312
چهارشنبه، ۱۵ شهریور ۱۳۹۶
6
گلایه یک شهروند زن به قاضی زاده هاشمی خبر ساز شد

اعتراض بهداشتی

یک سازمان، یک رییس جمهور با دو رییس مخالف

یوزپلنگ ایرانی به گرد پای اولویت‌ها نرسید

ایران جزو معدود کشورهایی است که با وجود محیط زیست وسیع کویری، جنگلی و دریایی و دارا بودن حیاتوحش متنوع اما رو به نابودی، اقدامات قابل قبولی برای حفظ آن نداشته است. در سال‌های گذشته آتش سوزی‌های عظیم در مراتع، شکار غیرمجاز حیوانات کمیاب و حتی در خطر انقراض و کماعتنایی کشنده سازمان محیط زیست کشور، داد دوستداران محیط زیست را درآورد.

صبح نو

گلایه یک شهروند زن به قاضی زاده هاشمی خبر ساز شد

اعتراض بهداشتی

جیغ می زند، فریاد می‌کشد، شلوغ می‌کند، رگباری می‌گوید، عصبی است، صدایش ضجه دارد. فیلم کوتاه است، 35 ثانیه، تصویر پرش دارد و شفاف نیست، اول پله‌های سالن را نشان می‌دهد و بعد روی جمعیت می‌چرخد، فیلمبردار هم انگار عصبی است.  وزیر روی سن ایستاده و مجری پشت تریبون است، معلوم است که قرار بوده از کسی تجلیل شود، اما زنی جوان از راه می‌رسد، لاغر اندام، شالی رنگ روشن به سر و با پوشه‌ای در دست.
وزیربهداشت روی سن است و دارد دکمه کتش را مرتب می‌کند، زن جوان هم آن پایین در ردیف صندلی‌ها دست‌هایش را با عصبانیت به طرفین پرتاب می‌کند و انگشت اشاره‌اش را رو به سوی وزیر می‌گیرد.
دکتر قاضی زاده هاشمی اما فقط نگاه می‌کند. کم کم جمعیتِ روی سن بیشتر می‌شود، مردان کت و شلواری از راه می‌رسند و در یمین و یسار وزیر می‌ایستند، هاشمی اما باز هم ساکت است و فقط زن حرف می زند، حرف که نه فریاد می زند.
فیلم واضح و کامل نیست که بشود چیزی ازآن فهمید فقط صدای زن می‌آید که می‌گوید«هیچ کس به من کمک نکرد، 6 ماه است که بچه‌ام سقط شده».
زنی چادری، حائل زن جوان را می‌گیرد و قصد آرام کردنش را دارد، اما او دوباره اعتراض می‌کند و دست بردار نیست. این بار چند مرد می‌آیند و او را با خود می‌برند. شاهدان عینی به «صبح نو» گفتند که حراست سالن محل برگزاری« همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت» این زن را برد و اجازه نداد که خبرنگاران با او صحبت کنند.
شاهدان عینی با واسطه به ما گفتند که وقتی همایش با اعتراض زن به تشنج کشیده شد و چون همه چیز یک‌باره اتفاق افتاد، خیلی‌ها خوب نفهمیدند که چه چیز زن جوان را رو در روی وزیر بهداشت قرار داده برای همین حالا 2 روایت از حادثه شنیده می‌شود.
روایت اول این است که زن اعتراضش را با پرتاب یک قوطی به سمت هاشمی شروع کرده و خودش را زنی معرفی می‌کرده که بچه‌اش سقط شده اما در بیمارستان، جایی که ادعا می‌شود طرح تحول سلامت در آن به داد بیماران رسیده، به دادش نرسیده‌اند.
روایت دوم اما می‌گوید زن جوان، پزشکی است که دوره طرحش را می‌گذراند و جایی اسکانش داده‌اند که موش‌ها در آن زندگی می‌کنند و به واسطه  فشارهای کاری جنینش را از دست داده است .
همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت که دیروز بهانه‌ای بود برای تجلیل از معاونان سابق وزارت بهداشت این گونه خبرساز شد، همایشی که ورود به آن قطعاً برای یک پزشک خانم آسان‌تر از یک بانوی عادی است.  
شاهدان عینی این را هم گفتند که قاضی زاده هاشمی ابتدا شوکه شد و زمانی که مجری همایش کوشید تا زن  معترض را آرام کند، خطاب به او گفت که اجازه بدهد زن حرفش را بزند.
زن جوان حالا حرفش را زده است و اعتراض را رخ به رخ به گوش وزیر رسانده است، زنی که حتماً برای ستاندن دادی به سالن محل برگزاری همایش آمده و عنان صبر از کف داده است.
هر کسی که نداند وزیر بهداشت خوب می‌داند معنی عنان از کف دادن چیست، شاید برای همین است که به زن اجازه اعتراض و گله گزاری داد. دکتر قاضی زاده هاشمی، این چشم پزشک ماهر هم آخر عصبانی می‌شود و فریاد می‌کشد، حتی تهدید می‌کند و خشمش را از دوربین و ضبط صوت و گوشی‌های تلفن همراه مخفی نمی‌کند. او حتماً به یاد دارد که اسفند پارسال وقتی مقابل فرماندار بدره ایلام قرار گرفت و او را با الفاظی تند مخاطب قرار داد، برایش مهم زدن حرف دلش بود، روزی که حتماً دوست داشت شنوندگان آن مکالمه به او حق بدهند، مثل زن جوان، دیروز در همایش بزرگ کارگزاران نظام سلامت.

  یادداشت    مریم حاتمی 

captcha
شماره‌های پیشین