309
یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
13
پنجمین دوره مسابقه ملی «کتاب و زندگی» کلید خورد

باز هم یک قهرمان زن

آیین پنجمین دوره مسابقه ملی کتابخوانی «کتاب و زندگی» عصر امروز با محوریت کتاب «دخیل عشق» برگزار می‌شود.

خبر

صبح نو

پنجمین دوره مسابقه ملی «کتاب و زندگی» کلید خورد

باز هم یک قهرمان زن

آیین پنجمین دوره مسابقه ملی کتابخوانی «کتاب و زندگی» عصر امروز با محوریت کتاب «دخیل عشق» برگزار می‌شود.

«مسابقه کتاب و زندگی به ایستگاه پنجم خود رسید.» این خبری بود که چند روز قبل در شبکه‌های مجازی و رسانه‌های رسمی چرخید. حالا امروز عصر قرار است افتتاحیه این دوره از مسابقه در کافه نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج و با حضور تعدادی از چهره‌های فرهنگی و هنری برگزار شود. طبق خبری که دبیرخانه مسابقه منتشر کرده، آقایان علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، علی سلیمانی و امین زندگانی بازیگر سیما و تلویزیون و خانم فضه‌سادات حسینی از مهمانان حاضر در مراسم افتتاحیه‌اند.
این مسابقه که تاکنون دردوره‌های گذشته کتاب‌های «من زنده‌ام»، «خانواده»، «دختر شینا» و «رویای نیمه‌شب» را در دستور کار خود قرار داده بود، حالا در این دوره سراغ رمان «دخیل عشق» رفته است. این رمان به قلم خانم مریم بصیری نوشته و توسط انتشارات مسجد جمکران راهی بازار نشر شده است. داستان دخیل عشق در مورد داستان دخیل بستن زنی به‌نام صبوره در کنار ضریح حضرت امام رضا؟ع؟ برای ازدواج با یکی از جانبازان دفاع مقدس است.

پرستاری که دل در گرو یک جانباز دارد
این رمان حکایت پرستاری است که دل در گروی مهر جانبازی به‌نام رضا دارد اما حجب و حیا مانع از بیان این علاقه می‌شود. در نهایت دست تقدیر رضا را با خود می‌برد. مریم بصیری در
«دخیل عشق» به موضوعاتی که ناشی از افروخته شدن آتش جنگ است، پرداخته است. مجرد ماندن دختران، صدمات جسمی و روحی وارد آمده به جوانان ناشی از جنگ، شیمیایی شدن جانبازان که با گذشت بیش از ۲۰ سال از جنگ نسبت به آن بی‌اطلاع هستند و... از مسائلی هستند که در قالب روایت این رمان مطرح می‌شوند.
این کتاب برای شرکت در مسابقه «کتاب و زندگی» مجدداً بازنویسی شده و انتشارات مسجد جمکران ویرایش جدید کتاب را با طرح جدید جلد منتشر کرده است. با این تفاسیر، باید منتظر ماند و دید آیا اتفاق خوش استقبال از این مسابقه ملی کتاب‌خوانی که در کنار پویش «روشنا» دو مسابقه اصلی کتاب‌خوانی ملی‌اند تکرار خواهد شد یا نه؟ دو دوره گذشته مسابقه «کتاب و زندگی» با استقبال بالای مردمی مواجه شد. دو کتاب «دختر شینا» و «رویای نیمه‌شب» هر یک با درون‌مایه عاشقانه و خانوادگی خود توانستند جایی در میان خانه‌های ایرانیان باز کنند؛ حالا «دخیل عشق» تصمیم به حضور در این مسیر گرفته است.

باز هم یک قهرمان زن
آقای سعید سعادت، مدیر تولید انتشارات مسجد جمکران درباره این کتاب به «صبح‌نو» می‌گوید: «دخیل عشق داستانی عاشقانه است با محوریت شخصیت اصلی یک زن که قهرمان این کتاب هم محسوب می‌شود. برای دوره جدید مسابقه هم کتاب مجدداً توسط خانم بصیری بازنویسی و تحویل ما شد. صحبت‌های اجرایی کار انجام شد.» سعادت در مورد مرحله نخست مسابقه و آمادگی برای پشتیبانی محتوایی بازار برای تأمین کتاب می‌گوید: «الان در حال حاضر 20 هزار نسخه از کتاب را چاپ کرده‌ایم. با چند شرکت پخش هم صحبت و توافق شده و کتاب را در اختیارشان قرار داده‌ایم. یعنی کتاب در حال حاضر در بازار توزیع هم شده است.»
از سعادت در مورد استقبال مخاطبان از این کتاب پرسیدیم و اینکه آیا کتاب تا پیش از انتخاب برای مسابقه، از جانب مخاطبان با بازخورد مثبتی هم روبه‌رو بوده است یا نه؟ او می‌گوید: «یکی از پخشی‌هایی که برای این دور از مسابقه با او برای توزیع کتاب توافق کرده‌ایم کتاب‌پردازان مشهد است. این‌ها مرتبه قبل در خراسان یک مسابقه کتابخوانی برگزار کرده بودند که به شدت مورد استقبال قرار گرفت. آن مسابقه کتابخوانی باعث شد که کتاب هفت چاپ بخورد!» مدیر تولید انتشارات جمکران در مورد شمارگان این چاپ‌ها هم می‌گوید: «اصولاً همه چاپ‌های ما در جمکران دو هزار جلد به بالاست. این هفت چاپ هم از این قاعده مستثنی نبود. یعنی آن مسابقه باعث شد 14 هزار نسخه دخیل عشق چاپ شود.»

18 هزار جلد تا الان فروخته‌ایم
برحسب گفته سعادت، منهای این 14 هزار جلد حدود 4 هزار جلد هم توسط ناشر به چاپ رسیده و در بازار مصرف شده است. با این احتساب باید تا اینجای کار «دخیل عشق» را اثری دانست که توسط مخاطبان مورد استقبال
قرار گرفته است.
 به عبارات دیگر، این کتاب تا پیش از انتخاب برای مسابقه «کتاب و زندگی» حدود 18 هزار جلد به فروش رفته است. آماری که نوید می‌دهد این رمان هم موفقیت «دختر شینا» و «رویای نیمه‌شب» را تکرار کند. «دختر شینا» هنوز بعد از گذشت دو سال از دوره سوم مسابقه کتاب و زندگی، یکی از پرفروش‌های بازار محسوب می‌شود.
مدیر تولید انتشارات مسجد جمکران در مورد مقدمات اجرایی مسابقه هم می‌گوید: «الان کتاب بین پخشی‌ها و توزیعی‌های بازار کتاب توزیع شده است. یک سری اقلام تبلیغی شامل پوستر و تراکت و امثالهم در اختیارشان گذاشته‌ایم. این را هم بگویم که برای چاپ کتاب از کاغذ ایرانی استفاده شده است. البته این موضوع جزئی از قرارداد مسابقه با دبیرخانه مسابقه و درخواست آنها بوده است. قیمت کتاب را هم روی 10 هزار تومان تنظیم کرده‌ایم که قیمت بالایی نیست.»
سعادت در پایان صحبت‌هایش اشاره‌ای به دور جدید فعالیت‌های انتشارات مسجد جمکران داشت و افزود: «ما در حوزه کتاب کودک، دوران تازه‌ای را در انتشارات شروع کرده‌ایم. از سال 95 واحد کودک و نوجوان را به‌طور جدی در انتشارات فعال کردیم و تا الان که در نیمه سال 96 هستیم، حدود 60 عنوان کتاب منتشر شده است. در زمینه ادبیات داستانی هم ورود پیدا کرده‌ایم و چند اثر جدی تاکنون هم در حوزه بزرگسال هم در حوزه رمان نوجوان راهی بازار نشر شده است.»
آیین افتتاحیه پنجمین دوره مسابقه کتاب و زندگی ساعت 16 عصر امروز با حضور هنرمندان و ورزشکاران علاقه‌مند به حوزه کتاب در کافه نخلستان سازمان هنری رسانه‌ای اوج واقع در خیابان آیت‌الله طالقانی، خیابان برادران مظفر (شمالی) برگزار می‌شود. چهار دوره قبلی این مسابقه با محوریت کتاب‌های «من زنده‌ام»، «خانواده»، «دختر شینا» و «رؤیای نیمه‌شب» برگزار شده بود.

 

captcha
شماره‌های پیشین