305
دوشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۶
12

خبر

معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما:

همه شبکه‌های استانی 24 ساعته می‌شوند

معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما در نشست خبری روز گذشته خود جزئیات بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها را تشریح کرد.

صبح نو

معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما:

همه شبکه‌های استانی 24 ساعته می‌شوند

معاونت امور استان‌های سازمان صداوسیما در نشست خبری روز گذشته خود جزئیات بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها را تشریح کرد.

 شبکه‌های استانی از جمله فضاهایی‌اند که در کنار شبکه‌های ملی کم و بیش فعالیت دارند و در کنار تولیداتشان هر ساله جشنواره‌ای با عنوان تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها را برگزار می‌کنند.
نشست خبری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها با حضور آقایان علی دارابی (معاون امور استان‌های صداوسیما)، مهدی فرجی (دبیر جشنواره)، سید عباس فاطمی (رییس ستاد عالی جشنواره و رییس مرکز سیمای استان‌ها) و سید حسن موسوی‌زاده (رییس ستاد جشنواره) به منظور تشریح برنامه‌های این جشنواره که قرار است از ۱۴ تا ۱۶ شهریور در سنندج برگزار شود، ۵ شهریور ماه در مرکز معاونت امور استان‌ها برگزار شد.
در ابتدای این نشست بعد از رونمایی از پوستر بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌ها با شعار فرهنگ بومی و وفاق ملی، دارابی درباره برگزاری بیستمین دوره این جشنواره در سنندج، با اشاره به ویژگی‌های این استان بیان کرد: کردستان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. کردستان سرزمین هنر و فرهنگ است و در همین راستا مریوان چندی پیش به‌عنوان پایتخت تئاترهای خیابانی ثبت جهانی شد. از سوی دیگر کردستان به سرزمین مجاهدت‌های خاموش و غیرت و وفاداری به ایران و اسلام مشهور است.

2هزار اثر در بیستمین دوره جشنواره
 تولیدات رادیویی و تلویزیونی
وی در ادامه پیرامون شکل گیری بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی گفت: بعد از برگزاری دوره نوزدهم این جشنواره در خوزستان، کمیته‌های اجرایی و کمیسیون‌هایی تشکیل شدند و برنامه ریزی‌ها باسرعت دنبال شدند. در حال حاضر 70 نفر از داوران صاحب نظر با تجربه‌ای که داشتند از بین حدود 2 هزار اثر، 200 اثر را انتخاب کرده‌اند.
اقتصاد مقاومتی، بهداشت و سلامت و نشر آثار
دفاع مقدس نیز سه بخش جنبی این جشنواره هستند که دارابی از آن‌ها گفت و در ادامه با اشاره به حذف بخش انیمیشن از این دوره عنوان کرد: در جشنواره امسال بخش انیمیشن را حذف کرده‌ایم چرا که قرار است نخستین جشنواره مستقل انیمیشن را در زمستان امسال برگزار کنیم. این جشنواره مستقل تنها به آثار تولید شده در صداوسیما اختصاص ندارد و تمام آثار تولید شده انیمیشنی را در سرتاسر کشور مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

راه‌اندازی فضای مجازی برای نخستین‌بار
راه‌اندازی فضای مجازی برای نخستین‌بار در این جشنواره، از دیگر مواردی بود که دارابی به آن اشاره کرد و در ادامه افزود: در افتتاحیه و اختتامیه این دوره از جشنواره از 40 تن از هنرمندان برجسته کشور، مشاهیر و مفاخر ملی و چهره‌های هنری و خانواده شهدا و ایثارگران تجلیل به عمل می‌آید. همچنین امسال در هفته فرهنگی هنر کردستان، بخشی را ویژه کودکان و نوجوانان خواهیم داشت.

