310
دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶
6

عکس‌هایی که جنجال به‌پا کردند

دکتر ولایتی: رفتار خط قرمزی برخی اساتید دانشگاه آزاد را نمی‌پذیریم

دانشگاه، مهم‌ترین سنگر انقلاب

مدتی پیش حرفی بر سر زبان‌ها افتاد که نگرانی‌های زیادی را نیز به همراه داشت. صحبت از حضور اساتیدی در دانشگاه آزاد اسلامی بود که در کلاس درس خود به جای تدریس، از ضدانقلاب حرف به میان می‌آورند. این موضوع باعث شد تا توجه‌ها به این دانشگاه جلب‌شود.

صبح نو

دکتر ولایتی: رفتار خط قرمزی برخی اساتید دانشگاه آزاد را نمی‌پذیریم

دانشگاه، مهم‌ترین سنگر انقلاب

مدتی پیش حرفی بر سر زبان‌ها افتاد که نگرانی‌های زیادی را نیز به همراه داشت. صحبت از حضور اساتیدی در دانشگاه آزاد اسلامی بود که در کلاس درس خود به جای تدریس، از ضدانقلاب حرف به میان می‌آورند. این موضوع باعث شد تا توجه‌ها به این دانشگاه جلب‌شود.

ایران از کشورهایی است که دارای جمعیت بالای جوان و پویاست که هر ساله وارد دانشگاه می‌شوند تا بتوانند به تحصیلات عالیه دست یابند و به آمال و آرزوهای خود برسند. بخشی از این دانشجویان وارد دانشگاه‌های دولتی، بخشی دانشگاه‌های غیر انتفاعی و بخشی هم جذب دانشگاه آزاد اسلامی می‌شوند.
با نگاهی اجمالی به آمارهایی که رییس قبلی دانشگاه آزاد یعنی «دکتر حمید میرزاده» در مصاحبه با خبرگزاری فارس مطرح کرده بود، نشان می‌دهد که به طور کلی 2 هزار و 755 مؤسسه آموزش عالی در کشور فعالیت می‌کنند که از این تعداد 17.7 درصد را دانشگاه آزاد اسلامی پوشش می‌دهد.
در مجموع یک میلیون و 685 هزار و 468 دانشجو در مؤسسه عالی تحت پوشش دانشگاه آزاد اسلامی مشغول تحصیل بوده‌اند که به این تعداد باید 68هزارو303 استاد را نیز اضافه کرد. این آمار که مربوط به سال گذشته است به خوبی نشان می‌دهد که طیف وسیعی از دانشجویان و اساتید در این مجموعه حضور دارند که با توجه به عقاید، باورها و فرهنگ‌ها می‌توانند در ارتباط با هم، از رفتار و گفتمان یکدیگر تأثیر بگیرند. دانشجویان، اساتید خود را به عنوان الگو در دانشگاه‌ها می‌پذیرند و رفتار، منش و حتی حرکات استادان را به خوبی رصد می‌کنند؛ در محیطی که هر سخنی از سوی اساتید می‌تواند در روحیه دانشجویان تأثیر بگذارد، آنان باید مراقب نوع رفتار و صحبت‌های خود باشند تا تأثیر منفی را به دانشجویان منتقل‌نکنند.
اما موضوع مهم و در خور تأملی که در چند ماه گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی مطرح و باعث شد تا گوش مردم و خبرگزاری‌ها به آن حساس شود، صحبت‌های دکترعلی‌اکبر ولایتی، رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی بود که از رفتار نامناسب برخی استادان در این دانشگاه سخن به میان رسانه‌ها آورد. رفتارهایی که به تعبیر ولایتی، ضد نظام جمهوری اسلامی است؛ این روایت از رفتار اساتید در جایی که باید مهد علم و پرورش نیروهای سازنده آینده کشور باشد، نگران کننده است چراکه اگر تفکرات منفی و ضد نظام اینچنینی که موجب اعتراض رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی را فراهم می‌کند، در دانشجو اثر بگذارد تبعات بدی به همراه خواهد داشت.
