306
سه شنبه، ۰۷ شهریور ۱۳۹۶
12

خبر

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نخستین نشست خبری:

سیاسی‌کاری نمی‌کنیم

نخستین نشست خبری خانم اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پیش از ظهر روز گذشته با حضور اصحاب رسانه در سالن کنفرانس حوزه ریاست این سازمان و با حضور معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.

صبح نو

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در نخستین نشست خبری:

سیاسی‌کاری نمی‌کنیم

نخستین نشست خبری خانم اشرف بروجردی، رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران پیش از ظهر روز گذشته با حضور اصحاب رسانه در سالن کنفرانس حوزه ریاست این سازمان و با حضور معاونان سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.


بروجردی در ابتدای این نشست، سازمان متبوعش را حافظ میراث فرهنگی ایران برای استفاده آیندگان توصیف کرد و گفت: ما باید از میراث فرهنگی‌مان در حوزه سند و کتاب صیانت کرده و نسخه‌های مربوط به فرهنگ و تمدن ایرانی- اسلامی را یا از طریق خرید یا از طریق امانت به این مجموعه منتقل و از آنها
نگهداری کنیم.

دو رسالت بزرگ
وی افزود: ما دو رسالت در حوزه علم برای خودمان قائل هستیم؛ نخست اینکه در کتابخانه ملی تولید دانش انجام می‌شود و دوم اینکه کار توزیع این دانش را هم برعهده داشته باشیم. کتابخانه ملی خانه دوم اندیشمندان است و باید تعامل افکار برای ایجاد اندیشه‌های دیگر، وجود داشته باشد.
بروجردی ادامه داد: ما باید در کتابخانه ملی بتوانیم فارغ از هر نوع نگاه سیاسی به تولید اندیشه بپردازیم و امروز در دولت تدبیر و امید خوشبختانه رویکرد فرهنگی حاکم است که این رویکرد باید ماندگاری داشته باشد و این مساله منوط به حفظ و صیانت از فرهنگ و توسعه آن و دور کردن شائبه‌های غیرفرهنگی از عرصه فرهنگ است.

دیجیتالی شدن کلیه منابع مکتوب و سندی
وی از ادامه پروسه دیجیتال‌سازی اسناد و منابع سازمان متبوعش خبر داد و گفت: ما باید کل منابع مکتوب و سندی را که در اختیار داریم، دیجیتال کنیم طوری که برای عموم قابل دسترس باشد.
به گفته بروجردی به‌زودی سایت کتابخانه ملی ایران و سایت سازمان اسناد از یکدیگر تفکیک خواهند شد و به شکل تخصصی اطلاع‌رسانی‌های لازم درخصوص وضعیت اسناد و منابع موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام خواهد شد.

برخی به دنبال مصادره به مطلوب اسناد هستند
بروجردی ادامه داد: متاسفانه برخی به دنبال مصادره به مطلوب اسناد هستند که باید جلوی این رویه گرفته شود؛ ضمن اینکه بعضی از اسناد ما که در خارج از کشور است، برای انتقال به داخل کشور یا نسخه دیجیتال از آنها، قابلیت مذاکره وجود دارد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر پیرامون میزان تحقق وعده مسوولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای انتقال اسناد ریاست جمهوری، وزارت اطلاعات و دوران نخست‌وزیری تا این لحظه گفت: بر اساس این مصوبه تمامی نهادها به‌جز نیروهای مسلح موظف هستند همه اسناد خودشان را به آرشیو ملی ایران منتقل کنند. ما با همراهی این نهادها همواره سعی کرده‌ایم تعاملی را در این رابطه داشته باشیم.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: خوشبختانه دستگاهی مانند وزارت امور خارجه بسیار با ما همراه است و اسنادش را به این سازمان منتقل می‌کند اما اینکه کدام اسناد امکان انتشار عمومی داشته باشند و کدام نداشته باشند، این مساله بستگی به نظر وزارت امور خارجه دارد زیرا برخی اسناد محرمانه‌اند و اجازه انتشار آنها وجود ندارد. در واقع تشخیص اینکه سندی منتشر بشود یا نشود، بر عهده دستگاه
ذیربط است.
 
ترکیه و افغانستان درباره ثبت مثنوی
در مورد موضوع ثبت مشترک مثنوی و معنوی در حافظه جهانی یونسکو توسط سه کشور ایران، افغانستان و ترکیه گفت: قبل از اینکه این موضوع مطرح شود ما نسخه‌ای از مثنوی را به یونسکو معرفی کرده بودیم اما این نسخه از دو جهت مدعی پیدا کرد؛ ترکیه مدعی شد که قدیمی‌ترین نسخه مثنوی در این کشور نگهداری می‌شود و افغانستان مدعی شد که ارزشمندترین نسخه مثنوی در این کشور وجود دارد.
رییس کمیته حافظه جهانی افزود: طبیعتاً این دو کشور این موضوع را از طریق یونسکو پیگیری کردند و ما هم از این طرف نامه‌نگاری‌هایی را انجام دادیم با این هدف که مثنوی معنوی به‌صورت مشترک و میان هر سه کشور به ثبت جهانی برسد.
بروجردی از تخصیص بودجه‌ای مستقل برای خرید نسخ خطی در سازمان متبوعش خبر داد و گفت: شب گذشته آقای امیرخانی از بلژیک به ایران بازگشت که در این سفر مأمور شده بود تا مجموعه نسخ خطی ایران را در این کشور شناسایی کند، با این هدف که کار خرید این مجموعه‌ها انجام شود.

افزایش سهم زنان از مدیریت کتابخانه ملی
همچنین از تقویت بنیه نیروی انسانی سازمان متبوعش با افزودن نیروهای متخصص، کیفی و توانمند در دوره جدید خبر داد و در رابطه با میزان اجرای بندهای تفاهمنامه این سازمان با معاونت زنان و امور خانواده ریاست جمهوری باهدف به کارگیری بیشتر بانوان در کتابخانه ملی، گفت: قطعاً رویکرد من استفاده از نیروهای زن است، البته ما در حال حاضر فقط یک مدیر زن در کتابخانه ایران داریم اما به‌زودی در حوزه استان‌ها یکی از مدیران کتابخانه ملی منصوب خواهد شد که یکی از بانوان است.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درخصوص برنامه‌های این سازمان برای تقویت سرانه مطالعه در کشور ضمن اشاره به تهدیدهای فضای مجازی و تأثیر منفی آنها در کاهش مطالعه کتاب گفت: اگرچه دولت نباید به‌صورت مستقیم در این زمینه مداخله کند اما باید شرایطی را فراهم کند که رویکرد جامعه به سمت کتاب و کتابخوانی تغییر کند و سطح مطالعه بالاتر رود.

بودجه داریم
در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران که در رابطه با عضویت وی و آقای هادی خانیکی در هیات مؤسس انجمن توسعه کتابخوانی و اینکه حضور این دو چهره سیاسی می‌تواند بر فعالیت این انجمن فرهنگی تأثیر منفی بگذارد، گفت: بنده، آقای خانیکی و خانم الهه کولایی از اعضای هیات مؤسس این انجمن هستیم و تنها دغدغه این انجمن همان‌طور که از نامش پیداست توسعه کتابخوانی است، آدم‌ها می‌توانند سیاسی باشند اما در جایگاه فرهنگی عمل فرهنگی انجام دهند. هیچ‌گونه شائبه‌ای درخصوص سیاسی‌کاری در این انجمن وجود ندارد.
بروجردی در مورد راهبرد سازمان متبوعش پیرامون اقداماتی که با هدف تحریف تاریخ ایران در برخی از اسناد صورت می‌گیرد، گفت: به‌عنوان مثال در موضوع مهم خلیج فارس ما مفتخر هستیم که اعلام کنیم قدیمی‌ترین، کامل‌ترین و با ارزش‌ترین سندی که نشان می‌دهد خیلج فارس، خلیج فارس است، در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نگهداری می‌شود و تلاش ما هم بر این است که از این قبیل اسناد به بهترین وجه حفاظت و نگهداری کنیم.
رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در پاسخ به سوالی در خصوص وضعیت بودجه‌ای این سازمان گفت: با رویکرد مثبتی که دولت نسبت به خرید اسناد و کتب خطی و حفظ و نگهداری از آن‌ها دارد، ما برنامه‌ای را در همین رابطه تدوین کرده و برای بودجه ۹۷ درخواست منابع لازم را هم برای این مساله و هم بحث ایمن‌سازی دستگاه‌های حفاظتی بخصوص در قسمت آرشیو اسناد، ارائه کرده‌ایم. که طبیعتاً باید بر این اساس بودجه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تأمین شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین