314
دوشنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۶
14

خبر

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد

نهنگ آبی صرفاً یک چالش است نه بازی

نشست خبری سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران با حضور آقایان حسن کریمی قدوسی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و عباس ارضی مدیرعامل شرکت مکعب نماینده جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی ESWC، همزمان با هفتمین روز این مسابقات برگزار شد.

صبح نو

مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد

نهنگ آبی صرفاً یک چالش است نه بازی

نشست خبری سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران با حضور آقایان حسن کریمی قدوسی مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای و عباس ارضی مدیرعامل شرکت مکعب نماینده جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی ESWC، همزمان با هفتمین روز این مسابقات برگزار شد.


به گزارش «صبح‌نو» حسن کریمی قدوسی با بیان این که 23 میلیون نفر در کشور ما به طور متوسط روزی 70 دقیقه بازی می‌کنند گفت: سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای با همکاری شرکت مکعب برگزار می‌شود. در لیگ امسال ما پذیرای نوجوانان، جوانان و حتی میانسالان از نقاط مختلف کشور هستیم.

 Quiz of kingوFIFA  در صدر استقبال
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با بیان اینکه امسال جهش بزرگی در تعداد ثبت‌نام کنندگان لیگ امسال داشتیم افزود: درحالی‌که لیگ سال گذشته 2100 نفر شرکت‌کننده داشت، امسال در سومین دوره لیگ 6905 نفر به رقابت می‌پردازند که 10 درصد آن‌ها را بانوان تشکیل می‌دهند.
کریمی ادامه داد: بیشترین ثبت‌نام کنندگان در لیگ امسال در بازی ایرانی Quiz of Kings بود که 2405 نفر در آن ثبت نام کردند. در رشته فیفا 2098 نفر، در رشته PES تعداد 1804 نفر، در رشته کلش رویال 483 نفر و در رشته کانتر استرایک نیز 23 تیم 5 نفره در حال رقابت هستند.
وی با بیان این که برای مسابقات لیگ امسال جوایز ارزنده‌ای در نظر گرفته شده است گفت: یک میلیارد ریال مقدار جوایز امسال است. یک دستگاه خودرو 206 هم به‌عنوان جایزه اصلی مسابقات، به قهرمان رشته Quiz of Kings به‌عنوان پرمخاطب‌ترین رشته اهدا خواهد شد.

نماینده اعزامی ایران در رشته کلش رویال
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره اعزام نمایندگان ایران به مسابقات جهانی ورزش‌های الکترونیکی پاریس ESWC نیز توضیح داد: اعزام نماینده ایران در رشته کلش رویال در آبان‌ماه قطعی شده و در صورتی که مسابقات فیفا هم به‌عنوان یکی از رشته‌های بازی‌های جهانی برگزار شود، برای این رشته نیز نماینده اعزام خواهیم کرد.
کریمی با تاکید بر این که حوزه مسابقات و گیمرها برای بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای اهمیت دارد گفت: تلاش ما این است که به ترویج بازی‌های با مفهوم و محتوای مناسب و مورد تأیید وزارت ارشاد کمک کنیم. متاسفانه در برخی مسابقات، بازی‌هایی انتخاب می‌شود که مجوز وزارت ارشاد ندارند و به زودی با این مسابقات برخورد خواهیم کرد. نباید تناقضی در کشور وجود داشته باشد و اگر بنیاد متولی کار است باید همه سازمان‌ها و نهادها به محتوای مورد تأیید بنیاد و
وزارت ارشاد احترام بگذارند.

حضور بانوان در مسابقات بازی‌های رایانه‌ای برای نخستین‌بار
مدیرعامل بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درباره حضور بانوان در این رویداد نیز توضیح داد: در دوره دوم لیگ بازی‌های رایانه‌ای هم شاهد حضور تعداد کمی از بانوان بودیم؛ اما امسال به‌طور جدی از آن‌ها برای حضور در رقابت‌ها دعوت کردیم و اتفاقاً با استقبال خوبی روبه رو شد.
وی افزود: امسال بانوان در رشته‌های Quiz of Kings و Clash Royale شرکت کرده‌اند و در سال آینده امیدواریم شاهد حضور آن‌ها در دیگر رشته‌ها نیز باشیم.
ششمین حضور متوالی ایران
در جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی
عباس ارضی مدیرعامل شرکت مکعب نیز در این نشست خبری با بیان اینکه سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای علاوه بر پیشرفت کمی، از نظر کیفی نیز ارتقا یافته است گفت: تعداد بازی‌های این دوره افزایش یافته است. همچنان تمام بازیکنان حرفه‌ای ورزش‌های الکترونیکی در کشور، در این مسابقات شرکت کرده و در هر رشته بهترین‌های ایران در حال رقابت هستند.
وی افزود: امسال برای ششمین دوره متوالی نمایندگان ایران به جام جهانی ورزش‌های الکترونیکی پاریس ESWC که 10 آبان ماه آغاز می‌شود، اعزام خواهند شد. فعلاً حضور قهرمان کلش رویال در این مسابقات قطعی شده و منتظریم در‌صورتی‌که رشته فیفا نیز در مسابقات جهانی برگزار شود، قهرمان این رشته را نیز اعزام کنیم.
ارضی درباره نتایج ایرانیان در دوره‌های گذشته مسابقات گفت: این مسابقات هر سال با حضور حدود 50 کشور برگزار می‌شود. در سال 2014 نوید برهانی از ایران قهرمان جهان شد. در سال 2015 هم که نخستین دوره لیگ برگزار و قهرمان آن به مسابقات جهانی اعزام شد، کیارش شکوهی عنوان چهارم جهان را کسب کرد.

پخش زنده فینال لیگ از Twitch
مدیرعامل شرکت مکعب گفت: در تلاشیم مسابقات فینال لیگ از طریق سایت Twitch که ویژه پخش زنده مسابقات بازی‌های رایانه‌ای است، به‌صورت زنده پخش شود. همچنین مسابقات بازیکنان ایرانی در فرانسه نیز از طریق این سایت به صورت زنده پخش خواهد شد.وی درباره اعزام تیم کانتر به مسابقات جهانی نیز گفت: سال گذشته تیمی از ایران به مسابقات اعزام شد که نتایج قابل قبولی کسب نکرد. به همین دلیل امسال برای اعزام تیم از ایران مردد هستیم.
ارضی درباره مسابقات Clash Royale نیز گفت: این مسابقات قرار بود در هر 10 روز لیگ برگزار شده و در نهایت در روز فینال قهرمان آن مشخص شود؛ اما به‌دلیل زمان‌بر بودن مراحل اداری اعزام برای گرفتن وقت سفارت و غیره، این مسابقات هفته گذشته به پایان رسید و سعید افسردیر مقام قهرمانی را کسب کرد.
مسابقات سومین لیگ بازی‌های رایانه‌ای ایران تا روز 22 شهریور ماه در سالن نمایشگاهی برج میلاد برگزار می‌شود. همچنین مسابقات فینال و مراسم اهدای جوایز این دوره از لیگ نیز روز 23 شهریور ماه از ساعت 20 الی 22 برگزار خواهد شد که حضور برای علاقه‌مندان آزاد است.

دستگیری سازندگان چالش نهنگ آبی

کریمی درباره چالش نهنگ آبی نیز توضیح داد: باید تاکید کنم که نهنگ آبی به مانند چالش سطل آب یخ، یک چالش است و نه یک بازی رایانه‌ای. بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای از سه ماه پیش از این موضوع مطلع بوده اما آن را رسانه‌ای نکرده چرا که می‌دانست تأثیر منفی می‌گذارد؛ همان تاثیری که امروز در سطح جامعه شاهد آن هستیم.
وی با بیان این که سازندگان این چالش دستگیر شده‌اند گفت: از آنجا که نهنگ آبی نیاز به یک ادمین برای تأیید و اعلام مراحل دارد، با دستگیری سازندگان آن عملاً دیگر این چالش وجود ندارد؛ اما پرداختن به آن سبب می‌شود آدم‌های سودجو به فکر کپی کردن آن در کشور بیفتند و بحران جدیدی را در سطح کشور ایجاد کنند. تا چند روز پیش مردم از وجود این چالش بی‌خبر بودند اما اکنون با خبررسانی‌های گسترده‌ای که انجام شده کنجکاوی افراد برانگیخته شده است.

captcha
شماره‌های پیشین