307
چهارشنبه، ۰۸ شهریور ۱۳۹۶
6
207 نماینده مجلس از خدمات قالیباف تقدیر کردند اما ...

انتخابات برای دولت تمام نمی شود؟!

انتخابات برای خیلی‌ها تمام شده و حالا فارغ از گرایش سیاسی به تهران و مدیریت سابق آن نگاه می‌کنند. این روزها پیام‌های تقدیر و تشکر زیادی از این جریان شنیده می‌شود. البته هنوز انتخابات برای برخی تمام نشده و همچنان در گارد سیاسی انتخابات مانده‌اند!

جنجال مصوبات دوره قبل در شورای پنجم

صبح نو

207 نماینده مجلس از خدمات قالیباف تقدیر کردند اما ...

انتخابات برای دولت تمام نمی شود؟!

انتخابات برای خیلی‌ها تمام شده و حالا فارغ از گرایش سیاسی به تهران و مدیریت سابق آن نگاه می‌کنند. این روزها پیام‌های تقدیر و تشکر زیادی از این جریان شنیده می‌شود. البته هنوز انتخابات برای برخی تمام نشده و همچنان در گارد سیاسی انتخابات مانده‌اند!

در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی ۲۰۷ نماینده در بیانیه‌ای از اقدامات قالیباف در شهرداری تهران تقدیر کردند. محمدحسین فرهنگی عضو هیأت رییسه مجلس پیش از قرائت این بیانیه گفت: بیانیه‌ای با امضای ۲۰۷ نماینده در تقدیر از آقای قالیباف به‌خاطر زحماتی که در طول ۱۲ سال مدیریت شهری تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران و مدیریت دبیرخانه کلان شهرهای ایران متحمل شدند، تقدیم هیأت رییسه شده است. متن تقدیر به این شرح است: «جناب آقای دکتر محمدباقر قالیباف! ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی، بر اساس وظایف نمایندگی و سنت حسنه قدردانی و تکریم، از زحماتی که جنابعالی در طول ۱۲ سال مدیریت شهری پایتخت جمهوری اسلامی ایران و مدیریت دبیرخانه کلانشهرهای کشور متحمل شده‌اید قدردانی می‌کنیم. ماحصل زحمات جنابعالی در این کسوت، از دو جنبه شایان تقدیر است؛ اول آن که با تلاش‌های شما و همکارانتان، چهره شهر تهران به عنوان یک شهر زیبا، پیشرفته و قابل افتخار در داخل و خارج از کشور تثبیت شد و این مهم بارها مورد تأیید هموطنان ما که برای سفر به تهران می‌آیند و نیز دیپلمات‌هایی که به پایتخت ایران اسلامی وارد می‌شوند، قرار گرفت. دیگر آنکه جنابعالی با تعامل گسترده و همت مجدانه در تعامل با نهاد قانون‌گذاری کشور، تأثیر بسزایی در تغییر ماهوی ارتباط نهاد مدیریت شهری با مجلس داشتید؛ هرچند که مهم‌ترین نیاز و خواسته شما، که همان مدیریت یکپارچه و هماهنگ شهری است، هنوز به صحن مجلس راه نیافته است که امیدواریم این لایحه که به همت شما و همکارانتان تحویل دولت محترم شده است، در اسرع وقت و پس از طی مراحل کارشناسی به مجلس راه یابد و زمینه‌ساز مهم‌ترین تغییر در تاریخ بلدیه کشور، بعد از تأسیس آن گردد .از خداوند متعال برای شما تداوم عزت و موفقیت و توفیق خدمتگزاری به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی را مسألت داریم.»
علاوه‌بر اکثریت مجلس، بسیاری از چهره‌ها هم از گارد انتخاباتی خارج شدند و به تقدیر از شهردار سابق تهران پرداخته‌اند. مثلاً روزنامه اعتماد در سرمقاله چند روز پیش خود رویکرد انتقادی را کاست و به تمجید از قالیباف پرداخته و نوشت: خداحافظی قالیباف از شهرداری تهران را هرچند خیلی‌ها پایان عصر سیاست‌ورزی وی اعلام کردند اما خاطره‌گویی سیدحسن خمینی از شبگردی‌های تهران با قالیباف، تمجیدهای علی مطهری، خنده‌های سید محمود دعایی و دست زدن‌های سردار وحید حقانی و توصیه‌نامه آیت‌الله موسوی خویینی‌ها به محمدعلی نجفی مبنی بر عدم ارائه گزارشی از میراث قالیباف برای اهل اشاره، نشانه‌ای بود از آنکه عمر سیاسی این سردارِ سیاستمدار هنوز به پایان نرسیده و تازه اول راه است. تردیدی نیست که این منتقد و معترض جدید جناح راست با انباشت تجربه فراوان در دو حوزه مدیریتی و سیاسی همچنان از منجیان راستگرایان سیاسی ایران برای روز مبادا به‌شمار می‌آید. محمد باقر قالیباف با شبکه مدیران وفادار به خود، عملگرایی تشکیلاتی، توان اجرایی و انگیزه‌های سیاست‌ورزی فراوان در زمره یکی از معدود خیر الموجودین باقیمانده در جناح راست است. از همین رو خداحافظی قالیباف با بهشت و حج این روزهای او را می‌توان یک استراحت کوتاه‌مدت ارزیابی کرد.»
از سوی دیگر موسوی خوئینی‌ها در نامه‌ای که به نجفی نوشت، او را به رعایت انصاف درباره قالیباف دعوت و از وی نیز تمجید کرد: «‌بنده اطلاعات لازم را برای داوری درباره آنچه گفته می‌شد یا گفته می‌شود ندارم، اما، در سال‌های گذشته، تهران را هر سال آبادتر از سال قبل دیده‌ام. سال‌ها پیش، بنده از یکی از دوستان مشترک، که قطعاً جنابعالی هم وی را صاحب‌نظر در امور شهری تهران بزرگ می‌دانید، درباره مدیریت آقای قالیباف سؤال کردم. آن دوست محترم از توانایی و مدیریت قابل قبول ایشان یاد کرد. آرزو می‌کنم و از خداوند می‌خواهم که جنابعالی یکی از مدیران شایسته‌ای باشید که سنت خوب قدردانی از کارهای خوب گذشته را با عملِ خود در جامعه رواج دهید و مشکلات به‌جامانده را پس از رفع آن‌ها در کارنامه ماهانه و سالانه خود به مردم گزارش بفرمایید.» در کنار اینها تجمیدهای سیدحسن خمینی هم حسابی در رسانه‌های منتقد قالیباف انعکاس یافت تا جایی که آقای پوریا عالمی یکی از خبرنگاران اصلاح‌طلب در توییتر خود در مطلبی تأمل برانگیز نوشت: «تقدیر باشکوه احمد مسجدجامعی و حسن خمینی از شهردار ثابت کرد چیزهایی هست که ما نمی‌دانیم. واقعاً اگه کارنامه‌ش اینقدر خوب بود چرا بهش رأی ندادیم؟»
اما برای همه آدم‌ها انتخابات تمام نشده و هنوز برخی در گارد انتخاباتی خود باقی مانده‌اند. مثلاً آقای حسن روحانی یکی از افرادی است که همچنان رویکرد انتخاباتی خود را حفظ کرده و یادش نمی‌آید که باید در نامه به شهردار جدید بر اساس عرف معمول از شهردار سابق تقدیر کند. البته برخی دیگر از دولتمردان نیز همین راه را ادامه داده‌اند. آقای قاضی‌زاده هاشمی یکی از نزدیکان رییس‌جمهور است که برخلاف تمام خدماتی که در حوزه بهداشت و درمان از شهرداری تهران دریافت کرده، همچنان پاشنه مواضعش روی سیاست می‌چرخد. او حتی پیش از این نیز در ایام انتخابات نامه شدیدی به قالیباف نوشت و در آن آورده بود: «برادر عزیز! شما که نیک می‌دانید، ما صرفاً به دلیل اعتقاد و برای کمک به نظام و دفع خطر از ملت و کشور وارد این معرکه شده‌ایم؛ پس چگونه چنین بی‌محابا به ما تهمت می‌زنید؟ چگونه در برابر چشمان مردم، رییس‌جمهور شرعی و قانونی کشور را که بعد از رهبری نماد اقتدار این ملت است، بی‌عقل و بی‌صداقت خطاب می‌کنید؟ و بسیاری مطالب دیگر که هنوز باورم نمی‌شود از شما شنیده‌ام!» هرچند که این گاردهای سیاسی همچنان دیده می‌شوند اما به نظر می‌رسد حجم تقدیر جناح‌های مختلف و چهره‌های سرشناس از این گروه بسیار بیشتر است.

 

captcha
شماره‌های پیشین