303
شنبه، ۰۴ شهریور ۱۳۹۶
4
سفیر بغداد در تهران در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تلاش ایران برای حل جدایی‌طلبی در عراق ستودنی است

قطر سفیر خود را به تهران باز مى‌گرداند

پشیمانی دوحه

وزارت خارجه قطر از تصمیم این کشور برای بازگرداندن سفیرش به تهران خبر داد. وی در گفت‌وگوى تلفنى با دکتر محمدجواد ظریف، ضمن تاکید بر لزوم گسترش روابط دوجانبه با ایران، اعلام کرد که قطر سفیر خود را به تهران باز مى‌گرداند.

صبح نو

سفیر بغداد در تهران در گفت‌وگو با «صبح نو»:

تلاش ایران برای حل جدایی‌طلبی در عراق ستودنی است

سید راجع الموسوی، سفیر عراق در تهران در گفت‌وگویی کوتاه با «صبح نو» درباره نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در حل بحران سیاسی اقلیم عراق، گفت: جایگاه ایران با تمدن، در حل بحران‌های عراق و منطقه ستودنی است. ایران نقش بزرگی در تحقق پیروزی و شکست تروریست‌ها و برملا کردن نقشه‌های دشمنان در منطقه دارد.
راجع الموسوی با اشاره به اینکه نقش ایران در استقرار امنیت و حل بحران اقلیم و دولت مرکزی عراق قابل ستایش است، تصریح کرد: در دورانی که دشمنان عراق در تلاش‌اند تا با روش‌های خبیثانه پیروزی‌های مردم قهرمان عراق را ناچیز توصیف کنند و آن را نادیده بگیرند، می‌بینیم که تهران این پیروزی‌های سیاسی و اقتصادی را بزرگ توصیف می‌کند و آن‌گونه که در جامعه جهانی انتظار می‌رود، برای حل بحران‌ها ظاهر می‌شود.
درخواست از ایران برای نقش‌آفرینی در حل بحران سیاسی اقلیم عراق
شاید بتوان گفت؛ استقلال اقلیم کردستان تاکتیکی جدید از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در بحران‌سازی عراق است تا پس از شکست داعش، به صحنه سیاسی عراق وارد شوند و مداخله‌گری‌های خود را افزایش دهند. بودن عراق منسجم و قدرتمند می‌تواند منافع سعودی‌ها و صهیونیست‌ها را در منطقه برهم زند. بغداد با ثبات می‌تواند روابط سیاسی و مناسبات اقتصادی خود را با تهران افزایش دهد و این چیزی نیست که مورد پسند دیگرکشورهای رقیب در منطقه باشد. پیشنهاد طرح آشتی ملی از سوی عمار حکیم، رییس پیشین مجلس اعلای اسلامی عراق در راستای حفظ ثبات و برقراری امنیت، از این رو شکل گرفت تا با خروج کامل گروه‌های تروریستی داعش، عراق یکپارچه شکل بگیرد؛ اما مسعود بارزانی همچنان بر طبل جدایی اقلیم از دولت مرکزی عراق می‌کوبد. شاید در این فکر است، برگزاری این رفراندوم می‌تواند بر تداوم حکومت بارزانی و چیرگی بر دولت مرکزی بغداد تأثیر‌گذار باشد و با جذب بودجه عمومی او را یک چهره موفق نشان دهد و به نوعی از مستأجری کشور عراق درآید و صاحب خانه منطقه کردستان شود.
همه این نکات موید این مطلب است که نبود گفتمان‌های دیپلماتیک میان دو طرف باعث شده است تا تنش‌های میان این دو رو به افزایش باشد؛ از این‌روست که دولتمردان عراق و منطقه اقلیم به نقش محوری ایران در حل بحران جدایی‌طلبی کردستان عراق پی برده‌اند.
آقای «برهم صالح» معاون دبیرکل اتحادیه میهنی و نخست وزیر سابق اقلیم کردستان عراق، در سفر اخیر خود به تهران و دیدار با آقای اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهورکشورمان، خواستار پایان اختلافات اقلیم و دولت مرکزی عراق از طریق گفت‌و‌گوهای سیاسی شد.
جهانگیری در این دیدار بر حفظ ثبات و امنیت پایدار در عراق تاکید کرد و گفت: «جمهوری اسلامی ایران نسبت به امنیت عراق و اقلیم کردستان عراق متعهد و پایبند است و امنیت عراق را امنیت خود می‌داند و متقابلاً از برادران عراقی و کرد خود همین انتظار را دارد که به امنیت متقابل دو کشور پایبند باشند. امیدوارم این اتحادیه با پشت سر گذاشتن مشکلات بتواند در روند توسعه عراق نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشد.»
 از سویی دیگر، برهم صالح که به‌عنوان دانش‌آموخته مکتب «جلال طالبانی» بر این واقعیت واقف است که ایران به عنوان کشوری صاحب‌نفوذ و تأثیرگذار در معادلات منطقه و جهان، می‌تواند نقش مهم خود را ایفا و از ارتباطات و نفوذ خود در منطقه و به‌ویژه عراق، به نزدیکی بیش‌ازپیش کردها به دیگر لایه‌های سیاسی این کشور کمک کند، در دیدار با جهانگیری، گفته: «ما جمهوری اسلامی ایران را هم‌پیمان استراتژیک خود می‌دانیم. ایران، کردها و شیعیان عراق از منافع مشترکی برخوردار هستند که باید برای حفظ این منافع همواره در کنار یکدیگر باشند. جلال طالبانی درس‌هایی به ما داده است و اهمیت ارتباط با جمهوری اسلامی ایران را برایمان تشریح کرده و علاوه بر روابط همسایگی و برخورداری از دین و فرهنگ مشترک، عراق در همه مسائل و بحران‌ها، ایران را حامی و پشتیبان خود دیده است.»
پیش از این هم، آرام شیخ محمد، نماینده جنبش تغییر (گوران) در مجلس عراق، آبان‌ماه 1394 در دیدار با آقای حسن دانایی‌فر سفیر ایران در عراق، خواستار نقش‌آفرینی ایران به‌عنوان دوست کُردها برای حل بحران‌های پیش روی اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق شد.

 

captcha
شماره‌های پیشین