312
چهارشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
6
گلایه یک شهروند زن به قاضی زاده هاشمی خبر ساز شد

اعتراض بهداشتی

یک سازمان، یک رییس جمهور با دو رییس مخالف

یوزپلنگ ایرانی به گرد پای اولویت‌ها نرسید

ایران جزو معدود کشورهایی است که با وجود محیط زیست وسیع کویری، جنگلی و دریایی و دارا بودن حیاتوحش متنوع اما رو به نابودی، اقدامات قابل قبولی برای حفظ آن نداشته است. در سال‌های گذشته آتش سوزی‌های عظیم در مراتع، شکار غیرمجاز حیوانات کمیاب و حتی در خطر انقراض و کماعتنایی کشنده سازمان محیط زیست کشور، داد دوستداران محیط زیست را درآورد.

صبح نو

یک سازمان، یک رییس جمهور با دو رییس مخالف

یوزپلنگ ایرانی به گرد پای اولویت‌ها نرسید

ایران جزو معدود کشورهایی است که با وجود محیط زیست وسیع کویری، جنگلی و دریایی و دارا بودن حیاتوحش متنوع اما رو به نابودی، اقدامات قابل قبولی برای حفظ آن نداشته است. در سال‌های گذشته آتش سوزی‌های عظیم در مراتع، شکار غیرمجاز حیوانات کمیاب و حتی در خطر انقراض و کماعتنایی کشنده سازمان محیط زیست کشور، داد دوستداران محیط زیست را درآورد.

با عوض شدن رییس سازمان محیط زیست در دوره دوم ریاست جمهوری، امیدها برای احیای محیط زیست و حفظ گونه‌های جانوری در کشور بیشتر قوت گرفت اما انگار این اتفاق قرار نیست بیافتد! این گزارش از آن‌جایی نشأت می‌گیرد که رییس جدید این سازمان در بیان اولویت‌های کاری خود، آن هم چند روز بعد از «روز‌ملی‌یوزپلنگ ایرانی» حفظ این گونه را که به نوعی به نماد ملی کشورمان تبدیل شده، موضوعی کم اهمیت جلوه داد. نکته‌ای که در کنار باقی مواضع رییس این سازمان، نشان می‌دهد که رؤسای قبلی و فعلی سازمان حفاظت محیط زیست لااقل در بعضی سیاست‌ها کاملاً مواضعی مخالف یکدیگر دارند.
آقای «عیسی کلانتری» رییس سازمان محیط زیست در اظهارنظری درباره برنامه‌هایش در این سازمان گفته است: «مسأله آب فقط یک مسأله خطر برای نظام نیست، خطر برای تاریخ هفت هزارساله‌ این سرزمین است. این مسأله را نباید با مسأله جزئی‌تری مثل چند یوزپلنگ کمرنگ کنیم. آب را نباید قربانی یک گونه گیاهی کنیم. تهدید آب برای کشور مسأله بود و نبود کشور است.»
بحرانی که در حوزه آبی به واسطه سوءمدیریت در دوره‌های گذشته سازمان محیط زیست یا وزارت نیرو و البته بی‌توجهی مردم در حفظ و حراست از منابع آبی و همچنین کاهش نزولات آسمانی به‌وجود آمده، امروز کشور را در شرایط تنش آبی قرار داده است.
در کشور ما بدون اغراق بیش از ۷۰ درصد مشکلات محیط زیست مسأله آب است و نباید روند موجود در کشور ادامه پیدا کند و بر کسی پوشیده نیست که کم‌آبی و بحران آب مهم‌ترین مسأله‌ای است که کشورمان در چندین سال گذشته با آن دست به گریبان بوده است و خیلی از مشکلات و شاید بحران‌های اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی، در آینده می‌تواند به همین دلیل توان کشور را متوجه خود کند اما در کنار حفظ منابع آبی کشور که بخش عظیمی از آن در حوزه کشاورزی و صنعت به مصرف می‌رسد، باید نیم نگاهی هم به حفظ گونه‌های جانوری به ویژه یوزپلنگ ایرانی داشت که امروز تصویر آن حتی روی لباس تیم ملی فوتبال ایران هم نقش بسته است.

باید منتظر واردات گونه‌های جانوری باشیم!؟
تردیدی نیست که محیط زیست امروز در شرایط خوبی قرار ندارد اما اینکه بخواهیم برای رسیدن به هدفی، اهداف دیگر را فدا کنیم باید منتظر نابودی همه گونه‌های جانوری در طبیعت باشیم. حفظ، تأمین و پایداری منابع آبی اقدام بسیار خوبی است اما اگر تمام توان و هزینه‌های سازمان محیط زیست را صرفاً برای این بخش خرج کنیم و سایر مسائلی که در این حیطه وجود دارند فراموش شوند، باید سال‌ها بعد برای توسعه گونه‌های جانوری دست به دامان روس‌ها و قزاق‌ها شویم و ده‌ها میلیون دلار بپردایم تا مثلاً شیر سفید یا ببر‌بنگال وارد کشور کنیم.
اظهارنظر رییس سازمان محیط زیست البته به اینجا ختم نمی‌شود، سایر گفته‌های آقای کلانتری هم با لحنی تند نشان می‌دهد تصمیمات آتی ایشان در این سازمان ممکن است بخش‌های دیگری از محیط زیست را در خطر قرار دهد. شاید این گفتار کمی تند باشد اما مرور بخش دیگری از صحبت‌های وی این موضوع را تأیید می‌کند.
آقای کلانتری در نشست خبری خود گفته است: «اگر ما سیاست توسعه متوازن و پایدار را درست پیاده کنیم، هیچ مشکلی نه با حفظ محیط زیست و نه با توسعه خواهیم داشت اما اگر سیاست متوازن را در پیش نگیریم، یکی قربانی دیگری خواهد شد. اگر حفظ محیط‌زیست را با توسعه همراه نکنیم مثل کشورهای آفریقای استوایی می‌شویم که جنگل و منابع طبیعی دارند اما مثل حیوان زندگی می‌کنند. برعکس آن هم می‌شود برخی کشورهای غربی که با خرج منابع طبیعی و هزینه کشورهای دیگر، می‌خواهند خود را نجات دهند.»
حفظ بخش‌های مختلف محیط زیست کشور با نگاه به همه اجزای آن درخواست طرفداران محیط زیست است ولی این اتفاق در سال‌های قبل رخ نداده است، بخش اعظمی از حیات وحش و محیط زیست کشور در اثر سوء‌مدیریت و چشم بستن‌ها بر تخلفات صورت گرفته، رخ داده است.

انقراض در انتظار یوز ایرانی
علاقه به کشتار حیوانات به ویژه یوزپلنگ ایرانی در سایه همین بی‌توجهی‌ها تعداد این گونه منحصر‌به‌فرد به زیر 40 قلاده رسیده و حالا در معرض انقراض قرار گرفته است آن هم در زمانی که همه دنیا سعی دارد تا گونه‌های جانوری خود را حفظ کنند. این اقدام در تعارض با اقدامات حفظ منابع آبی، مراتع و جنگل‌ها و سایر بخش‌های محیط زیست نیست و مانعی برای آن محسوب نمی‌شود. اینکه رییس سازمان محیط زیست بنا دارد تا تمام توان هزینه‌ای و انسانی این سازمان را فقط برای حفظ منابع آبی بگذارد، شاید اقدامی نباشد که دوستداران محیط‌زیست انتظارش را داشتند، ضمن اینکه سازمان‌ها، شرکت‌ها و وزارتخانه‌های دیگری هستند که به صورت تخصصی در این زمینه فعالیت دارند.  وظیفه اصلی وزارت نیرو، شرکت مادر تخصصی منابع آب ایران و ده‌ها شرکت دولتی دیگر، مدیریت منابع آب کشور است که تمام توان خود را هم به‌کار می‌بندد و به صورت تخصصی در این زمینه می‌توانند فعالیت کنند. استقبال سازمان محیط زیست برای حفظ منابع آبی قابل تقدیر است اما دور شدن این سازمان از وظیفه اصلی خود، انقراض گونه‌های جانوری به ویژه یوزپلنگ ایرانی و نابودی زیستگاه‌های طبیعی حیوانات و همچنین مراتع و جنگل‌ها را در پی خواهد داشت.
خوب است که برای آب دل بسوزانیم اما بهتر است این کار را به بخش تخصصی آن واگذار کرد تا کارشناسانی اظهار نظر کنند که در این زمینه دانش کافی، امکانات و هزینه‌های تعریف شده‌ای دارند. از طرفی، حفظ منابع آبی نیازمند آموزش همگانی برای مشارکت در صرفه‌جویی مصرف است که باید از رسانه‌ها کمک گرفت.  کشورهایی مثل آفریقای جنوبی سالانه میلیون‌ها دلار فقط از بخش گردشگری به‌واسطه داشتن گونه‌های جانوری و حیات وحش کسب می‌کند. کشور ما نیز با توجه به اینکه گونه‌های جانوری و محیط زیست متنوعی دارد، می‌تواند منبعی برای جذب گردشگر و در نتیجه درآمد به نفع محیط زیست باشد اما همه اینها زمانی ممکن است که در کنار حفظ منابع آبی، حفظ حیات وحش، مراتع و جنگل‌ها نیز مورد توجه قرار گیرند.

captcha
شماره‌های پیشین