301
سه شنبه، ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
3
مافی: رحمانی فضلی به نمایندگان قول تغییرات گسترده در استانداری‌ها داده است

قصه تغییر استانداران در دولت دوازدهم تکرار می‌شود؟

انتصاب استانداران و فرمانداران از روز اول تشکیل دولت یازدهم تا روز پایانی آن تبدیل به چالشی برای دولت شده بود؛ به‌گونه ای که سهم خواهی برخی جریان‌های سیاسی اصلاح طلب، دولت را مجبور کرد تا در سال 94 بسیاری از استانداران خود را تغییر دهد. حال با روی کارآمدن دولت دوازدهم به نظر می‌رسد تغییر استانداران چالش پیش روی آقای رحمانی فضلی است تاجائی که اصلاح طلبان حتی قبل از معرفی وزیر کشور هم خط و نشان‌هایی برای او می‌کشیدند.

یک نکته کلیدی از سخنان رهبر انقلاب درباره شهید حججی

اخلاق و سبک زندگی انقلابی

سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش شد

دومین تغییر مهم

صبح نو

یک نکته کلیدی از سخنان رهبر انقلاب درباره شهید حججی

اخلاق و سبک زندگی انقلابی

رهبری انقلاب، شهید حججی‌ها را رویش‌های انقلاب دانستند و تاکید کردند اخلاق نیز در گرو تربیت انقلابی است: «‌باید همه تلاش خود را مصروف تربیت دینی و انقلابی جوانان کنید و بدانید اخلاق نیز همراه با تقویت روحیه انقلابی و دینی و حرکت جهادی و میل به جهاد در راه خدا، ایجاد و ماندگار می‌شود.»
سوالی که مطرح می‌شود این است که چه رابطه‌ای بین اخلاق و تربیت انقلابی وجود دارد؟ چرا برای ایجاد و ماندگاری اخلاق باید سراغ تربیت انقلابی رفت؟ رابطه اخلاق فردی و اخلاق انقلابی را رهبری چطور دیدند؟
این موضوع، کلید راهگشایی در سبک زندگی انقلابی است. سبک زندگی دینی و اخلاقی جوان متدین، در روحیه انقلابی گری است. جوشش و کشش انقلابی است که اخلاق فردی را هم ایجاد و اصلاح و ماندگار می‌کند. باید توجه داشت که این نکته با اهمیت، بحثی‌متفاوت در حوزه اخلاق و شایسته است که در حوزه‌های علمیه مورد توجه قرار گیرد. پیش از این هیچ‌گاه اخلاق فردی را از این جهت مورد توجه قرار نداده بودند.
انقلابی بودن مگر چه می‌کند که اخلاق فردی را هم اصلاح می‌کند؟ مگر چه تغییری در فرد ایجاد می‌کند که رابطه فرد با خودش و خدایش و جامعه‌اش را نیز اصلاح
می‌کند؟
 وقتی می‌گوییم سبک زندگی انقلابی منظور یک جریان سیاسی خاص نیست؛ منظور هرکسی است که به هر روشی و با هرجهت‌گیری سیاسی، آرمان‌هایش آرمان‌های انقلاب است. دنبال ظلم‌ستیزی و معنویت و عدالتخواهی است. فرقی نمی‌کند اصول‌گرا باشد یا اصلاح‌طلب.
انقلابی‌گری، آرمان‌های فرد را ارتقا می‌بخشد. نگاهش را از جلوی پایش بلند کرده و کلان‌نگر می‌کند. انقلابی‌گری افق پیش روی فرد را تغییر می‌دهد و همین باعث می‌شود نفس او سعه یافته و عالی شود. نخستین اصلی که درون انسان را اصلاح می‌کند عزت نفس و احساس کرامت است. انقلاب، این دو را در فرد ارتقا می‌بخشد و خود به خود درونش رشد یافته و اخلاقش متعالی می‌شود. انقلاب روحیه جمع‌گرایی را در فرد ارتقا می‌بخشد و همین نیز خودبینی و تکبر را در فرد از بین می‌برد و او را اخلاقی
می‌سازد.
انقلابی‌گری روحیه جهاد و قیام به فرد می‌بخشد و همین نیز قدرت ایثار و از خودگذشتگی را در فرد اصلاح می‌کند. انقلابی‌گری، از فرد، یک منتظر واقعی می‌سازد که با نگاه به افق مهدویت، در تقلا و تکاپوی ایجاد بسترهای ظهورست و از کنار تلخی‌ها و سختی‌های پیرامونش بی‌تفاوت
نمی‌گذرد.
انقلابی‌گری مثل توفان، اخلاق فردی را زیر و رو می‌کند؛ جوان انقلابی به معنای واقعی کلمه مؤمن و متدین و اخلاق گراست. اگر جوان انقلابی ما اخلاق گرا نبود، بدون تردید انقلابی گری او ضعیف است. در یک جمله، انقلابی‌گری قیام لله است و قیام برای خدا همه امور انسان را همساز و همراه می‌سازد؛ از اخلاقش تا معرفتش تا قیامش تا قعودش تا سیاستش و اقتصادش و فرهنگش و غیره.
شهید حججی‌ها را تنها در میدان مبارزه و جنگ نبینیم. شهید حججی از جهاد در مناطق محروم به جهاد مقابل جبهه استکبار تکفیری‌ها رسید. از هیأت و عزاداری برای سالار شهیدان به مرحله‌ای رسید که شبیه به مقتدایش سر می‌دهد. برای او روی دیگر ظلم‌ستیزی و انقلابی‌گری، معنویت است و خدمت و محبت به مردم. انقلابی‌گری بر گرده اخلاق‌گرایی سوارست.
در آخر اینکه، اگر می‌خواهیم جامعه را از جهت دینداری ارزیابی کنیم باید سراغ رشد مؤلفه‌های انقلابی رفت. رشد مؤلفه‌های انقلابی نیز ارتباطی به انتخاب سیاسی این و آن ندارد. اینکه مردم آرمانشان ارتقا یافته، اهمیت دارد نه اینکه چه کسی را مصداق تشخیص دادند. با این معیار خواهیم دید که مردم ما بعد از انقلاب، به جهت دینداری فردی نیز
رشد کرده‌اند.

  یادداشت
   محسن مهدیان 

captcha
شماره‌های پیشین