305
دوشنبه، ۰۶ شهریور ۱۳۹۶
11
تأملی بر اظهارات روز گذشته وزیر ارتباطات

جهرمی جانب دستگاه قضا را گرفت

اظهارنظرهای روز گذشته وزیر ارتباطات حاکی از آن است که جهرمی برخلاف وزیر قبلی، بنای تعامل با دستگاه قضایی را گذاشته است.

خبر

صبح نو

تأملی بر اظهارات روز گذشته وزیر ارتباطات

جهرمی جانب دستگاه قضا را گرفت

اظهارنظرهای روز گذشته وزیر ارتباطات حاکی از آن است که جهرمی برخلاف وزیر قبلی، بنای تعامل با دستگاه قضایی را گذاشته است.

 بعد از اصطکاک‌هایی که وزیر ارتباطات طی چهار سال گذشته با دستگاه قضایی و کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه داشت حالا با توجه به اظهارنظرهای روز گذشته آقای محمد جوادجهرمی به نظر می‌رسد وزیر جدید و جوان کابینه سعی دارد روابط خود با دستگاه قضایی را بر مبنای تعامل بنا کند. جهرمی روز گذشته در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره فیلترینگ، حرف‌هایی را بر زبان رانده است که چندی قبل دادستان کل کشور به وزیر ارتباطات قبلی گفته بود.
به گزارش مهر، وزیر ارتباطات درباره کمیته فیلترینگ و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اختلافاتی بین وزارت ارتباطات و قوه قضاییه در این زمینه وجود دارد، گفته است: در خصوص کمیته فیلترینگ قانون مشخص کرده و اختلافاتی در این زمینه وجود ندارد.
او با تشریح فرایند قانونی این را اضافه کرده است که فیلتر یا با حکم مستقیم قاضی یا با مصوبه کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه انجام می‌گیرد و در این مسأله اختلاف نظری وجود ندارد.
اواخر تیرماه بود که بگومگوهای آقایان محمود واعظی و عبدالصمد خرم‌آبادی به رسانه‌ها کشیده شد. وزیر سابق ارتباطات و معاون فعلی دادستان کل کشور که همزمان دبیریِ کارگروه تعییق مصادیق محتوای مجرمانه را هم به عهده دارد، تک و پاتک‌ به یکدیگر را در تریبون عمومی و در برابر رسانه‌ها انجام می‌دادند.

وزیر ،هم‌صدا بادستگاه قضا  
واعظی آن زمان در پاسخ به بعضی انتقادهای دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه درباره همکاری نکردن وزارت ارتباطات برای فیلترینگ بعضی کانال‌های تلگرامی گفته بود که خرم‌آبادی دیدگاه‌های شخصی خودش را اعلام می‌کند و اگر بخواهیم به نظر وی عمل کنیم باید تمام مجاری ارتباطی کشور بسته شود: «ایشان مرتب سخنانی را بیان می‌کنند که در حوزه تخصصی‌شان نیست از نظرخرم‌آبادی باید همه چیز بسته شود اما کارگروه در کشور بر اساس نظر یک شخص اداره نمی‌شود. ایشان دبیر یک کارگروه است و این مطالب نظر کارگروه نیست و نظر شخصی ایشان است.»
این اظهارنظر آقای وزیر با پاسخ دادستان کل کشور روبه‌رو شد. پاسخی که امروز از زبان وزیر جدید ارتباطات هم شنیده می‌شود. دوشنبه 26 تیرماه 1396 حجت الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری
دادستان کل کشور در پاسخ به اظهارنظرهای تند رسانه‌ای وزیر ارتباطات گفت: «آنچه از ناحیه معاون قضایی دادستان کل در امور فضای مجازی در خصوص بستن و فیلتر کردن سایت‌ها، شبکه‌ها یا کانال‌های فضای مجازی اعلام می‌شود یا با دستور قضایی است که از سوی ایشان به وزارت ارتباطات اعلام می‌شود، یا با دستور و تصویب کارگروه است که هر دو باید انجام شود.»
حال به دیدگاه‌های روز گذشته جهرمی باز گردیم: «فیلتر یا با حکم مستقیم قاضی یا با مصوبه کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه انجام می‌گیرد و در این مسأله اختلاف نظری وجود ندارد.» این جملات، بیان دیگری از همان جملاتی است که یک ماه قبل دادستان به محمود واعظی گفته بود. همگرایی‌های جهرمی البته صرفاً محدود به این بخش نیست.

