305
دوشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۶
6
توفان برای حمایت از کودکان افغانستانی

#از مِهر جا نمانند

حاشیه‌های ازدواج مجددی که خانم بازیگر را دوباره خبرساز کرد

برای عمومی کردن حریم خصوصی وکیلم؟!

خانم بهاره رهنما، بازیگر سینما و تلویزیون، پس از جدایی از همسر سابقش، اخیراً زندگی زناشویی جدیدی را آغاز کرده است. ازدواجی که البته بیش و پیش از آن که مربوط به حریم خصوصی و خانوادگی باشد، با انتشار عکس‌های گسترده و البته حاشیه‌های تبلیغاتی، به موضوعی عمومی تبدیل و با سرعت زیادی عکس‌های فراوانی از این مراسم توسط حاضران در آن منتشر شد.

صبح نو

توفان برای حمایت از کودکان افغانستانی

#از مِهر جا نمانند

قرارشان دیشب ساعت 10 بود،  می‌خواستند توفان به پا کنند، یک توفان توییتری. جرقه‌اش اول در ذهن چه کسی زده شد، برایشان مهم نبود. ولی عده‌ای از فعالان توییتری بودند که با هشتگ « از مهر جا نمانند» با هم قرار گذاشتند تا با همه توان از کودکان افغانی بازمانده از تحصیل حمایت کنند.
توفانی که دیشب کلید خورد به موانع پیش روی تحصیل این کودکان یورش برد و هنوز برای خودش طرفدار جمع می‌کند تا بازماندگی از تحصیل کودکان افغانستانی را به دغدغه‌ای جهانی تبدیل کند.
این‌ها عزم توفان کرده‌اند چون پشت‌شان قرص است، آن‌ها دلگرم‌اند به  فرمانی که سه سال پیش رهبر انقلاب با مهربانی صادر کردند. فرمان شفاف بود و صریح: «هیچ کودک افغانستانی، حتی مهاجرانی که به‌ صورت غیرقانونی و بی‌ مدرک در ایران حضور دارند، نباید از تحصیل بازبمانند و همه آنها باید در مدارس دولتی ثبت‌نام شوند».
این فرمان که صادرشد، آقای خلیل الله بابالو، رییس وقت مدارس خارج کشور وزارت آموزش و پرورش، آن را در دیدار معاون رییس اجرایی دولت افغانستان و وزیرآموزش وپرورش که در ساختمان شهید رجایی برگزارشد، علنی و اجرایش را رسماً اعلام کرد.
بازتاب‌های جهانی این تصمیم چشمگیر بود و از ایران چهره‌ای مقبول و بشردوستانه نشان می‌داد. مردمان افغانستانی تبار ساکن ایران هم از آن استقبال کردند و آمار مراجعه به مدارس ایرانی دولتی را در سال نخست تا 10 درصد افزایش دادند.
آخرین آماری که از تعداد محصلان افغانستانی در دسترس است، عددی بیش از سیصد و 80 هزار نفر را نشان می‌دهد که شانه به شانه دانش آموزان ایرانی و پشت همان میز و نیکمت ها درس می‌خوانند .
این آمار اما برای فعالان توییتری که از دیروز دغدغه‌شان را درباره تحصیل این کودکان با مردم ایران و جهان به اشتراک گذاشته‌اند، کافی نیست. این‌ها دغدغه کودکانی را دارند که با وجود فرمان رهبر انقلاب و اهتمام دستگاه‌های اجرایی برای عمل به این فرمان، همچنان به دلیل تنگدستی و ناتوانی در پرداخت شهریه و مهمتر، نداشتن اوراق هویتی از رفتن به مدرسه جا می‌مانند. در سال تحصیلی‌ای که گذشت دانش‌آموزان اهل افغانستان که مدارک هویتی نداشتند، می‌توانستند با مراجعه به وزارت کشور، گواهی‌ای دریافت کنند که شاه کلید ورودشان به مدارس بود. اردیبهشت امسال اما آقای سیدعلی حسینی، معاون مرکز امور بین‌الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش، قاطعانه نگفت که آیا امسال نیز وزارت کشور چنین خواهد کرد یا خیر.
 البته باید گرهی در کار باشد که فعالان توییتری دست به کار شده‌اند و موانعی را که هنوز پابرجاست یادآوری کرده‌اند. گرچه طبق دستورالعمل‌های موجود، تحصیل دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایرانی کاملاً رایگان است اما کم نیست زمزمه‌هایی که از تخلف مدیران برخی مدارس شنیده می‌شود، تخلفی که پیش از تخلف بودن، مانعی است برای تحصیل عده‌ای کودک و نوجوان و بی سواد ماندنشان در غربت. تحصیل این کودکان البته بار مالی سنگینی برای دولت دارد ولی چون فرمان، فرمان رهبر انقلاب است و اقدام، اقدامی بشردوستانه، توییتری‌ها هشتگ از مِهر جا نمانند را دستمایه قرار داده‌اند تا هرچه زودتر گره‌ها باز‌شوند.
این‌ها اما به معنی نادیده گرفتن حُسن نیت نهادهای مختلف کشور در حمایت از تحصیل مهاجران نیست. مگر می‌شود از مدارس «پرتو» ننوشت یا یادی از مدارس « صبح رویش» نکرد که در سال‌های اخیر با حمایت شهرداری تهران و سازمان خدمات اجتماعی تأسیس شده‌اند، جان گرفته‌اند و پر و بال یافته‌اند و همراه قد کشیدن‌شان، دست کودکان مهاجر بازمانده از تحصیل را هم گرفته‌اند و بلند کرده‌اند.
کودکان در این مدارس شادند، احساس امنیت دارند و در کنار آموزش رایگان، میان وعده‌ای و غذایی گرم می‌خورند که به اذعان گردانندگان این مدارس، شاید تنها وعده خوراکی باشد که در شبانه روز نصیب‌شان
می‌شود.

 

captcha
شماره‌های پیشین