رییس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با رسانه‌ها گفته بود: تنها شرط ما برای حضور اساتید سایر دانشگاه‌ها خطوط قرمز نظام است.» پایبندی به چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران خواسته‌ای بحق از اساتیدی است که وظیفه پرورش نسل آینده را در مقطع عالی علمی دارند تا بتوانند به جای ایجاد انحطاط در مسیر آموزشی با بیان افکار منفی خود، در مسیر روشن و مشخص حرکت کنند.
دانشگاه‌ها در زمان انقلاب جزو مهم‌ترین پایگاه‌های مقاومت در برابر ظلم دربار شاهنشاهی و دخالت‌های دشمن همیشگی ایران یعنی آمریکا بوده و حضور دانشجویان در همه عرصه‌هایی که کشور به آنها نیاز داشته، نشان از پتانسیل بالقوه این قشر دارد. آموزش درست همراه با رفتارهای آزادی خواهانه اساتید آن زمان هم در جوشش حرکت‌های دانشجویی بی تأثیر نبوده و الان هم با وجود اینکه سی و هشت سال از انقلاب می‌گذرد، اما سنگر همان سنگر است.
ولایتی می‌گوید: «ما نمی‌پذیریم استادی در این دانشگاه حرف افراد ضدانقلاب را اعلام کند. کسی که در این دانشگاه تدریس می‌کند باید به قانون اساسی و نظام اسلامی پایبند باشد و به هویت، ملیت نظام اسلامی و انقلاب اسلامی احترام گذارد.»
دانشگاه نقش مهمی در شکل گیری جریان‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در کشور ایفا می‌کند. این جریان می‌تواند با هدایت صحیح به نفع و با هدایت نادرست به ضرر کشور تمام شود. زمانی که الگوی مناسب رفتاری در این محیط جاری نباشد باید نگران اتفاقی باشیم که می‌تواند بخش عظیمی از استعدادهای مثبت را به عناصر منفی تبدیل کند و انگیزه افراد را برای ادامه تحصیل از بین ببرد.
کشور امروز در معرض تهدیدهای زیادی از سوی دشمنان خود قرار گرفته و مقابله با این تهدیدات نیازمند بیداری جامعه دانشگاهی به عنوان نسل سازنده ایران اسلامی است و این موضوع باعث شده تا جامعه دانشگاهی، وظیفه سنگینی در تربیت نیروهای انقلابی و با سواد بر دوش داشته باشد.
استفاده از اساتیدی که خود را جزئی از کل نظام می‌دانند و به آرمان‌ها، شعارها، خط قرمزها و ماهیت نظام جمهوری اسلامی ایران معتقدند، باید بیش‌از‌پیش در سیاست‌های گزینشی مهم‌ترین پایگاه علمی کشور مورد توجه قرار بگیرد تا بستری برای سوء‌استفاده دشمنان از جوانان فراهم نشود.
بیداری مسوولان دانشگاه آزاد اسلامی در مشاهده و برخورد با رفتاری که می‌توانست به شکل فراگیری گسترش یابد، این اطمینان را به جامعه و خانواده‌ها می‌دهد که می‌توانند بدون نگرانی، فرزندانشان را به دانشگاه بفرستند و این یعنی بازوی نظارتی فعال است.  یادمان نرود که آرامش و امنیت موجود در کشور به سادگی به دست نیامده و خیلی‌ها جانشان را برای رسیدن به این موقعیت کف دست‌شان گذاشتند و در مقابل دشمنان کوچک و بزرگ این نظام ایستادند. خیلی از آنهایی که قصد داشتند مردم را از آرمان‌های انقلاب اسلامی دور کنند اما نتوانستند، امروز دشمنی خود را در قالب دوستی با دشمنان ایران به اثبات رسانده‌اند و در انتظار کوچکترین لغزشی از سوی مردم به ویژه قشر دانشجو هستند تا بتوانند با دست‌اندازی به آنها، به اصطلاح با یارگیری در کشور اختلال ایجاد کنند.  نباید فرصتی برای دست درازی به خائنانی بدهیم که در کمین غفلت مسوولان و گمراهی مردم نشسته‌اند تا آرامش و امنیت‌مان را هدف بگیرند. هوشیاری امروز ما تضمین کننده فردای کشوری است که دانشجویان در آن نقش مهمی خواهند داشت.

 

captcha
شماره‌های پیشین