شبکه‌های استانی چهارمین ترجیح مخاطبان
افزایش تعداد آثار این دوره از جشنواره از 1395 به 2 هزار کار، از دیگر موارد مطرح شده در این نشست است؛ همچنین 24 ساعته شدن شبکه‌های برخی از استان‌ها و ادامه این روند برای همه شبکه‌ها تا پایان سال نیز از مواردی بودند که دارابی از آن صحبت کرد.
وی ادامه داد: براساس تحقیقات مرکز آمار سازمان صداوسیما، شبکه‌های استانی چهارمین ترجیح مخاطبان در میان شبکه‌های ملی است. برخی از شبکه‌های استانی ما مانند کردستان بالای ۸۵ درصد مخاطب دارند و حتی برنامه چریکه شو بیش از ۹۵ درصد مخاطب دارد.
دارابی با اشاره به تولیدات اخیری که استان‌ها در حوزه سریال سازی داشتند عنوان کرد: در فاصله زمانی سال گذشته تاکنون ۳۰ سریال فاخر در دست تولید داریم که قرار است از شبکه‌های ملی نیز پخش شوند. همچنین برنامه‌های کودک و ویژه برنامه‌های مستند بسیار خوبی در مراکز استان‌ها تولید شده‌اند. بسیاری از تولیدات ما در مراکز استان‌ها برنده جایزه‌های بین‌المللی هستند که این نشان از بالا بودن سطح کیفی آثار استانی دارد.

کیفیت تولیدات استانی پایین نیست
وی در پاسخ به «صبح‌نو» درباره شکاف کیفی بین تولیدات استانی و ملی گفت: من این صحبت را که درباره پایین بودن کیفیت آثار مطرح شد، قبول ندارم، چرا که در سال گذشته ما حدود 15 جایزه گرفتیم. سریال‌های استان‌ها تا مدتی در پاییز و زمستان کنداکتور شبکه‌ها را تأمین می‌کردند، البته ما در تلاش هستیم تا محتوای کارهایمان را تقویت کنیم چرا که تولیدات استان‌ها باید در حد کلاس جهانی باشد، چون این برنامه‌ها از شبکه‌های ماهواره‌ای هم پخش می‌شوند و مخاطب باید آن‌ها را بپسندد.
دارابی همچنین درباره تولید سریال ۳۰۰ قسمتی مراکز استان‌ها که سال گذشته از تولید آن خبر داده بود، گفت: سیناپس ۵۰ قسمتی این سریال توسط آقای فریدون حسن‌پور که به‌عنوان نویسنده و کارگردان در این پروژه حضور دارد نوشته شده است.اکنون در حال فراهم کردن مقدمات تولید این سریال در شهر گیلان هستیم که بعد از اتمام پروژه آقای حسن‌پور در شبکه دو سیما به سرعت کار را آغاز می‌کنیم.

ایلام بیشترین  آثار ارسالی را دارد
فاطمی، رییس سیمای مراکز استان‌ها و رییس ستاد عالی بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صداوسیما اظهار کرد: در جشنواره امسال از ۲۸ برنامه ترکیبی، ۱۹ مستند، ۱۹ اثر نمایشی و
 ۸ اثر در بخش ویژه تقدیر می‌شود. جالب است بدانید که بیشترین آثار ارسال شده از کوچک‌ترین استان ما یعنی ایلام بوده است. ۳۲ اثر از این شهر، ۲۸ اثر از کردستان و ۲۸ اثر از خراسان رضوی، ۲۶ اثر از چهارمحال و بختیاری و ۲۶ اثر از مازندران ارسال شده است.
فرجی دبیر بیستمین جشنواره تولیدات رادیویی و تلویزیونی مراکز استان‌های صداوسیما که سال گذشته نیز دبیر جشنواره نوزدهم بود یادآور شد: بدون تردید جشنواره مراکز استانی صداوسیما یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های فرهنگی و هنری کشور محسوب می‌شود. تولیدات استانی ما در خیلی از موارد مثال زدنی هستند. باید بدانیم که جشنواره مراکز استانی بسیار جدی و رقابتی است و از درجه کیفی خوبی برخوردار است.
موسوی نژاد، رییس ستاد جشنواره نیز در پایان آماری را از آثار دریافتی این دوره به این شرح اعلام کرد: ۲۸۷ اثر در بخش صدا، ۵۱۰ اثر در بخش سیما، ۵۱۸ اثر در بخش خبر، ۲۰۳ اثر در بخش موسیقی، ۱۰۴ اثر در بخش پژوهش، ۳۵۸ اثر در بخش ویژه و ۳۰۰ اثر در بخش جنبی به جشنواره امسال ارسال شده و مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

captcha
شماره‌های پیشین