313
یکشنبه، ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
6
طرح بزرگ «ضیافت علوی» در خوزستان اجرا شد

سفره شادی 124 هزارنفری

سیل لنگرود هم پیش‌بینی شد اما اقدام نشد

گرفتار در میان امواج بی‌تدبیری

بارش بارانی که از روز پنجشنبه در شهرستان لنگرود از توابع استان گیلان آغاز شده بود، به سیلی عظیم در این منطقه تبدیل شد که خسارت‌های زیادی را به اموال مردم و همچنین به شهر‌ وارد کرده است. سیل‌باعث قطع برخی از راه‌های مواصلاتی و ارتباطی روستاها و از بین رفتن زمین‌های کشاورزی شد. با وقوع سیل و مسدود شدن خیابان‌ها و معابر هم مردم محلی و هم گردشگرانی که به این منطقه رفته‌بودند ساعت‌ها در میان سیل گرفتار شدند و بر‌اساس برآوردهای اولیه خسارت ناشی از وقوع این سیل حدود 50 تا 60 میلیارد تومان است و رقم نهایی آن هنوز مشخص نشده است.

صبح نو

طرح بزرگ «ضیافت علوی» در خوزستان اجرا شد

سفره شادی 124 هزارنفری

دیروز برای مردم ایران، عید بزرگی بود و برای اهالی خوزستان، روزی خاص. دیگ‌های غذای نذری طرح «ضیافت علوی» دیروز برای 124 هزار نفر بارگذاشته شده بود تا سفره‌ای بزرگ به وسعت خوزستان دوست داشتنی، به بهانه عید غدیر خم و به یاد سفره‌های کریمانه امام حسن مجتبی؟ع؟ پهن شود و مردمان بلندطبع این استان، در روز عید بزرگ «غدیرخم» به‌صورت کاملاً خودجوش و بدون کمک نهادهای دولتی، کار اطعام همشهریان و مردمان نیازمند این استان را برعهده بگیرند.
طرح ضیافت علوی، حالا چند سالی می‌شود که در استان خوزستان برگزار می‌شود و آوازه‌اش به جایی رسیده است که هرسال، رسانه‌های مختلف، برپایی این سفره اطعام بزرگ و مردمی و جشن متفاوت اهالی خوزستان را به تصویر می‌کشند.
خوزستانی‌ها البته با خصلت مهمان نوازی‌شان، سابقه‌ای طولانی در پهن‌کردن سفره‌های این چنینی دارند. نکته‌ای که دبیر طرح «ضیافت علوی» هم به آن اشاره کرده است.
دبیر ستاد طرح ضیافت علوی در خوزستان می‌گوید: «این طرح به صورت مردمی و خودجوش بدون دخالت دستگاه‌ها و نهادهای دولتی انجام شد. حجت‌الاسلام «محمدامین فاطمی‎کیا» با بیان این که طبق روال سنوات گذشته و به مناسبت دهه ولایت امسال نیز پخت و توزیع 124 هزار پرس غذای گرم در دستور کار قرار گرفته است، می‌گوید: «طرح ضیافت علوی با محوریت پخت غذا با توجه به اینکه روز غدیر در مفاتیح الجنان روز اطعام نامیده شده و همچنین براساس احادیث و سنت حسنه که امام حسن مجتبی (ع) نهادینه کردند، همه ساله اجرا می‌شود.»
به گفته او قرار است این طرح چون مراسم اربعین حسینی به صورت مردمی همه ساله رواج یابد: «این طرح برای نخستین‌بار در اهواز برگزار و پس‌از آن تبدیل به سنت حسنه‌ای شد که در تمام کشور رواج یافت و بنا داریم با توجه به استقبال کم نظیر مردم، وسعت اجرای این طرح را افزایش دهیم.»
فاطمی‌کیا درباره فلسفه برگزاری چنین طرحی هم می‌گوید: «در اعمال روز عید غدیر خم علاوه‌بر پوشیدن لباس نو و دیگر اعمال به اطعام ایتام نیز سفارش شده که در این راستا اطعام 124 هزار نفر در استان خوزستان با هدف گرامی‌داشت روز غدیر و مطرح کردن بیش از پیش غدیر صورت‌می‌گیرد. ضمن اینکه تأمین جهیزیه 20 زوج نیازمند و برگزاری مسابقه کتاب‌خوانی مناظره دکتر و شیخ نیز از دیگر برنامه‌های طرح ضیافت علوی در خوزستان است.»
مراسم اطعام 124 هزار نفری در استان خوزستان البته تنها گوشه‌ای از مراسم بزرگداشت عید غدیرخم در ایران بود. شامگاه دیروز در پایتخت هم مراسم جشن بزرگی با حضور مردم و چهره‌های مختلف فرهنگی، هنری، مذهبی و ورزشی برگزار شد. دسته‌های کوچک و بزرگ شادمانی هم در تهران و برخی شهرهای دیگر به راه افتاده بود تا شادمانی عید غدیرخم، عمومی‌تر شود و در کنار شادمانی خودجوش مردم و پخش شیرینی و شربت توسط محبان امیرالمؤمنین ؟ع؟ در شهرهای کوچک و بزرگ، جلوه‌ای خاص به بزرگ‌ترین عید شیعیان دهند.
ویژگی مراسم برگزار شده در عید غدیر هم درنظر گرفتن همه جوانب سفارش‌شده در این روز بود. از شادمانی و تبریک‌ها و عید دیدنی‌ها و تکریم سادات گرفته تا اطعام نیازمندان و تأمین جهیزیه زوج‌های کم‌برخوردار و تبیین فلسفه ولایت برای عموم مردم. حرکت‌هایی که البته بیشترین تکیه‌شان، توجه به نیازمندان و اقشار بی‌بضاعت بود تا به این ترتیب، دل‌های آنان هم شاد شود. اتفاقی که در گوشه دیگری از پایتخت به شیوه دیگری رخ داد و برنامه‌هایی که قرار بود به‎نام «کودکان کار و خیابان» برگزار شود، به کام سلبریتی‎ها و شوآف‌هایشان شد تا به قول یکی از کاربران توییتر «بیشتر از اینکه دردی از کودکان کار دوا کنه، حس خودنمایی سلبریتی‌ها رو ارضا می‎کنه!»

captcha
شماره‌های پیشین