310
دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶
5
پیونگ یانگ به منظور مقابله با تهدیدهای آمریکا نمایش داد

خشم هسته‌ای کره

کره‌شمالی اعلام کرده بود ساعت 15 یک‌شنبه دوازدهم شهریورماه به وقت محلی (ساعت 2:30 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، برابر با ساعت 11 صبح به وقت تهران) خبر مهمی را اعلام خواهد کرد.

خبر

فتح نزدیک است

سلام بر دیرالزور

صبح نو

پیونگ یانگ به منظور مقابله با تهدیدهای آمریکا نمایش داد

خشم هسته‌ای کره

کره‌شمالی اعلام کرده بود ساعت 15 یک‌شنبه دوازدهم شهریورماه به وقت محلی (ساعت 2:30 صبح به وقت منطقه زمانی شرقی، برابر با ساعت 11 صبح به وقت تهران) خبر مهمی را اعلام خواهد کرد.

خبر مهم، آزمایش موفقیت آمیز یک بمب هیدروژنی بود. رسانه رسمی کره‌شمالی این خبر را با انتشار تصاویری از رهبر این کشور در حال بازدید از تجهیزات موشکی اعلام کرد. گفته می‌شود این بمب هیدروژنی تماماً ساخت کره‌شمالی است و برای توسعه آن از کشورهای خارجی کمکی گرفته نشده است. بمب هیدروژنی که کره‌شمالی آزمایش کرده است،‌ قابلیت نصب روی موشک‌های قاره‌پیما را دارد. این آزمایش پس از آنکه دو زلزله بزرگ به قدرت 6 ریشتر در کره‌شمالی ثبت شد، رسانه‌های رسمی آن کشور به انعکاس آن پرداختند. کره‌شمالی هفته گذشته هم موشکی را آزمایش کرد که بر فراز ژاپن حرکت و در نزدیکی جزیره هوکایدو سقوط کرد.
بعد از آنکه کره‌شمالی رسماً آزمایش بمب هیدروژنی و قاره‌پیمای خود را روز گذشته اعلام کرد، مقامات امنیتی کره‌جنوبی و آمریکا در این باره با یکدیگر گفت‌وگو کردند و ژاپن نیز از تحریم‌های بیشتر علیه کره‌شمالی خبر داد.
پیش از این، کره‌شمالی از دادن درس بزرگی به آمریکا و متحدانش خبر داده بود و به پرتاب موشکی در آب‌های اقیانوس آرام از فراز ژاپن اقدام کرد.
ریچارد هاس رییس شورای روابط خارجی آمریکا بعد از آزمایش هیدروژنی کره‌شمالی، گفت: «پیشرفت موشکی کره‌شمالی بدین معناست که آمریکا باید فوراً بین مدیریت تهدید و حمله پیشگیرانه انتخابی انجام دهد.»
این ششمین بار است که کره‌شمالی دست به آزمایش هسته‌ای می زند. کره‌شمالی در سال ۲۰۰۶ توانست نخستین آزمایش هسته‌ای زیر زمینی خود را انجام دهد. آخرین آزمایش هسته‌ای این کشور به نهم سپتامبر سال ۲۰۱۶ باز می‌گردد.
به نوشته سایت خبری بی بی سی، تارو کونو وزیر خارجه ژاپن اعلام کرد که آزمایش اتمی کره‌شمالی را بر اساس اطلاعاتی که به دست آورده، تأیید می‌کند. همچنین دولت ژاپن اعلام کرد زمین‌لرزه‌های روز یکشنبه (12 شهریورماه) در کره‌شمالی به‌دلیل آزمایش ششم اتمی بوده است.
ژاپن و کره‌جنوبی در حال جمع آوری و تحلیل اطلاعات درباره جزییات این آزمایش اتمی کره‌شمالی هستند . ژاپن شدت زمین لرزه دوازدهم شهریورماه کره‌شمالی را 10 برابر شدت لرزش آزمایش گذشته این کشور توصیف کرد.
از سویی دیگر، خبرگزاری یونهاپ کره‌جنوبی، از بالابردن سطح هشدار در ارتش این کشور و تشکیل شورای امنیت ملی به درخواست رییس‌جمهور کره‌جنوبی خبر داد.
«یورونیوز» هم با اختصاص سرمقاله روز گذشته خود به آزمایش موشکی کره‌شمالی به افزایش تنش میان ترامپ و پیونگ یانگ اشاره و عنوان کرد: «در صورتی که کره‌شمالی به آمریکا حمله کند، چین باید بی‌طرف بماند. »
اما شبکه خبری «العالم‌» از رونمایی کره‌شمالی از بمب هسته‌ای خبر داد و عنوان کرد: بمب هیدروژنی و قاره پیمای کره‌شمالی را می‌توان تحولی در صنعت سلاح هسته‌ای به‌شمار آورد.
«اسکای نیوزعربی» هم با اعلام موفقیت آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی به توضیحاتی در خصوص ویژگی‌های بمب آزمایش شده پرداخت. این رسانه عربی نوشت: «‌این بمب قاره‌پیماست که صبح روز گذشته در کره‌شمالی با موفقیت آزمایش شد. کره‌شمالی این بمب را به منظور تهدیدهای آمریکا و دیگر کشورهایی که فشار برآن می‌آورد در سایه رهبری کیم جونگ انجام داد.»
تنش میان پیونگ یانگ و واشنگتن به ویژه زمانی شدت گرفت که دونالد ترامپ، رییس‌جمهور‌ ایالات متحده در واکنش به آزمایش‌های موشک‌های قاره پیمای کره‌شمالی گفت که «اگر این کشور به تهدیدهایش ادامه دهد با آتش و خشمی که دنیا تاکنون به خود ندیده مواجه خواهد شد.»
کره‌شمالی در واکنش به سخنان ترامپ اعلام کرد: «طرحی برای حمله موشکی به جزیره گوام، که جزء قلمروی آمریکاست، در دست تهیه دارد.» رییس‌جمهور آمریکا نیز در واکنش گفت: «استفاده از واژه‌های «آتش و خشم» در قبال کره‌شمالی به اندازه لازم کافی و شدید نبوده و بهتر است پیونگ یانگ خود را جمع‌و‌جور کند تا مانند برخی از کشورها دچار گرفتاری نشود».
از سویی دیگر «گاردین» هم آزمایش هیدروژنی کره‌شمالی را زبان جدیدی برای سخن عنوان و تصریح کرد: کره‌شمالی با آزمایش موشک هیدروژنی خود نشان داد که اکنون با شیوه جدیدی قصد گفت‌وگو دارد.
در بخش دیگری از این گزارش آمده است: کره‌شمالی که ششمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داده، هیچ‌کس را سورپرایز نکرد.
اما «فرانس 24» هم که موضوع آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی را روز گذشته تیتر یک رسانه خود کرده بود، آورده است: نخستین تجربه پیونگ یانک در آزمایش هسته‌ای به سال نه چندان دور بر می‌گردد که امروزه شاهد پیشرفت آن در موشک‌های بالستیک هستیم.
فرانس 24 در ادامه گزارش خود به روند آزمایشات گذشته کره‌شمالی پرداخت و اشاره کرد: این ششمین تجربه کره‌شمالی در آزمایش هسته‌ای بود که می‌توان به آزمایش‌های دیگر آن در سال‌های 1984 به مسافت 300 کیلومتری اشاره داشت.
همچنین؛ خبرگزاری «رویترز» هم از زبان رییس کمیته امور دفاعی پارلمان کره‌جنوبی نوشت: قدرت انفجار ششمین آزمایش هسته‌ای پیونگ‌یانگ، 100 کیلوتن بوده که این رقم قدرت انفجاری معادل چهار برابر بمب هسته‌ای منفجرشده آمریکا در شهر ناکازاکی ژاپن است. آزمایش هسته‌ای جدید، 8/9بار قدرتمندتر از پنجمین آزمایش هسته‌ای کره‌شمالی بوده است.
اکنون باید منتظر بود و دید کشوری که از آن به‌عنوان منزوی و عجیب‌ترین نقطه جهان نام برده می‌شود و با تهدیدهایی که از سوی همسایگانش و آمریکا روبه‌رو شده، در روابط خارجی خود چه رفتاری خواهد داشت.

captcha
شماره‌های پیشین