310
دوشنبه، ۱۳ شهریور ۱۳۹۶
3
راهبرد اصلاح طلبان در برابر دولت دوازدهم چه خواهد بود

صف آرایی اصلاحات در برابر اعتدال

جیب خالی شرکت بورس و پز عالی از کیسه سهامداران

صبح نو

راهبرد اصلاح طلبان در برابر دولت دوازدهم چه خواهد بود

صف آرایی اصلاحات در برابر اعتدال

«پس از دو سال و در نیمه پایانی دولت، همراهی نقادانه اصلاح‌طلبان با دولت آغاز می‌شود و کم‌کم به سمت نقدهای جدی‌تری پیش خواهد رفت.» این راهبرد اصلاح طلبان در برخورد با رییس جمهور مورد‌حمایتشان است که آقای تاجرنیا فعال سیاسی اصلاح طلب، در گفت وگویی از آن پرده برداشت.

اعتراض حامیان
در زمان برگزاری انتخابات 96 بود که اصلاح طلبان بار‌دیگر با تمام قوا پشت آقای روحانی درآمدند و بر طبل حمایت از این کاندیدا کوبیدند و با پیروزی روحانی درانتخابات بود که سهم خواهی‌های خود را آغاز کرده و برای رییس جمهور منتخب تعیین تکلیف کردند.
روحانی اما با انتخاب اعضای کابینه دوازدهم، نشان داد که حرف زور اصلاح طلبان را نمی‌پذیرد؛ به‌همین‌دلیل اصلاح طلبان بعد از معرفی اعضای کابینه به بهارستان و بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی، انتقادهای خود را به روحانی آغاز کردند چراکه به حضور افرادی چون آقای سیدعباس صالحی در وزارت ارشاد و آقای‌رحمانی‌فضلی در وزارت کشور، معترض بودند.

انتقاد به دولت دوازدهم
اصلاح طلبان معتقدند « کابینه شکل گرفته نه تنها با مطالبات بدنه اجتماعی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، بلکه با وعده‌ها و شعارهایی که آقای روحانی در دوران مبارزات انتخاباتی خود دادند نیز فاصله دارد.» به همین دلیل هم هست که رسانه‌های اصلاح طلب بعد از اتمام رأی اعتمادها، با تیترهایی چون «رأی معنادار»، «روحانی پسا انتخاباتی»، «عبور‌اعتدالی» و ... انتقادها به کابینه را علنی کردند.
همچنین روزنامه قانون در شماره 30 مردادماه، با‌انتشار تیتر «کابینه 16 میلیونی»، اعلام کرد که ترکیب دولت دوازدهم رقیب پسندانه‌تر است و اصلاح طلبان را راضی نکرده است. با این اوصاف به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان درصدند تا تغییر رویکرد داده و به اپوزیسیون دولت تبدیل شوند، موضوعی که نماینده مجلس ششم آن را در گفت‌وگو با روزنامه آرمان تأیید‌کرد.

روحانی تجدیدنظر کند
آقای علی تاجرنیا، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نماینده مجلس ششم، در گفت‌وگو با روزنامه آرمان گفت: «فاصله دولت از اصلاح‌طلبان افزایش پیدا خواهد کرد. مسیری که آقای روحانی در پیش گرفته‌اند، به‌جای اینکه به نزدیکی دولت و اصلاح‌طلبان منجر شود به فاصله بیشتر منجر خواهد شد. این وضعیت از شروع به کار دولت دوازدهم آغاز شده است. پیام بزرگان اصلاحات درباره این موضوع که هیچ پیامی به نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس در جهت حمایت از وزرای پیشنهادی دولت نداده‌اند، دارای همین مفهوم و معناست. برداشت من این است که بزرگان اصلاحات از انتخاب اعضای جدید در کابینه رضایت ندارند.»

آغاز نقادی اصلاح طلبان از دولت
وی افزود: « اصلاح‌طلبان چه در دولت یازدهم و چه در دولت دوازدهم، به دنبال سهم‌خواهی از دولت آقای روحانی نیستند. با این وجود برخی رفتارهای آقای روحانی در مقابل جریان اصلاحات نیز ستوده نیست و ایشان باید در برخی رفتارهای خود نسبت به اصلاح‌طلبان تجدیدنظر کنند. طبیعی است که حمایت اصلاح‌طلبان در شرایط کنونی و در دوسال آینده ادامه خواهد داشت. با این وجود پس از دو سال و در نیمه پایانی دولت، همراهی نقادانه اصلاح‌طلبان با دولت آغاز می‌شود و کم‌کم به سمت نقدهای جدی‌تری پیش خواهد رفت.»

