304
یکشنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۶
13
تعویق طرح رجیستری موبایل و پیگیری حقوقی برای حذف اپ‌های ایرانی از اپ‌استور

آقای وزیر! چو صد آید نود هم پیش شماست

در پی حذف تعدادی از اپلیکیشن‌های ایران از فروشگاه اپ‌استور،وزیر ارتباطات اعلام کرده که برای حل این مشکل پیگیری‌های حقـــــــــــوقی را آغاز خواهد کرد.

سرانجام بازیگران سرگردان جم‌تی‌وی در مستند «دور برگردان»

صبح نو

تعویق طرح رجیستری موبایل و پیگیری حقوقی برای حذف اپ‌های ایرانی از اپ‌استور

آقای وزیر! چو صد آید نود هم پیش شماست

در پی حذف تعدادی از اپلیکیشن‌های ایران از فروشگاه اپ‌استور،وزیر ارتباطات اعلام کرده که برای حل این مشکل پیگیری‌های حقـــــــــــوقی را آغاز خواهد کرد.

«... بر اساس قوانین تحریم آمریکا، فروشگاه اپل نمی‌تواند میزبان و توزیع کننده اپلیکیشن‌هایی باشد که توسط شرکت‌های مرتبط با کشورهای تحت تحریم آمریکا، طراحی شده است.» این پاسخی است که شرکت آمریکایی اپل به چند اپلیکیشن ایرانی داده که مدتی است به دلایلی از فروشگاه مجازی ویژه محصولات این شرکت در اپ‌استور حذف شده‌اند.
اپل روز پنج‌شنبه هفته گذشته نرم‌افزار تاکسی آنلاین اسنپ را از اپ استور حذف کرد. این رویه البته در هفته‌های اخیر برقرار بوده و بعضی از
نرم افزارهای ایرانی فعال در زمینه تحویل غذا، خرید اینترنتی و سایر خدمات نیز از اپ استور حذف شده‌اند. نیویورک‌تایمز خبر داده است که تام نئومایر، سخنگوی شرکت اپل صحت این پیام را تأیید کرده اما از اظهارنظر بیشتر خودداری کرده است.

پیگیری می‌کنیم
طبق اطلاعات منتشر شده، بعضی دیگر از اپلیکیشن‌های محبوب و معروف مانند
دیجی کالا، تخفیفان، الو پیک، علی بابا و دیلون، تاچ سی و تپ سی هم از فروشگاه اپ استور حذف شده و آینده این کسب و کارهای اینترنتی بزرگ و شناخته شده برای دسته بزرگی از کاربران که در پلتفورم iOS قرار دارند، در هاله‌ای از ابهام قرار دارند. همین‌ها باعث شد که آقای محمد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناروی اطلاعات در توئیتر شخصی خود اعلام کند که این مشکل را به طور حقوقی پیگیری خواهد کرد.
ظاهراً پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای که در این اپلیکیشن‌ها و خارج از نظام تعاملات مالی بین‌المللی صورت می‌گیرد هم در اتخاذ این تصمیم بی‌تأثیر نبوده است. یکی از پایگاه‌های خارجی با اشاره به همین مسأله و استفاده بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی از این نوع نظام مالی، نوشته است که به طور مثال دیجی‌کالا از سیستم پرداخت شاپرک استفاده می‌کند که کاملاً منفک از سیستم پرداخت پولی بین‌المللی است و احتمالاً دلیل حذف این اپلیکیشن‌ها را می‌توان عدم دسترسی اپل به سیستم پرداخت درون اپلیکیشن توسط این اپلیکیشن‌ها خواند.

اپل: قبلاً هشدار داده بودیم
نیویورک‌تایمز هم گفته است که شرکت اپل پیش از این به توسعه دهندگان ایرانی نرم افزارهای سیستم IOS گفته بود که هرگونه گزینه خرید را از نرم افزارشان حذف کنند تا توزیع این نرم افزارها مشمول قانون تحریم‌های آمریکا نشود. ایران در واکنش به تحریم‌ها، سیستم پرداخت آنلاین داخلی خود یعنی شاپرک را راه اندازی کرده است. بعد از درخواست اپل تقریباً تمام نرم افزارهای ایرانی از جمله اسنپ سیستم فروش خود را به شاپرک، خرید نقدی یا سایر شیوه‌های پرداخت منتقل کرده بودند.
زومیت هم اشاره کرده است که بسیاری از این اپلیکیشن‌ها با توجه به نبود امکان استفاده رسمی از اپ استور برای کشور ایران، توسعه‌دهندگان معمولاً اپلیکیشن‌های خود را از طریق کشورهای ثالث در اپ استور ثبت می‌کنند و در اختیار کاربران قرار می‌دهند. جهرمی پاسخ شرکت اپل را غیردقیق دانسته و در توئیتی که منتشر کرده آورده است: «۱۱ درصد سهم بازار گوشی ایران متعلق به اپل است. احترام به حقوق مصرف کننده امروزه یک اصل است که اپل آن را رعایت نکرده است. حذف اپ‌ها را پیگیری حقوقی می‌کنیم.»

تاخت قاچاقچیان
وعده وزیر ارتباطات در رابطه با پیگیری حقوقی این موضوع در حالی انجام می‌شود که برخی از آمارها نشان‌دهنده ورود ماهانه 100 هزار دستگاه از محصولات اپل به کشور به صورت قاچاق است؛ هرچند آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد، با این حال عدم وجود نمایندگی رسمی این شرکت آمریکایی در ایران، بازار را برای
تاخت و تاز عرضه‌های غیرقانونی محصولات این شرکت باز گذاشته است. تاخت و تازهایی که احتمالاً در صورت اجرای طرح رجیستری گوشی‌های موبایل تا حدی زیادی مهار خواهند شد.
طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراهی دو سالی است که در آتش ناهماهنگی‌های میان سازمان تعزیزات و وزارت ارتباطات خاک می‌خورد. البته بحث قواعد تجاری این طرح هم مقرر است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال انجام است. آخرین وعده‌ها، از اجرای آزمایشی این طرح در تیرماه سال جاری حمایت می‌کرد که ظاهراً باز هم عقب افتاده است. با این اوصاف عمر این طرح به دولت یازدهم نرسید.
اظهارنظر آقای وزیر در رابطه با پیگیری حقوقی حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ‌استور بدون پیگیری برای اجرای طرح رجیستری، ظاهراً عمل عبثی است. در حالی که اصل قضیه فعلاً رها شده وزیر ارتباطات شرکت اپل را به رعایت حال مشتریانی توصیه اخلاقی می‌کند که برحسب اطلاعات وی، حدود 11درصد بازار گوشی‌های هوشمند تلفن همراه را در ایران تشکیل داده‌اند. حسب ادعای جهرمی، اپل حتی برحسب قواعد اقتصادی هم که شده باید هوای مشتریان ایرانی خود را داشته باشد؛ مسأله‌ای که گویا خود این شرکت اعتقادی به شدت وزیر ارتباطات
ندارد.
شفاف شدن فرایند و چرخش مالی محصولات مختلف از محصولات شرکت اپل و خدمات جانبی آن از جمله اتفاق اخیر بیش از هر اقدامی نیازمند حضور رسمی و قانونی این شرکت در ایران است. اتفاقی که هنوز در ایران نیفتاده است. به نظر می‌رسد پیگیری برای اجرایی شدن و در نتیجه شفاف شدن فرایند حضور و دریافت‌های مالی اپل در ایران، به مراتب اهمیت بیشتری داشته باشند. به تعبیر شاعر، چو صد آید نود هم پیش ماست. طبعاً پیگیری حقوقی برای اجرایی شدن این طرح و شفاف شدن فرایند ورود محصولات اپل، نتایج و تبعات بسیار بیشتری به ارمغان خواهد آورد که پیگیری‌های حقوقی از اپ‌استور می‌تواند یکی از آنها باشد.

captcha
شماره‌های پیشین