302
چهارشنبه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۶
6
دور جدید دستگیری قاچاقچیان و معتادان پایتخت کلید خورد

روز غافلگیری مواد فروشان

قالیباف در آخرین روز کاری مهمان آخرین جلسه شورای شهر بود

عکس یادگاری با آقای شهردار

آخرین جلسه شورای چهارم شهر تهران مهمان ویژه‌ای داشت. دکتر «محمدباقر قالیباف» دیروز در آخرین روز کاری‌اش به ساختمان شورای شهر رفت تا خداحافظی همزمان شهردار و شورا، سوژه خبرنگاران شود. به ویژه آن که این جلسه، حاشیه‌هایی هم داشت که پررنگ‌تر از متن بود و حاشیه سازان همیشگی شورا، بازیگر اصلی آن بودند.

صبح نو

قالیباف در آخرین روز کاری مهمان آخرین جلسه شورای شهر بود

عکس یادگاری با آقای شهردار

آخرین جلسه شورای چهارم شهر تهران مهمان ویژه‌ای داشت. دکتر «محمدباقر قالیباف» دیروز در آخرین روز کاری‌اش به ساختمان شورای شهر رفت تا خداحافظی همزمان شهردار و شورا، سوژه خبرنگاران شود. به ویژه آن که این جلسه، حاشیه‌هایی هم داشت که پررنگ‌تر از متن بود و حاشیه سازان همیشگی شورا، بازیگر اصلی آن بودند.

جلسه دیروز شورای شهر، به قول فوتبالی‌ها «دو نیمه کاملاً متفاوت» داشت. در بخش نخست، اعضای شورا بدون حضور کارشناسان، مسوولان دفاتر اعضای شورا و البته نمایندگان رسانه‌ها به موضوعات مختلف اعم از سوژه‌های شهری و موارد مطرح شده طی چهار سال گذشته پرداختند؛ اما بخش دوم که با حضور همه غایبان نیمه اول برگزار شد، سرشار از حاشیه‌های ریز‌ودرشت بود.

از دست بوسی جدیدی تا  آوازخوانی مختاباد
اعضای همیشه خبرساز شورا، پای ثابت حاشیه‌های جلسه دیروز بودند. جنجالی‌ترین این حاشیه‌ها نیز، عکس سلفی آقای «عباس جدیدی» با حاضران در جلسه بود. کشتی گیر سابق تیم ملی که خیلی‌ها او را با حواشی «سلفی» پرماجرایش با مرحوم «منصور‌پور‌حیدری» به یاد می‌آورند و هنوز در تمام عکس‌های خبرساز و پربیننده، با ماجرای سلفی‌های او شوخی می‌کنند، دیروز هم هوس سلفی به سرش زد. او اما این بار «افق زاویه بدن» خود را آگاهانه طوری تنظیم کرد که با حاضران در شورای شهر، در قابی یادگاری قرار بگیرد.
جدیدی پس از این سلفی هم البته خبرساز شد و با بوسیدن دست چمران، پس از گپ چندکلمه‌ای و حلالیت طلبی، سوژه عکاسان و رسانه‌ها شد.
اما حاشیه پررنگ دیگر جلسه دیروز شورا، آوازخوانی خواننده عضو شورا بود. آقای «عبدالحسین مختاباد» در چند دقیقه‌ای که پشت تریبون قرار گرفته بود، بیت‌های غزلی از حافظ را انتخاب کرد. آوازی که مختاباد به عنوان غزل خداحافظی خواند، از این بیت‌ها بود:«اگر روم ز پی‌اش فتنه‌ها برانگیزد/ ور از طلب بنشینم به کینه برخیزد/ و گر به رهگذری یک دم از وفاداری/چو گرد در پی‌اش افتم چو باد بگریزد...»
مختاباد که در طول شورای شهر چهارم، بیشتر با اظهارات پرحاشیه و اظهارنظرهای جنجالی‌اش شناخته می‌شد، در آخرین جلسه شورا، یک بار دیگر به حرفه اصلی‌اش یعنی آوازخوانی برگشت تا حال و هوای آخرین جلسه، برخلاف نیمه اول آن، کاملاً غیررسمی و خودمانی باشد.

قهر حافظی و دبیر
نیمه اول جلسه دیروز هم البته بی حاشیه نبود. رسانه‌ها وقتی خبردار شدند که شهردار تهران برای سخنرانی پشت تریبون شورا رفته است، از خروج دو عضو شورا به محض رفتن قالیباف پشت تریبون خبردادند.
حدس زدن نام یکی از دو عضو البته اصلاً کار سختی نبود. آقای «رحمت الله حافظی» که با لیست «جبهه پایداری» وارد شورا شده و در چرخشی 180 درجه‌ای، به صف نمایندگان اصلاح طلب شورا پیوسته بود و در زمره تندترین و جنجالی‌ترین اعضا نیز قرار گرفته بود، دیروز دوباره از جلسه شورا قهر کرد تا نشان دهد کدورتش از شهردار تهران تمام نشدنی است. نفر دوم اما آقای «علیرضا دبیر» بود که او هم در برهه‌ای از زمان، در لیست حامیان قالیباف قرار داشت؛ اما برخی مسائل سبب شد تا او نیز از شهرداری تهران فاصله بگیرد و علیه قالیباف اتهام‌هایی هم بر زبان بیاورد.
با این حال اما، سایر اعضای شورا اعم از اصلاح طلب و اصول گرا، پای صحبت‌های پایانی شهردار تهران نشستند و در پایان هم با دیده بوسی و رویی گشاده و البته چاشنی «حلالیت طلبی» از یکدیگر خداحافظی کردند.

سندی برای شورا و شهردار بعدی
شهردار تهران اما در آخرین حرف‌هایش برای اعضای شورا، پس از صحبت‌های مهدی چمران پشت تریبون قرار گرفت و گزارش مختصری در حوزه شهری مطرح و در پایان نیز گزارش هزار صفحه‌ای را تحت عنوان سند تغییر تحول در حوزه مدیریت شهری، تقدیم رئیس شورا کرد.
محمدباقر قالیباف، در این جلسه گفت: «بر این باوریم که امروز باید مسیر امام و شهدا و اسلام ناب را دنبال کنیم و وظیفه داریم کارآمدی دین را در جامعه اصلاح کنیم.»
او افزود: «ما به مردم و جامعه مسلمان قول دادیم اگر در سایه اسلام زندگی کنید، از بعد مادی و معنوی و دنیایی و اخروی جامعه‌ای برخوردار خواهیم بود.»
شهردار تهران ادامه داد: «از ابتدا ارتقای کیفیت زندگی در بعد مادی و معنوی را در شهرداری تهران به عنوان یک هدف قرار دادیم و سعی کردیم در مسیر تحقق این مهم حرکت کنیم. سه رکن اساسی شهروندان، شهر و مدیریت شهری در تعاملی مناسب و رویکردی اجتماعی و فرهنگی مدنظر قرار گرفته و در این مسیر گام‌های موثری برداشته شده‌اند.»
قالیباف ضمن ابراز خشنودی از اینکه مجموعه مدیریت شهری در سه دوره شورای اسلامی شهر تهران از دوره دوم تا چهارم نمود تعامل، همکاری میان سه رکن اساسی شهرداری تهران بوده است، افزود: «امروز فلسفه وجود شهرداری‌ها در کشور متحول شده است و نگاه مردم به شهرداری و مدیریت شهری، تفاوت‌های بسیاری را شامل می‌شود. امروز شهرداری تهران از یک سازمان خدماتی به نهادی اجتماعی و در خدمت مردم بدل شده که در تمام شئونات زندگی شهروندان تهرانی دخیل است و شیوه‌ای که در تهران اتفاق افتاده، در دیگر کلانشهرها نیز اثرگذار بوده است.»
او تاکید کرد: «زخم کهنه‌ای که در نظام اداری کشور وجود دارد و آن سیستم متمرکز است، در دوره چهارم شورا نشان داده شد که بستر برای مدیریت یکپارچه شهری فراهم شده است.لذا از همه اعضای شورای اسلامی تهران در دوره چهارم می‌خواهم رسالت و وظیفه خود را در تحقق مدیریت شهری و کمک به اعضای شورای پنجم لحظه‌ای متوقف نکنند.»
شهردار تهران ادامه داد: «در شهر، مشکلات جدی و اساسی وجود دارند که درآمد پایدار و محیط زیست را شامل آلودگی هوا، آب و خاک از مهم‌ترین آنهاست و حل این معضلات درگرو تحقق مدیریت یکپارچه است.»
قالیباف تاکید کرد:«برای کارآمدی دین در جامعه، حل مشکلات اقتصادی و پیشرفت در مقیاس ملی نیازمند این هستیم که در راستای تحقق مدیریت یکپارچه گام برداریم.  این نیاز جامعه و یک خواست مردمی و ملی است که هر یک از ما نباید حتی لحظه‌ای درباره تحقق آنها کوتاهی کنیم.»
وی با اشاره به ابتدای خدمت خود در تصدی پست شهردار تهران گفت: «در آن هنگام نمی‌دانستم که چه چیزی را تحویل می‌گیرم و هرچه تلاش کردم در این حوزه چیزی متوجه نشدم. حتی یک برگه دو خطی از ارزیابی عملکرد وجود نداشت، لذا همان هنگام این موضوع در ذهن من بود که بحث انتقال دانش و توجه به شفافیت از ضرورت‌های یک مجموعه وسیع چون شهرداری تهران است. خداوند را شاکرم که امروز این توفیق را داریم که در مجموعه شهرداری سندی تحت عنوان سند تحویل و تحول آماده شده است.»
شهردارتهران ادامه داد: «امروز که می‌رویم، مشخص است که مجموعه شهرداری تهران چه چیزی هست. تهیه این سند کار سختی بود و خیلی‌ها عنوان کردند این کار را نکن چراکه ممکن است برخی از اشکالات در آن وجود داشته باشد. ایرادی ندارد بی شک تهیه این سند بهتر از آن است که هیچ مستندی برای ادامه کار شورا در دوره بعدی وجود
 نداشته باشد.»

captcha
شماره‌های پیشین