311
سه شنبه، ۱۴ شهریور ۱۳۹۶
3
عدالتی که خرج جنجال‌ها می‌شود

جنبش عدالتخواه به کجا می‌رود؟

«در چنین شرایطی (حمایت جنبش عدالتخواه از رضا شهابی) است که می‌توان صحت ادعای کسانی را آزمود که خود را جنبش عدالتخواه می‌نامند، اما در برابر نقص صریح عدالت دم فرو می‌بندند.» این‌ بخشی از نامه رضا شهابی عضو هیات مدیره و مسوول مالی سندیکای کارگران اتوبوسرانی تهران و حومه از زندان اوین در سال ۹۱ است که به جنبش عدالتخواه اعتراض می‌کند که چرا از او دفاع نمی‌کنند.

اصلاح طلبان مراقب پارازیت‌ها باشند

صبح نو

اصلاح طلبان مراقب پارازیت‌ها باشند

وقایع پس از انتخابات ۸۸ که به درستی فتنه نام گرفت، خسارات
جبران ناپذیری را به همه، اعم از نظام، مردم و جریان‌ها و شخصیت‌های سیاسی مختلف کشور وارد کرد.
جریان اصلاحات نیز در این ماجرا هزینه‌های سنگینی پرداخت کرد و می‌رفت که تا آستانه حذف کامل پیش برود!
البته اصلاح طلبان زودتر از آنچه انتظار می‌رفت علاقه خودشان را به بازگشت به قدرت آشکار کردند و نشان دادند چندان، طاقت دوری از این عرصه را ندارند!
شاید شرکت آقای سیدمحمدخاتمی در انتخابات مجلس نهم ولو در صندوق روستای وادان شهرستان دماوند، اولین نشانه این کم طاقتی بود. اقدامی که بسیاری حتی هواداران وی را شگفت زده کرد و احساس فریب خوردگی به آنها داد.
پس از آن نیز، هم او و هم چهره‌های دیگری از اصلاح طلبان تلاش کردند راه بازگشت به عرصه رقابت‌های سیاسی قانونمند و حضور در حاکمیت را هموار کنند.
نظام نیز با هوشمندی و به درستی بین جریان اصلاحات و فتنه مرزبندی قائل شد و ضمن موضع قاطع و غیرقابل تغییر در برابر فتنه و فتنه انگیزان، فضا و راه را برای اصلاح طلبان معقول باز کرد و امروز شاهد حضور و فعالیت عادی آنان در دولت و مجلس و شوراها هستیم.
البته جریان بدخیم اصلاحات هرچند همچنان به اصلاح رابطه‌اش با نظام تمایل بسیار دارد اما نتوانسته خود را کاملاً" ترمیم کند و برای بازگشت، راه نپیموده‌ای دارد که مهم‌ترین بخش آن ابراز ندامت و عذرخواهی بابت کرده‌هایش در فتنه ۸۸ است.
در چنین فضایی و در شرایطی که بزرگان اصلاحات به انحای مختلف و با هزارزبان تلاش می‌کنند اعتماد نظام را جلب و روابط را تلطیف کنند، باید مراقب پارازیت‌های امثال آقا مصطفی باشند!
این پارازیت‌ها از سوی چنین افراد افراطی و بدسابقه، خصوصاً اگر با واکنشی از سوی اصلاح طلبان معقول حاضر در قدرت و یا اصلاح طلبان علاقه‌مند به بازگشت مواجه نشود، موجب پارازیته شدن پیام‌های صلح و آشتی شده، هم سوء ظن‌هایی را برمی انگیزد و هم اگر بنایی بر تجدید نظر باشد، درها را مجدداً می‌بندد!
جریان اصلاحات تا کنون از چنین تندروی‌هایی نه کم آسیب دیده و نه کم آسیب رسانده، لذا خوب است از گذشته عبرت بگیرد و جلوی
 افراطی گری‌های تجربه شده را ببندد.
افراد پرکینه و همواره زخمی، نباید پرچمدار و پیش قراول جریانی باشند که مشی خود را مدارا و پرهیز از خشونت می‌داند!
آنچه از رفتار این دسته افراد می‌شود فهمید، نه اصلاح که ادامه
نفرت پراکنی است. سوگیری و محتواهای تولید شده از سوی این قبیل افراد، همچنین این ذهنیت را تقویت می‌کند که نکند تعمدی برای تیره کردن فضا و تولید پارازیت وجود دارد؟ تعمدی که گویا نان این افراد از آن
تأمین می‌شود!

  یادداشت
    مهدی فضائلی

 

captcha
شماره‌های پیشین