308
شنبه، ۱۱ شهریور ۱۳۹۶
6
باز هم جاده‌های بی‌رحم بلای جان دانش‌آموزان معصوم شد

کابوس اردو ، اتوبوس و جاده

صبح جمعه برای خیلی‌ها تلخ شروع شد. روزی که عید قربان بود و قرار بود روز شادی باشد؛ خنده بر لبان همه خشکید وقتی سیل خبرهای تلخ واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی در داراب استان فارس، روی سرمان آوار شد. آنان مسافر روزهای خوش اردو بودند و قرار بود به اردوی فرزانگان سازمان دانش‌آموزی در شیراز بروند؛ اما تکرار بی‌احتیاطی‌ها، نا‌ایمنی‌جاده‌ها و خطاکاری رانندگان، همه رویاهای دخترانه را به کابوس تبدیل کرد تا میناب و رودان، در غم از دست دادن فرزندانشان ماتم‌کده‌ای سیاهپوش شود.

صبح نو

باز هم جاده‌های بی‌رحم بلای جان دانش‌آموزان معصوم شد

کابوس اردو ، اتوبوس و جاده

صبح جمعه برای خیلی‌ها تلخ شروع شد. روزی که عید قربان بود و قرار بود روز شادی باشد؛ خنده بر لبان همه خشکید وقتی سیل خبرهای تلخ واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان دختر هرمزگانی در داراب استان فارس، روی سرمان آوار شد. آنان مسافر روزهای خوش اردو بودند و قرار بود به اردوی فرزانگان سازمان دانش‌آموزی در شیراز بروند؛ اما تکرار بی‌احتیاطی‌ها، نا‌ایمنی‌جاده‌ها و خطاکاری رانندگان، همه رویاهای دخترانه را به کابوس تبدیل کرد تا میناب و رودان، در غم از دست دادن فرزندانشان ماتم‌کده‌ای سیاهپوش شود.

اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی، حوالی ساعت 23 پنج‌شنبه شب با حدود 45 مسافر به مقصد شیراز حرکت کرده بود. جایی که قرار بود اردوی تشکیلاتی سازمان دانش‌آموزی در آن برگزار شود، اما سفر دخترکان دانش‌آموز اهل میناب و رودان هرمزگان، درحوالی داراب استان فارس ناتمام ماند و حوالی ساعت 4 بامداد، خبر تلخ واژگونی این اتوبوس و جان باختن مسافران نوجوانش، منتشر شد.
چند ساعت بعد، وقتی مدارک و گزارش‌ها به حدی رسید که قابل استناد و اعلام رسمی باشد، رییس پلیس راه کشور آن را باز گو کرد. سردار «محمدحسین حمیدی» در این‌باره گفت: «بررسی‌های اولیه نشان داد که سرعت اتوبوس کاملاً مجاز بوده و بیش از سرعت مجاز منطقه تردد نکرده است و از آنجایی که راننده یک ساعت و نیم ساعت قبل پشت فرمان قرار گرفته بود؛ برهمین اساس قاعدتاً باید با آمادگی کامل رانندگی می‌کرده است.»
او با اشاره به این که اتوبوس حادثه دیده دارای سامانه سپهتن (سامانه نظارت و پایش تردد ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی) بوده است، گفت: برابر اطلاعات این سامانه سرعت اتوبوس در لحظه تصادف ۸۶ کیلومتر بر ساعت و مجاز بوده است.
سردار حمیدی گفت: «‌راننده متوفی این حادثه حدود یک ساعت و نیم رانندگی خود را با اتوبوس آغاز کرده بود ولی به نظر می‌رسد پیش از حادثه، استراحت لازم را نداشته است.»
او با بیان اینکه بررسی‌ها نشان داد که راننده در صحنه ورود به حادثه و در آن لحظه بنا به دلایلی که هنوز برای ما مشخص نیست توجه کافی به جلو نداشته است، افزود: «بررسی اولیه نشان می‌دهد ممکن است راننده خواب بوده باشد.»
سردار حمیدی علت شمار بالای قربانیان و مجروحان حادثه را هم این طور شرح داد: «‌متأسفانه اتوبوس با قرنیز پل برخورده کرده و از جاده خارج شده و در حالی‌که جاده کفی است و قاعدتاً نباید این چنین حادثه‌ای رخ می‌داد اما بررسی‌ها نشان داد که کشیدگی خودرو در حاشیه راه که به بغل خوابیده بوده منجر به افزایش فوت و مجروحیت سرنشینان شده است.»
معاون سازمان اورژانس کشور هم از جان باختن 9 دانش‌آموز و قطع عضو و قطع نخاع 4 تن از مجروحان حادثه واژگونی اتوبوس داراب خبر داد.
آقای «حسن نوری» عصر دیروز به «ایسنا»گفت: «متاسفانه دو نفر از مصدومان منتقل شده به بیمارستان داراب دچار قطع عضو شدند و همچنین براساس آخرین گزارش‌ها دو نفر دیگر از دانش‌آموزان مصدوم نیز دچار قطع نخاع شدند. در حال حاضر پنج نفر دیگر از مصدومان در اتاق عمل تحت عمل جراحی هستند.»
نوری در مورد اختلاف اعداد اعلامی از قربانیان حادثه توسط دستگاه‌های مختلف گفت: «با توجه به اینکه اجساد برخی از افراد به‌شدت آسیب‌ دیده بود امکان شناسایی نداشت اما براساس آخرین گزارش‌ها، پزشکی‌قانونی تاکنون مرگ 9 نفر را تأیید کرده است.»
اطلاعاتی که توسط قائم مقام سازمان دانش‌آموزی کشور هم تأیید شد، آقای «‌محمد علیگو» با اشاره به این حادثه گفت: «‌قرار بود اردوی تشکیلاتی سازمان دانش‌آموزی ویژه دانش‌آموزان دختر متوسطه با جمعیت 1000 نفری از امروز در شیراز برگزار شود که سهم استان هرمزگان حدود 120 دانش‌آموز بوده است. مقارن ساعت 4 بامداد یکی از سه اتوبوس حامل دانش‌آموزان هرمزگانی، دچار سانحه شد و در همان ساعات اولیه، مسوولان سازمان دانش‌آموزی و آموزش‌وپرورش استان در محل حادثه حضور پیدا کردند و جلسه هماهنگی انتقال مصدومان و چگونگی رسیدگی به وضعیت دانش‌آموزان را بررسی کردند.»
علیگو البته در اظهار نظری قابل تأمل گفت: «‌از ابتدای تابستان حدود 1000 سفر اتوبوسی برای اردوهای مختلف آموزش‌وپرورش استفاده شده و حدود 20 هزار نفر جابه جایی دانش‌آموز داشته‌ایم و این سانحه اولین اتفاق تلخ برای اردوهای آموزش‌وپرورش بوده است.»

عزای عمومی در هرمزگان
استاندار هرمزگان در پی جان باختن جمعی از دانش‌آموزان هرمزگانی در سانحه واژگونی اتوبوس، امروز شنبه 11 شهریور را در این استان عزای عمومی اعلام کرد.
آقای «جاسم جادری» با تسلیت جان باختن جمعی از دانش‌آموزان هرمزگانی به تمامی هموطنان و به ویژه مردم شریف هرمزگان، گفت: «‌روز شنبه در هرمزگان در غم از دست دادن دختران دانش‌آموز این استان عزای عمومی خواهد بود.» او با اشاره به تعیین تاریخ تشییع پیکرهای جان‌باختگان این حادثه در شهرهایشان هم گفت: «هفت دانش‌آموز هرمزگانی به همراه مربی‌شان که از معلمان شهرستان بندرلنگه بوده است، روز شنبه عصر در بندرعباس تشییع و سپس به زادگاهشان در مناطق مختلف استان برای خاک‌سپاری منتقل می‌شوند.»
استاندار هرمزگان ادامه داد: «مسوولان استان با همکاری مقامات عالی‌رتبه کشوری تمامی تلاش خود را برای بهبود وضعیت مصدومان و رسیدگی به خانواده‌ها انجام می‌دهند.»