هشت هزار کانال مورد مناقشه
آقای وزیر در بخش دیگری از سخنان خود به پیگیری مسائل مناقشه‌برانگیز ماه‌های اخیر بین دستگاه قضایی و وزارت ارتباطات هم اشاره کرده و درباره هشت هزار کانال تلگرامی که پیش از این از زبان خرم‌آبادی به صورت گلایه مطرح شده بود هم گفته است: «بررسی 8 هزار کانال در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است. بررسی‌ها نشان داد که برخی از این تعداد دارای مصادیق غیر اخلاقی بودند که نسبت به مسدود کردن این کانال‌ها اقدام و گزارش آن به دادستانی اعلام شده است. گزارشی نیز در این زمینه به دادستانی ارائه شد.»
جهرمی همچنین این را هم گفته است که ما همه تلاش خود را خواهیم کرد تا این حوزه ساماندهی شود و در این عرصه از قوه قضاییه کمک خواهیم گرفت. جهرمی تلویحاً از رویه چند ماه اخیر وزارتخانه متبوع خودش و دستگاه قضا هم انتقاد کرده و گفته است که به نظر می‌رسد به‌جای «دعوا کردن در عرصه رسانه» باید در عرصه اجرا هماهنگی‌هایی صورت گیرد.

همچنان پیگیر حذف اپ‌ها هستیم
وزیر دهه شصتی ارتباطات همچنین درباره حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از فروشگاه مجازی اپ‌استور هم که در روزهای اخیر حاشیه‌ساز شده بود اظهارنظر کرده و گفته است: «طبیعی است وقتی کشور ما یک حرکتی رو‌به‌رشد را آغاز می‌کند دولت آمریکا ما را به سمت محروم کردن برساند؛ آمریکا و دولت آمریکا با فشارهایی که به اپل انجام داده اقدام به حذف اپلیکیشن های ایرانی کرده است این موضوع به نوعی مقابله با حرکت جمهوری اسلامی در عرصه تکنولوژی و ایجاد خدمات است.»
جهرمی این مطلب را هم اعلام کرده است که این مسأله توسط دکتر ظریف و وزارت امور خارجه در حال پیگیری است و این مسأله نیز حل خواهد شد و برای ارائه خدمات این معضل مرتفع می‌شود.
وی افزود: امیدواریم آنها هم به مقررات بین المللی در این عرصه پایدار باشند، طبیعتاً اگر این تعامل نباشد دست دولت ما خالی نیست.

تهدید تلویحی  اپل
نقطه انتهایی دیدگاه‌های روز گذشته وزیر ارتباطات اما تهدید ضمنی اپل در صورت عدم تمکین به قوانین حاکمیتی بود. جهرمی در تبیین  اینکه در صورتی که طرف مقابل وقعی به توقعات طرف ایرانی نگذارد پاسخ طرف ایرانی چه خواهد بود گفته است: «اگر تعاملی دراین زمینه صورت نگیرد، وزارت ارتباطات دستش در این زمینه خالی نیست.»
شاید این پاسخ وزیر نیم‌نگاهی به تهدید ایجاد محدودیت برای بازار این شرکت امریکایی باشد. به گفته جهرمی حدود 11 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند ایرانی در دست تولیدات اپل است. با این احتساب ایران یکی از بازارهای بزرگ اپل در منطقه محسوب می‌‎شود که اعمال محدودیت بر آن می‌تواند به‌عنوان یک حربه برای اعمال فشار به این شرکت امریکایی مورد استفاده قرار گیرد. شاید اشاره وزیر به خالی نبودن دست وزارت ارتباطات ناظر به این موضوع باشد. حال باید منتظر ماند و دید در نزاع بین اپل و وزارت ارتباطات، کدام یک از طرفین پیروز ماجرا خواهد بود.

captcha
شماره‌های پیشین