305
دوشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۶
6
توفان برای حمایت از کودکان افغانستانی

#از مِهر جا نمانند

حاشیه‌های ازدواج مجددی که خانم بازیگر را دوباره خبرساز کرد

برای عمومی کردن حریم خصوصی وکیلم؟!

خانم بهاره رهنما، بازیگر سینما و تلویزیون، پس از جدایی از همسر سابقش، اخیراً زندگی زناشویی جدیدی را آغاز کرده است. ازدواجی که البته بیش و پیش از آن که مربوط به حریم خصوصی و خانوادگی باشد، با انتشار عکس‌های گسترده و البته حاشیه‌های تبلیغاتی، به موضوعی عمومی تبدیل و با سرعت زیادی عکس‌های فراوانی از این مراسم توسط حاضران در آن منتشر شد.

صبح نو

حاشیه‌های ازدواج مجددی که خانم بازیگر را دوباره خبرساز کرد

برای عمومی کردن حریم خصوصی وکیلم؟!

خانم بهاره رهنما، بازیگر سینما و تلویزیون، پس از جدایی از همسر سابقش، اخیراً زندگی زناشویی جدیدی را آغاز کرده است. ازدواجی که البته بیش و پیش از آن که مربوط به حریم خصوصی و خانوادگی باشد، با انتشار عکس‌های گسترده و البته حاشیه‌های تبلیغاتی، به موضوعی عمومی تبدیل و با سرعت زیادی عکس‌های فراوانی از این مراسم توسط حاضران در آن منتشر شد.

بهاره رهنما، بازیگر44ساله مشهور، پس از سال‌ها زندگی با آقای پیمان قاسم‌خانی، از وی جدا و دو شب پیش با آقای امیرخسروعباسی ازدواج کرد.

بازیگرپرحاشیه
بهاره رهنما به عنوان یکی از بازیگران پرحاشیه کشور شناخته می‌شود. زندگی مشترکش با قاسم‌خانی تا برخی اظهارنظرهایش در امور مختلف و در همین مورد آخر که به طلاقش از پیمان قاسم‌خانی و ازدواج دومش منجر شد. مرور عملکرد وی به خوبی نشان می‌دهد که رهنما خواسته یا ناخواسته اهل حاشیه است. او در کمپین‌های انتخاباتی فعال بوده و برای مثال در انتخابات گذشته همراه با برخی دیگر از بازیگران، از کاندیداتوری آقای روحانی حمایت کرد. البته اقدامات بحث برانگیز او محدود به این مورد نیست و بخش زیادی از حواشی رهنما مربوط به فعالیت‌هایش در تئاتر است. برای مثال نمایش «دورهمی زنان شکسپیر» با حضور وی به دلیل برخی مسائل از جمله پوشش بازیگران زن آن باعث اعتراض برخی از مردم و رسانه‌ها شد. رهنما در یکی از اجراهای اخیرش به دلیل اعتراض به عکاس حاضر در جلسه و جملات تندش خطاب به او بازهم رسانه‌ای شد، هرچند این مورد به اندازه استفاده بهاره رهنما از نماد همجنس‌گرایان در زمان بازی‌اش حاشیه‌ساز نشد. اقدامی که باعث اعتراض بسیاری از مردم شد؛ بازیگری که نذر می‌کند و ختم انعام می‌گیرد و هم علناً نماد دگرباشان جنسی را استفاده می‌کند.

ازدواج مجدد
بهاره رهنما در کنار بازیگری، مانند برخی دیگر از چهره‌ها، فعالیت‌های تبلیغاتی و تجاری انجام می‌دهد. یکی از شرکت‌های طرف قرارداد با رهنما، یک مجموعه فعال درحوزه لوازم آرایشی است که مدیریت آن با امیرخسروعباسی است. بازیگر فیلم‌هایی چون «طبقه حساس» پس از جدایی از قاسم‌خانی، به واسطه همکاری با عباسی، با وی آشنا و در نهایت، آن طور که اعلام شد شنبه شب ازدواج کرد. اگر از اصل این اتفاق که مسأله‌ای شخصی است عبور کنیم، برخی جزئیات در حواشی آن به چشم می‌آید که لازم است مرور شوند.
نخستین مورد، انتشار برخی از عکس‌های شخصی خانم رهنما در شب مراسم و با لباس عروسی است که در صفحه اینستاگرام گروه تشریفات مراسم و مالک آن منتشر شده است. عکس‌هایی که طبیعتاً به دلیل نوع مراسم با آرایش و وضعیتی است که انتشارش لااقل به صورت عمومی، آن هم با اطلاع بازیگر رسمی سینما و تلویزیون جمهوری اسلامی ایران سؤال برانگیز است.
اما مورد بعدی که مهم‌ترین موضوع است، پست‌های خود بهاره رهنما از حواشی این مراسم است. اگر پیج شخصی رهنما در اینستاگرام را بررسی کنید متوجه خواهید شد که لااقل سه پست آخر وی، بیش از هرچیز شبیه آگهی‌های بازرگانی است. کیک مراسم، میکاپ، لباس، عکس، تشریفات، تاج و گل مواردی بودند که این بازیگر سینماوتلویزیون از آن‌ها اسم برده و تشکر کرده بود. البته طبیعتاً این مرور طولانی صرفاً محض رفاقت نیست و تعاملات و تبادلات تجاری در آن نقش دارند. البته خانم رهنما ترجیح داده که کامنت این پست‌ها را هم مسدود کند که حرف و حدیث و سؤال و جوابی ایجاد نشود و صرفاً انجام وظیفه شده باشد.

زندگی تجاری
در اخبار بودن، جزیی از سبک زندگی یک سلبریتی است (البته اگر بتوان این مفهوم را در ایران استفاده کرد) تلفیق کنش اجتماعی، فعالیت تجاری و حضور حرفه‌ای از مؤلفه‌های سلبریتی‌اند. برای مثال در موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی، لااقل در حد سواد خودشان، اظهارنظر می‌کنند و حالتی خنثی و بی‌اهمیت ندارند. در شبکه‌های اجتماعی حضوری پررنگ دارند و تقریباً پذیرفته‌اند که جریان آزاد اطلاعات در مورد آن‌ها نسبت به مردم عادی متفاوت است و ممکن است خصوصی‌ترین مسائل‌شان عمومی شود؛ به هرحال شترسواری دولادولا نمی‌شود و هرکاری تبعات احتمالی خودش را نیز به همراه خواهد داشت. سلبریتی قواعد بازی را می‌پذیرد و اگر حیات حرفه‌ای‌اش در این بستر شکل گرفته، تمام اقتضائاتش را هم قبول می‌کند؛ هرچند مطابق میلش نباشد. در زندگی یک سلبریتی، خصوصاً با گسترش شبکه‌های اجتماعی دیگر حریم خصوصی معنای گذشته را ندارد و همانطور که با افشا و بعضاً شوی بخشی از مسائل شخصی‌اش نان در می‌آورد، اگر بخش‌هایی هم که تمایلی برای افشای آن‌ها ندارد رسانه‌ای شود، حق اعتراض ندارد. اما آیا این رویه معمول، در کشور ما هم مرسوم است یا پدیده‌ای ناقص‌الخلقه است که صرفاً شخص، هر مؤلفه‌ای که مورد علاقه‌اش باشد را می‌پذیرد و غیراز آن را رد می‌کند؟ آیا اصلاً این سبک زندگی، مناسب شرایط فرهنگی کشور ماست؟ آیا چنین مؤلفه‌هایی به صورت یک پکیج کامل، امکان عملی شدن در کشور ما را دارند؟
بررسی رفتار مشاهیر ایرانی، چه هنری و چه ورزشی نشان می‌دهد که لااقل اکثریت آن‌ها یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند در مقام یک سلبریتی باشند. مخاطبان این گزارش آن طور که در سالیان اخیر نشان داده‌اند بیشتراز آن‌که سلبریتی باشند، چهره‌هایی هستند که دوست دارند برخی از مؤلفه‌های یک سلبریتی، با توجه به تعاریف مرسومش را نیز داشته باشند. یعنی در موضوعات مختلف سیاسی، مذهبی و اجتماعی اظهارنظر می‌کنند ولی درمقابل اگر شخصی بیرون از دایره خودشان به آن‌ها نقدی وارد کنند مدعی دخالت و عدم تخصص فرد می‌شوند. توقع دریافت دستمزدهای بالا را دارند ولی عمدتاً برای آن تلاش خارق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهند. برای مثال مقایسه کنید یک ستاره سینمایی هالیوود مثل تام هاردی، در ازگوربازگشته و مدمکس را با نمونه‌های وطنی! یکی چندین کیلو وزن کم می‌کند و ماه‌ها فقط برای نقشش تمرین می‌کند، یکی هم نهایت تفاوتش در دو فیلم تغییر نام کاراکترش است. یکی دیگر از تفاوت‌های مهم سلبریتی‌های جهانی با چهره‌های ایرانی، یک بام‌و‌دوهوای آن‌هاست. نمونه خارجی سبک زندگی‌اش را بخشی از حرفه‌اش قبول کرده و خوب و بدش را درکنار هم می‌پذیرد، ولی نمونه ایرانی مایل است تا به صورت گزینشی عمل کند. برای مثال هروقت خوشی و شعف باشد رسانه‌ای شود ولی اگر خبر اختلاف زناشویی یا مسائلی ازاین دست باشد، حریم خصوصی است و اخلاقاً نباید منتشر شود. بهاره رهنما یکی از نمونه‌های مناسب برای این بحث است. چهره‌ای که با مشاهده صفحه شخصی‌اش متوجه تضاد و کنتراستش خواهید شد. نمی‌شود که هم مدعی زندگی سنتی و توجه به فرهنگ بومی بود و هم پست‌های صفحه شخصی، یکی درمیان آگهی بازرگانی و تبلیغاتی باشند. باید قبول کرد که بسیاری از چهره‌ها، نه الگوی مناسبی برای زندگی مدرن هستند، نه مورد خوبی برای سبک زندگی ایرانی.

captcha
شماره‌های پیشین