309
یکشنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
12

خبر

نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران

ماشین‌آلات چاپ برای ورود نیازی به تائیدیه وزارت ارشاد ندارند

نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران صبح روز گذشته همزمان با روز ملی صنعت چاپ با حضور آقای محمودرضا برازش، مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای محمدحسن فکری دبیر این جشنواره در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد.

صبح نو

نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران

ماشین‌آلات چاپ برای ورود نیازی به تائیدیه وزارت ارشاد ندارند

نشست خبری هفدهمین جشنواره ملی صنعت چاپ ایران صبح روز گذشته همزمان با روز ملی صنعت چاپ با حضور آقای محمودرضا برازش، مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آقای محمدحسن فکری دبیر این جشنواره در سرای اهل قلم در تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری، برازش با اشاره به تشکیل شورای سیاست‌گذاری این جشنواره به ریاست آقای سید عباس صالحی، زمانی که او معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود، از آغاز برنامه‌های استانی این جشنواره از پریشب و در استان خراسان‌رضوی خبر داد و گفت: آیین اختتامیه جشنواره ملی صنعت چاپ هم سه‌شنبه (۲۸ شهریورماه) در تالار وحدت در تهران برگزار می‌شود.
به گفته وی، هفته آینده هم داوری برای انتخاب پیشکسوتان صنعت چاپ برای تجلیل در این دوره و همچنین بررسی و انتخاب آثار برتر چاپی در هفدهمین جشنواره صنعت چاپ برگزار خواهد شد.
همچنین محمدحسن فکری، دبیر هفدهمین جشنواره سراسری صنعت چاپ از بهبود کیفیت محصولات چاپی داخلی، متأثر از انتخاب‌های این جشنواره در دوره‌های گذشته خبر داد و گفت: ما حتی شاهد بوده‌ایم که در چند سال گذشته واردات محصولات چاپی به‌خصوص در بخش صنعتی و در مواردی از قبیل لیبل و برچسب، کاهش چشمگیری داشته و امیدواریم این جشنواره بتواند موجب رونق در تولید محصولات چاپی شود.

توافق برای واگذاری
در ادامه این نشست خبری، محمودرضا برازش مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توضیحاتی پیرامون توافقنامه‌ای که چندی پیش میان آقایان سیدرضا صالحی‌امیری و علی طیب‌نیا وزرای وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اقتصاد و امور دارایی برای واگذاری بخش‌های صنعتی چاپ از وزارت ارشاد به وزارت اقتصاد امضا شد، تصریح کرد: در چند دهه گذشته وزارت صنعت زیر بار این مسأله که متولی حوزه‌های صنعتی چاپ شود، نمی‌رفت اما در دو سال گذشته و با جلسات متعددی که بین ما به عنوان وزارت ارشاد از یکسو و وزارت صنعت، معدن و تجارت از سوی دیگر و همچنین اتاق اصناف و مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، این واگذاری صورت گرفت.
وی با اشاره به اینکه کمتر از پنج درصد گردش مالی صنعت چاپ در دنیا به چاپ کتاب و کمتر از ۱۰ درصد آن به چاپ نشریات و روزنامه‌ها برمی‌گردد، گفت: ۸۵ درصد گردش مالی صنعت چاپ در حوزه‌های صنعتی است؛ پس این واگذاری می‌بایست صورت می‌گرفت،
ضمن اینکه به هر حال وزارت ارشاد منابع کافی و لازم برای حمایت از صنعت چاپ را در اختیار ندارد و همان میزانی هم که دارد، در حوزه کتاب و نشریات هزینه می‌کند.
این مقام مسوول در وزارت ارشاد با اشاره به اینکه مطابق این تفاهمنامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت متولی صنعت چاپ و وزارت ارشاد متولی امور نظارتی محتوایی صنعت چاپ است، عنوان کرد: خوشبختانه این توافقنامه به تأیید آقای جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور رسیده است و اکنون بندهای مختلف آن در کمیسیون فرهنگی دولت در دست بررسی است. یکی از این بندها هم از تصویب هیأت وزیران گذشته که مطابق آن واردات ماشین‌آلات چاپی از این پس نیازی به اخذ تائیدیه از وزارت ارشاد ندارد.

وظیفه ارشاد
برازش با اشاره به وظیفه وزارت ارشاد در راستای اجرای این توافقنامه گفت: ما از مسوولان مربوط  درخواست کرده‌ایم که از این پس تنها تصویر محصولات چاپی مثلاً لیبل یا برچسب‌ها را از طریق اتوماسیونی که به همین منظور ایجاد شده، در همان مبادی ورودی به کشور در اختیار ما قرار دهند تا کارشناسان ما پس از بررسی و نظارت‌های محتوایی، در مورد تأیید یا عدم تأیید آنها، نظر نهایی را اعلام کنند؛ این در حالی است که پیش از این واردات هر نوع محصول چاپی نیازمند این بود که تمامی مدارک مربوط به محصول و همچنین واردکننده به دفتر امور چاپ وزارت ارشاد می‌آمد و پس از بررسی‌های بسیار زمان‌بر، اجازه واردات آنها داده می‌شد.
وی از عملیاتی شدن سامانه جامع چاپ در تمامی استان‌های کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر کارشناسان ما در اداره‌های کل ارشاد استان‌ها در مورد مسائل محتوایی و همچنین تصاویر روی محصولات چاپی، نظرات قانونی خود را اعلام و اعمال می‌کنند.
دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
در عین حال به برخی چالش‌ها در زمینه اجرای توافقنامه مربوط  اشاره کرد و افزود: در بند ۱۶ ماده ۲ این توافقنامه،
دو واژه «تأسیس» از کلمه ترکیبی «تأسیس و نظارت» و همچنین «چاپخانه‌ها» از کلمه ترکیبی «چاپخانه‌ها و محصولات چاپی» باید حذف شوند تا توافقنامه به شکلی آسان اجرایی شود؛ البته این حذف نیازمند اصلاح در قانون است که این مسأله در حیطه اختیارات مجلس است.
در همین رابطه تصریح کرد: پروسه کوتاه‌تر این است که تغییرات لازم در آیین‌نامه‌ها فعلاً ایجاد شوند. آیین‌نامه‌ای که تا پیش از این ما در اختیار داشتیم، مربوط به ابلاغیه‌ای است از طرف مرحوم آقای حسن حبیبی، معاون وقت رییس‌جمهور در سال ۱۳۷۰ که در دو بند ۱۷ و ۱۸ آن، ورود دستگاه‌های چاپ و همچنین هرگونه جابه‌جایی ماشین‌آلات چاپ را برعهده وزارت ارشاد گذاشته است. خوشبختانه هیأت وزیران در تاریخ 21/3/1396 موضوع ورود ماشین‌آلات چاپ را با مجوز وزارت ارشاد اصلاح کرد و این مسأله دیگر نیازمند مجوز از این وزارتخانه نیست. بند دیگر این آیین‌نامه هم در هیأت وزیران در حال اصلاح است.

توافق با دانشگاه‌ها
مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از توافق این اداره کل با چهار دانشگاه صنعتی‌شریف، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه اصفهان و دانشگاه تبریز برای گذراندن دوره‌های تخصصی کسب و کار برای فعالان حوزه صنعت چاپ خبر داد و گفت: اکنون ۸۰ نفر از کسانی که دارای مجوز فعالیت در حوزه صنعت چاپ هستند و توسط صنف خودشان به ما معرفی شده‌اند، با پرداخت نیمی از هزینه‌های این دوره‌ها توسط ما، در این دانشگاه‌ها مشغول گذراندن این دوره‌ها هستند که این مسأله می‌تواند به تقویت بنیه علمی صنعت چاپ کشور کمک کند.
برازش در مورد آینده جشنواره ملی صنعت چاپ با توجه به واگذاری امور صنعتی چاپ به وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گفت: ما همین امسال هم که امور هفدهمین دوره جشنواره صنعت چاپ را شروع کردیم، شاهد حضور نمایندگانی از وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین اتاق اصناف در جلسات شورای سیاستگذاری جشنواره بودیم؛ ضمن اینکه ما عمیقاً معتقد به کاهش تصدی‌گری دولت و افزایش واسپاری‌ها به بخش خصوصی و صنف هستیم، اما این مسأله منوط به این است که خود بخش‌های مختلف صنف در صنعت چاپ هم انسجام بیشتری پیدا کنند. چون با وجود تشکل‌ها، اتحادیه‌ها و انجمن‌های قوی در حوزه صنعت چاپ است که ما می‌توانیم امیدوار باشیم آنها خود عهده‌دار فعالیت‌هایی شوند که در حوزه این صنعت در اختیار دولت است.

 

captcha
شماره‌های پیشین