از آیت الله تا حقوقدان
تاجرنیا تأکید کرد: «یکی از دغدغه‌های من قبل‌از انتخابات ریاست جمهوری سال96 این بود که نباید کابینه دوم آقای روحانی نیز مانند کابینه دوم آیت‌ا... هاشمی با فاصله‌گیری از جریان خط امام؟ره؟ یا چپ، در نهایت به سمت راست گرایش پیدا کند. انتظار ما این بود که آقای روحانی کابینه دوازدهم را اصلاح‌طلبانه‌تر از کابینه گذشته تشکیل بدهد. این در حالی است که در عمل این اتفاق رخ نداده است. به نظر من رویکردی که آقای روحانی در پیش گرفته، در چهار سال آینده به یک دولت «حداکثر میانه» یا «راست» تبدیل خواهد شد. در نتیجه اگر اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که پس از دولت آقای روحانی یک دولت اصلاح‌طلب روی کار بیاید، باید از هم اکنون زمینه‌های این کار را فراهم و از گردش بیشتر آقای روحانی به سمت راست جلوگیری کنند.»
هجمه به اعتدال
جریان اصلاح طلب که از دوم خردادماه 76 با ارائه تحلیل‌های ساختارشکنانه ارزش‌های انقلابی را تقلیل داد، این روزها در صدد است تا دولت اعتدالی را مورد هجمه قراردهد، دولتی برآمده از حمایت اصلاح‌طلبان!
با استناد به سخنان تاجرنیا به نظر می‌رسد که اصلاح‌طلبان با نزدیک شدن به انتخابات 1400 بیشتر از قبل نسبت به عملکرد روحانی و دولت دوازدهم موضع می‌گیرند که این زاویه در اولین گام، خود را در انتخابات مجلس یازدهم نشان می‌دهد. البته این تقابل با روحانی خود مشکلاتی را در تشکیلات اصلاح طلبان ایجاد می‌کند.

ضربه‌ای به پیکره اصلاحات
در واقع در دو سال آخر دولت دوازدهم، طیف چپ جریان اصلاحات یعنی جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب که در قالب حزب اتحاد ملت به هم پیوسته‌اند و طیف راست این جریان متشکل از کارگزاران و اعتدال و توسعه در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند و راهبرد اپوزیسیونی در برابر دولت دوازدهم، ضربه‌ای برپیکره و بدنه اصلاح طلبی می زند. این امر را می‌توان در بزنگاه‌های مختلف اثبات کرد؛ طیف راست جبهه اصلاحات تا پایان دولت دوازدهم از روحانی حمایت می‌کند، همان‌طور که در موضوع انتخاب ریاست مجلس دهم برخلاف نظر اصلاح‌طلبان امید، آقای لاریجانی را پرچم‌دار بهارستان دانستند یا زمانی که آقای غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگویی با شماره چهارم هفته نامه سازندگی ۲۰ تیرماه، از عملکرد 4ساله آقای رحمانی فضلی در وزارت کشور حمایت کرد. جریان اصلاحات دلش می‌خواست در دولت دوازدهم، مهره‌های شاخص و مطرح‌شان راهی پاستور شوند. ازمیان این آرزوها، هیچ یک برآورده نشد و اصلاح طلبان در رسانه‌های خود، نبودن وزیر زن و احتمال ابقای رحمانی فضلی تا سال 1400 را به شکل جدی به چالش کشیدند؛ البته آن‌ها که نمی‌خواستند با کشیدن تیغ اعتراضات زودهنگام بر تن و جان دولت، ائتلاف نصف و نیمه‌شان با اعتدال را که جرقه‌اش در خرداد 92 زده‌شد، در برابر انظار رقیب از حفظ ظاهر بیندازند؛ حال اما عطای حفظ ظاهر را بر لقایش بخشیده‌اند و صراحتاً راهبردها برای برخورد با دولت روحانی را از لفافه خارج کرده‌اند و هشدارهاست که به رییس دولت دوازدهم می‌دهند و می گویند: «اصلاح‌طلبان به دنبال این هستند که پس از دولت آقای روحانی یک دولت اصلاح‌طلب روی کار بیاید » و از اکنون هم در حال زمینه سازی‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین