303
شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۶
7
چهره‌های فرهنگی، هنری و سیاسی از محمدباقر قالیباف تقدیر کردند

خدا قوت

ایوان شمس، دیروز عصر، ساعت‌هایی به یادماندنی را در خاطره خود ثبت کرد. ساعت‌هایی که پر بود از نام‌ها و چهره‌های مختلف که برای تقدیر از 12 سال مدیریت شهردار - حالا سابق- پایتخت دور هم جمع شده بودند. تنوع طیف‌ها و چهره‌های مختلف از سردار وحید و دکتر «غلامعلی حداد عادل» تا حجت الاسلام «سید‌حسن خمینی» و دکتر «علی مطهری» بود. از استاد «علی نصیریان» و دکتر «محمدمهدی عسگرپور» تا دکتر «محمد سریر» و آقای «اصغر‌همت».

هفت دور عاشقی

صبح نو

چهره‌های فرهنگی، هنری و سیاسی از محمدباقر قالیباف تقدیر کردند

خدا قوت

ایوان شمس، دیروز عصر، ساعت‌هایی به یادماندنی را در خاطره خود ثبت کرد. ساعت‌هایی که پر بود از نام‌ها و چهره‌های مختلف که برای تقدیر از 12 سال مدیریت شهردار - حالا سابق- پایتخت دور هم جمع شده بودند. تنوع طیف‌ها و چهره‌های مختلف از سردار وحید و دکتر «غلامعلی حداد عادل» تا حجت الاسلام «سید‌حسن خمینی» و دکتر «علی مطهری» بود. از استاد «علی نصیریان» و دکتر «محمدمهدی عسگرپور» تا دکتر «محمد سریر» و آقای «اصغر‌همت».

هرکسی پشت تریبون می‌رفت، نگاه‌های سیاسی درباره فعالیت‌های شگرف شهرداری در تهران را به باد انتقاد می‌گرفت و از شهردار 12 ساله پایتخت به نیکی یاد می‌کرد. چه موقعی که عسگرپور، طعنه‌ای هم به هم طیفی‌های سیاسی‌اش زد و گفت:«در دوره سختی که برای خانه سینما وجود داشت، اولین کسی که به ذهنمان می‌آمد باز هم خود قالیباف بود. خیلی از اهالی سینما این را می‌دانند اما چه کنیم که تندبادهای سیاسی باعث می‌شوند بخشی از حافظه تاریخی را از دست دهیم » و چه زمانی که حداد عادل با این ادبیات، از مخالفان قالیباف انتقاد کرد:« بنده از کسانی هستم که از آغاز مدیریت ایشان در نیروی انتظامی در برهه‌هایی به خصوص از نزدیک شاهد فعالیت ایشان و مشکلات و موانعی که سر راهش قرار داشت، بودم. قالیباف با مدیریت نیروی انسانی در دوره‌هایی از بروز فاجعه‌هایی جلوگیری کرد که چون اتفاق نیفتاده، کسی راجع به آن صحبت نمی‌کند.» حداد عادل این را هم گفت که تخریب قالیباف، نقطه وحدت جریان‌های سیاسی کاملاً مخالف شده بود:«در شهرداری هم همیشه عده‌ای با شهردار شدن ایشان مخالف بودند اما جریانات سیاسی که خودشان با هم 180 درجه اختلاف نظر داشتند، در مخالفت با قالیباف وحدت نظر داشتند و دارند. کسانی که سر هیچ موضوعی با هم وحدت ندارند، هیچ وقت دلشان نمی‌خواست ایشان شهردار باشد.» عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، درباره شخصیت قالیباف هم این طور سخن گفت:«قالیباف تعریف و تصویر جدید از شهرداری عرضه کرد. ایشان معنی نوین، امروزی و جهانی شهرداری را که خدماتی بیش از خدمات متعارف و معمول عرضه می‌کند، تعریف کرد.طبیعت انسان این است که تحولات تدریجی را حس نمی‌کند، کاری که ایشان در تهران انجام داده، از جنس چنین تحولات تدریجی است.» او از تخریب‌ها علیه مدیریت پایتخت هم این‌طور انتقاد کرد:« قدرشناسی از خدمتگذاران یک فضیلت و هنر انسانی و قدر ناشناسی ضد فضیلت است. تعجب می‌کنم در این روزهایی که دوران خدمت ایشان در شهرداری به پایان می‌رسد، بعضی تعابیر نسبت به تهران مثل شهرسوخته و شهر ویران می‌شود. این‌ها بی انصافی است؛ این یک بیماری فرهنگی و عیب اخلاقی و اجتماعی بزرگ ماست؛ هر کسی که می‌آید می‌خواهد کار نکرده را به حساب خودش بگذارد و وجود خودش را با تاریک کردن صحنه برجسته کند.خوشحال هستم کشور از تجربه و مدیریت قالیباف استفاده می‌کند.حضور ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام فرصت مناسبی است که این تجربه اجرایی ایشان منشأ اثر باشد.» نایب رییس مجلس هم در این مراسم، از زحمات شهردار تهران تقدیر کرد. دکتر «علی مطهری» گفت:«یکی ازنکات مهم خدمات دکتر قالیباف آن است که در این دوره 12 ساله، همه دولت‌ها با ایشان مخالف بودند و گاهی کارشکنی کردند اما این حجم کار زیاد قابل تقدیر است.»
حجت الاسلام محمود دعایی هم این طور از قالیباف و خدماتش تقدیر کرد:« آقای قالیباف حق بزرگی به گردن انقلاب دارد چرا که ایشان هر جا بوده، منشأ اثر بوده و تحول ایجاد کرده است. ایشان نیروی هوایی سپاه را به اوج رساند، نیروی انتظامی از دست رفته ما را که اعتباری نداشت، به نیروی انتظامی شکوهمند و با قدرت تبدیل کرد. حضور ایشان در شهرداری تهران همه دغدغه‌ها را برطرف کرد و نشان داد خیلی بهتر و زیباتر می‌تواند امیدها را شکوفا کند.»
روایت گعده‌های شبانه و ناشناس با معتادان
«حجت الاسلام سید حسن خمینی» نیز در این مراسم، با اشاره به ویژگی‌های شهردار تهران گفت:«رمزموفقیت قالیباف و امثال قالیباف در کشور ما این است که روزگاری از پائین به جامعه ما نگاه کردند، درد را نخواندند بلکه چشیدند. یکی از رموز توفیق آقای قالیباف همین است که دردها را حس کرده است. آقای قالیباف و امثال قالیباف ثمرات انقلاب و فرزندان تحول انقلاب هستند.» او از شب‌هایی هم گفت که به صورت ناشناس با شهردار تهران در محله‌های آسیب خیز پایتخت گذرانده است:«آقای قالیباف و بنده شب‌های متعددی را با لباس‌های مبدل در برخی از دره‌های تهران از جمله دره فرحزاد که در آنجا معتادان بوده‌اند، شب‌ها تا صبح را گذرانده‌ایم و با معتادان گعده‌ای را برگزار کرده‌ایم و در واقع آقای قالیباف مشکلات را کاملاً لمس کرده‌است.» حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی ادامه داد: «اینکه فردی مشکلات را لمس کرده باشد می‌تواند در حل آنها نیز اقدام لازم را انجام بدهد و یکی از رموز توفیق آقای قالیباف دردهایی‌اند که حس کرده است.» او با بیان اینکه افراد روزی می‌آیند و روزی می‌روند، گفت: «هر جایی که تغییر و تحول نباشد فسادزاست و هرجا بستر تغییر و تحول باشد، شاهد پیشرفت خواهیم بود و هویت انقلاب هم به همین است اما به این معنا نیست که به ستیزه برخیزیم و حافظه تاریخی برای کارهایی که شده است نداشته باشیم.» حجت‌الاسلام سیدحسن خمینی افزود: «اگر کسی از سمتی جابه‌جا می‌شود، نباید به دیده یک رفته نگاه کنیم و این جز از بین رفتن منافع کشور چیز دیگری به همراه نخواهد داشت.» او با اشاره به برگزاری آیین تجلیل از دکترمحمدباقر قالیباف گفت: «امثال این جلسات، تقدیر از مدیران رفته است که نباید این‌گونه باشد و در واقع ادای دین ما به این افراد، به اندازه یک تجربه طی سال‌های گذشته است.»

سه تذکر رهبر انقلاب به قالیباف
در این مراسم همچنین دکتر قالیباف، با اشاره به سه‌تذکر اصلی رهبر انقلاب به او در دیدارهای خصوصی گفت: «در این مدت ۱۲ سال توفیق داشتم که جلسات رسمی و غیر رسمی زیادی در محضر مقام معظم رهبری باشم. ایشان همیشه در کنار تذکراتی که طبیعتاً برای هر مدیری است، سه نکته مهم را تأکید می‌کردند. اولین نکته غفلت نکردن و توجه کردن به محرومان و جنوب شهر است. ایشان فرمودند هر کاری می‌کنید از قشر محروم و مظلوم و محرومیت‌زدایی غفلت نکنید و بر این اساس بحث شمال و جنوب و توجه به جنوب شهر را مطرح کردیم.»
او ادامه داد:«دومین نکته تأکید بر فرهنگ و هنر بود؛ فارغ از اینکه مقام معظم رهبری در جایگاه ولی امر هستند به عنوان یک شخصیت فرهنگی و هنری، هنرشناس و هنر دوست مورد اتفاق همه سلایق هستند. اگر من در خانه هنرمندان در ۱۱ سال و هفت ماه قبل تا امروز کمک کردم، دستور مستقیم مقام معظم رهبری به من بود. موضوعات خانه سینما ، خانه موسیقی و ... ایشان گفتند از موضوع فرهنگ و هنر در شهر غفلت نکنید.یک وقتی ما در همه بحث‌ها مثل هیأت‌های مساجد و ... دقت داشتیم. یک روز با آقای قرائتی در جمع ایشان بودیم درباره مسائل مسجد و مسجدسازی؛ آقا فرمودند شهرداری هم در حوزه مسجد تلاش می‌کند اما وظیفه ایشان در این کار نیست، دیگران باید دنبال کنند اما در حوزه فرهنگ و هنر همیشه به من تأکید داشتند در این مسیر حرکت کنید.» قالیباف افزود:«نکته سوم که ایشان در هر جلسه مهم تأکید داشتند، بحث محیط زیست، توسعه فضای سبز و جلوگیری از گسترش تهران به منظور آسایش برای مردم بود. این تصمیم عجیبی بود که در این دوره در محدوده شهر تهران بیش از دو هزار هکتار از فضاهای دستگاه‌های مختلف از جمله دستگاه‌های نظامی، انتظامی، امنیتی و دولتی را با دستور مستقیم در اختیار مردم قرار دادند. اگر من خدمتی کردم در حقیقت انجام وظیفه بوده است و با افتخار فرمان مقام‌معظم رهبری را اجرا کردم.»

captcha
شماره‌های پیشین