مسوولان در کنار خانواده‌های داغ‌دار
صبح جمعه در لابلای خبرهای تلخ واژگونی اتوبوس دانش‌آموزان هرمزگانی، وزیر آموزش‌وپرورش هم در صفحه شخصی توییتر خود نوشت: «پدرانه با خانواده‌های داغدار همدردم. همان ساعات اولیه دستورات لازم برای بررسی و پیگیری سریع وضعیت دانش‌آموزان هرمزگان را دادم و به داراب می‌روم.»
چند ساعت بعد، رسانه‌ها از حضور آقای «سیدمحمد بطحایی» در داراب و عیادت از دانش‌آموزان مجروح و همدردی با خانواده قربانیان خبر دادند. قائم‌مقام وزیر‌بهداشت هم ضمن سفر به داراب، نظارت مستقیم بر روند ارائه خدمات به سانحه‌دیدگان این حادثه را به عهده گرفت. بطحایی از تماس تلفنی رییس‌جمهور با وی و دستور پیگیری این  حادثه توسط روحانی خبر داد.
معاون اول رییس‌جمهور هم در پیامی، دستور رسیدگی سریع به وضعیت مصدومان و آسیب‌دیدگان را صادر کرد. آقای «اسحاق جهانگیری» در بخشی از این پیام نوشت: «‌این مصیبت غمبار را به ملت ایران، مردم شریف استان هرمزگان و به‌ویژه خانواده‌های این عزیزان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از مسوولان ذی‌ربط به خصوص وزرای محترم آموزش‌وپرورش، راه و شهرسازی و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌خواهم ضمن رسیدگی فوری به وضعیت آسیب دیدگان و مصدومان با بررسی دقیق علت بروز این حادثه ناگوار، در اسرع وقت نتیجه را به اطلاع مردم بزرگوار ایران برسانند.»
دبیر کمیسیون آموزش مجلس از بررسی حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان در کوتاه‌ترین زمان، در جلسه این کمیسیون خبر داد.
حجت‌الاسلام «علیرضا سلیمی» گفت:«این حادثه با حساسیت ویژه‌ای و در کوتاه‌ترین زمان ممکن، در کمیسیون آموزش مجلس بررسی می‌شود تا علت بروز این حادثه مشخص شده و اگر قصوری وجود داشته، رسیدگی شود.» رییس کل دادگستری فارس هم با اشاره به اینکه «صدور مجوز حرکت در شب از سوی مسوولان اقدام اشتباهی بوده است»، گفت: «پس از کارشناسی میزان تقصیر مقصران حادثه به‌صورت دقیق انجام و اطلاع‌رسانی خواهد شد.» نکته‌ای که البته از سوی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش، به آن پاسخ داده شد. آقای «‌مهدی فیض» با بیان این که دستورالعمل اردوهای دانش‌آموزی برای چندمین بار اصلاح شده است، گفت: «‌طبق این دستورالعمل، حرکت شبانه اتوبوس دانش‌آموزان در مناطق گرمسیر ممنوع نیست.»
او گفت: «اردوی دانش‌آموزان دختر هرمزگانی در چارچوب آیین‌نامه اردوهای دانش‌آموزان بوده و پیش از این اردوهای دانش‌آموزی حرکت شبانه داشته‌اند.»
فیض با بیان اینکه در این حادثه افراد مقصر شناسایی و با آنها برخورد خواهد شد، افزود: «دستورالعمل اردوهایی دانش‌آموزی برای چندمین‌بار اصلاح شده است و اگر قرار باشد بر اثر این حادثه مجدد اصلاح شود باید به شورای عالی آموزش‌وپرورش برود.»
حالا باید منتظر ماند و دید سرنوشت ماجرای تلخ واژگونی اتوبوس در استان فارس به کجا خواهد انجامید. فاجعه‌ای که حالا خانواده‌های مجروحان و قربانیان، از آن زخم عمیقی بر دل دارند و کودکان و نوجوانان هرمزگانی، هرشب کابوس اردوی دانش‌آموزی و تصادف و سکوت مرگبار جاده را می‌بینند.

 

captcha
شماره‌های پیشین