302
چهارشنبه، ۰۱ شهریور ۱۳۹۶
2
مراسم تودیع و معارفه وزیر دفاع با حضور سرلشکر باقری برگزار شد

امیر حاتمی:حمایت از محور مقاومت و سرلشکر قاسم سلیمانی، ادامه خواهد یافت

پس از ماجرای سلفی حقارت و چند حاشیه در صحن علنی مطرح شد

محدودسازی عکاسان مجلس

خبر کوتاه بود و تکان دهنده « تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از هیأت رییسه خواستند تا حضور عکاسان خبری در جلسات علنی مجلس محدود شود.» این درخواست نمایندگان در حالی است که تنها 15 روز از روز خبرنگار و وعده رییس مجلس برای حذف محدودیت‌ها برای حضور رسانه‌ها در بهارستان می‌گذرد.

صبح نو

پس از ماجرای سلفی حقارت و چند حاشیه در صحن علنی مطرح شد

محدودسازی عکاسان مجلس

خبر کوتاه بود و تکان دهنده « تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از هیأت رییسه خواستند تا حضور عکاسان خبری در جلسات علنی مجلس محدود شود.» این درخواست نمایندگان در حالی است که تنها 15 روز از روز خبرنگار و وعده رییس مجلس برای حذف محدودیت‌ها برای حضور رسانه‌ها در بهارستان می‌گذرد.

حضور عکاسان و ثبت تصاویر جلسات علنی مجلس شورای اسلامی همواره خبرساز بوده است و شاید به همین دلیل هم هست که حضور عکاسان خبری رسانه‌ها جز بررسی دستورجلسات مهم مانند بررسی صلاحیت‌ها، برنامه ششم، بودجه و ... هفته‌ای یک بار مجاز  است.

سلفی دردسرساز
«سلفی با موگرینی» یکی از سوژه‌های عکس‌های مراسم تحلیف است که از دید عکاسان پنهان نماند و به سرعت در فضای مجازی پخش شد و حتی به تیتر یک رسانه‌های خارجی هم رسید.

فضول‌های خبری!
در جریان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت هم عکسی از آقای نادر قاضی پور نماینده ارومیه منتشر شد که در آن در حال خوردن گلابی و پنهان کردن تعدادی از این میوه در کشوی میز خود است، ماجرای گلابی خوردن اما به جلسه علنی روز گذشته مجلس هم رسید.
آقای مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود که درباره یک لایحه نطق می‌کرد، خطاب به قاضی پور که در جایگاه
هیأت رییسه حضور داشت، گفت: « شما که گلابی را خورده‌اید، اجازه بدهید حرفمان را بزنیم.»
پس از آن نادر قاضی پور در تذکری پاسخ لاهوتی را داد و تأکید کرد: «آن روز گلابی خوردم تا رییس جمهور  و وزیر جهاد کشاورزی واردات میوه خارجی را قطع کنند و می‌دانستم آن بالا فضول‌هایی وجود دارند و عکس می‌گیرند. ملت باید می‌دانستند که نمایندگان از مردم، کشاورزان و کارگران حمایت می‌کنند.»

محدودیت حضور عکاسان در پارلمان
بعد از تمامی این حواشی، روز گذشته خبر رسید که جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواستی را به هیأت رییسه مجلس داده‌اند تا برمبنای آن حضور عکاسان خبرگزاری‌ها و سایر رسانه‌ها در جلسه علنی پارلمان محدود شود.
بنابر گزارش دیگر، تعدادی از نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که قصد دارند درباره این موضوع با خبرنگاران نشستی را برگزار کنند.
آقای غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با تأیید این خبر گفت: «این درخواست در پی بروز برخی حواشی و انعکاس برخی تصاویر از صحن مجلس تقدیم هیأت رییسه مجلس شده است.»
عضو فراکسیون مستقلان مجلس شورای اسلامی بدون اینکه از امضاکنندگان درخواست محدودسازی حضور عکاسان در صحن مجلس نام ببرد، تأکید کرد: «ما به دنبال این هستیم که بهترین شرایط را برای حضور خبرنگاران در مجلس فراهم کنیم.»

بازخوانی تلاشی شکست خورده
 البته این نخستین تلاش نمایندگان برای محدودیت اصحاب رسانه و عکاسان در مجلس نیست.۱۰ خردادماه 91 بود که دو فوریت طرحی از جانب آقای «مهدی کوچک‌زاده» مبنی بر محدودیت حضور عکاسان و خبرنگاران در صحن علنی مجلس مطرح شد.
این نماینده که معتقد بود معلوم نیست این عکس‌ها را چه کسانی می‌گیرند و به رسانه‌های غربی برای تمسخر مجلس ایران می‌فروشند، گفت: برخی تصاویر در رسانه‌ها به‌عنوان فعالیت مجلس منتشر می‌شود که باعث وهن مجلس است. این خیانت به مجلس است، مجلس که حفظ حرمت و شأنش واجب است. چرا باید نزدیکی دست یک نماینده به بینی‌اش سوژه عکاسان شود یا از چرت زدن آنها عکس بگیرند؟
اگرچه کوچک زاده اعلام کرد که این طرح به امضای ۱۳۷ نماینده رسیده اما آقای محمدرضا باهنر، نایب رییس وقت مجلس به او یادآورشد که قرار بود این مسأله با تدبیر هیأت رییسه مرتفع شود و نیازی به ارائه طرح در مجلس نبود. در هر صورت تلاش‌های این نماینده مجلس نهم موفق نبود و نتوانست موافقت نمایندگان را کسب کند. پس از آن در بهمن ماه همان سال، زمزمه‌هایی از تلاش دوباره مجلس برای محدود کردن حضور خبرنگاران در صحن علنی بهارستان به گوش می‌رسید.

فرصتی یک ساعته به عکاسان
آقای عزت الله یوسفیان ملأ، در اسفندماه 91 با اشاره به تصویب طرح اصلاح برخی از مواد آیین نامه داخلی مجلس در کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: «در طرحی که به کمیسیون ارائه شده است تأکید شده که کار عکاسان خبری در صحن مجلس محدود شود. در طرح اولیه مقرر شده بود که عکاسان خبری 15 دقیقه اول شروع جلسه علنی مجلس در صحن حضور داشته باشند و کار خبری خود را انجام دهند اما در بررسی این طرح کمیسیون این زمان را به یک ساعت افزایش داد.»
رییس کمیسیون آیین نامه داخلی مجلس نهم خاطر نشان کرد: «جمعی از نمایندگان نسبت به انتشار عکس‌هایشان در حالت‌های مختلف شکایت داشتند و معتقد بودند که کجای دنیا رسم است که نماینده به سرش دست بکشد و عکسش منتشر شود؟ بنابراین طرحی تهیه کرده‌اند تا عکاسان زمان محدودی در صحن مجلس حضور داشته باشند اما هیچ محدودیتی برای حضور خبرنگاران وجود ندارد و آن‌ها می‌توانند تا پایان جلسه در صحن مجلس بمانند.»
در 8 اسفندماه 91 بود که به پیشنهاد 44 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرح 14 ماده‌ای اصلاح
آیین نامه داخلی مجلس به منظور افزایش کارآمدی نمایندگان مجلس پیشنهاد شد که از 228 نماینده حاضر درجلسه، 162 نفر به آن رأی موافق، 25 رأی مخالف و 17 نفر رأی ممتنع دادند.

پرونده محدودیت عکاسان مجلس بسته شد
اما در بررسی جزئیات این طرح، پرونده محدودیت حضور عکاسان در جلسات علنی مجلس شورای اسلامی را بستند. براین اساس ماده 1 طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی که توسط کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس به تصویب رسیده بود، حضور تصویربرداران و عکاسان در جلسات علنی مجلس محدود می‌شد و آن‌ها فقط می‌توانستند در یک ساعت ابتدایی مجلس در صحن حاضر باشند.
بنابراین نمایندگان با 117 رأی موافق، 45 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع با حذف ماده 1 این طرح وضعیت حضور خبرنگاران در صحن علنی را به همان حالت قبلی برگردانند.
برخی معتقدند که ایجاد محدودیت برای عکاسان و خبرنگاران، محدودیت اطلاع رسانی ایجاد می‌کند و مغایر اصولی از قانون اساسی است که به علنی بودن مذاکرات اشاره دارد. بهارستان خانه ملت است و عکاسان و اصحاب رسانه وظیفه خطیر اطلاع رسانی را برعهده دارند اما این طرح نشان می‌دهد که مردم هم نامحرم‌اند و قرار نیست از وقایع و حواشی جلسات علنی نمایندگان‌شان آگاه شوند.
حال با توجه به سابقه تلاش نمایندگان مجلس نهم برای اعمال محدودیت برای خبرنگاران و عکاسان خبری و وعده لاریجانی رییس مجلس برای حذف محدودیت‌های رسانه‌ها برای پوشش مذاکرات صحن علنی، باید دید نتیجه تلاش این نمایندگان ملت به کجا می‌رسد؟

 

captcha
شماره‌های پیشین