیه و سپس به ایران ارسال کند. این آلیاژ قابلیت استفاده در صنایع فضایی، موشکی و حتی اتمی را داشته است.
این‌ها فقط بخشی از اقدامات آمریکا برای تحت فشار قراردان شرکت‌ها در مبادله با جمهوی اسلامی است تا دیگر شرکت‌های آمریکایی با ایران مبادله‌ای نداشته باشند که البته این خود نقض برجام محسوب می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین