294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
9
دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی جدید شرایط متفاوتی را در نظر گرفته‌اند

داستان‌های هزار و یک شرط

از مجموعه ۶۴ دانشگاهی که شرایط خوابگاهی آنها برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ بررسی شده، تنها ۷ دانشگاه شرایط خوابگاهی خود را اعلام نکرده‌اند و تنها پنج دانشگاه، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، رازی کرمانشاه، یاسوج، صنعتی شاهرود و اصفهان اعلام کرده‌اند که بدون پیش شرط خوابگاه ارائه می‌کنند. سایر دانشگاه‌ها که شرایط خود را اعلام کرده‌اند، یا خوابگاه ارائه نمی‌دهند، یا فقط خوابگاه خودگردان ارائه می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها نیز در ارائه خوابگاه با محدودیت مواجه هستند.

وزارت آموزش‌و‌پروش: ممنوع است

راه اندازی مدرسه از طریق فضای مجازی!

صبح نو

وزارت آموزش‌و‌پروش: ممنوع است

راه اندازی مدرسه از طریق فضای مجازی!

خانم مرضیه گُرد رییس سازمان مدارس غیردولتی وزارت آموزش‌وپرورش نسبت به انتشار فراخوان جذب نیرو در مدارس غیر دولتی و تأسیس مدارس در شبکه اجتماعی واکنش نشان داد و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اخیراً در فضای مجازی مشاهده شده که شبکه‌هایی با عنوان کاریابی برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دعوت از معلمان برای فعالیت در مدارس غیردولتی ایجاد شده است و مشخصات این افراد نیز از طریق این فضاها دریافت می‌شود اما جذب معلم و فعالیت در مدارس غیردولتی نیازمند طی کردن فرآیندهای قانونی و اداری است. بنابراین وجود چنین واسطه‌هایی غیرضروری و ممکن است گروهی از این اطلاعات سوء‌استفاده کرده و مثلاً به‌ازای اخذ وجه مشکلاتی را ایجاد کنند.
نحوه جذب معلمان و کادر اداری در مدارس و مراکز غیردولتی از طریق موسسان و مدیران مدارس و مراکز است و حتماً باید فرآیندهای بررسی صلاحیت‌های اخلاقی، گزینشی و علمی طی شود. اکنون فرآیندهای نظارتی درنظر گرفته شده است تا تخصص معلمان با زمینه تدریس آنها تناسب داشته باشد یعنی مدرک تحصیلی، آموزش‌های بدوخدمت و ضمن خدمت و تأییدیه‌های حراستی و گزینشی ضروری است و وجود واسطه‌ها و رابطه‌ها از نظر سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وجاهت قانونی ندارد.
متقاضیان کار در مدارس غیردولتی توسط مؤسسان و مدیران مدارس دعوت می‌شوند و رزومه را به مؤسسان ارائه می‌دهند؛ آموزش‌وپرورش در معرفی افراد نقشی ندارد چرا که حق مدیران و موسسان بوده تا از میان متقاضیان، برترین افراد را شناسایی و به‌کار گیرند اما در این مسأله آموزش‌وپرورش نقش نظارتی ایفا می‌کند و برای ورود به هر مدرسه دولتی و غیردولتی باید ضوابط عمومی و اختصاصی طی شوند.
افراد جویای کار در مدارس غیردولتی اطلاعات شخصی خود را در فضاهای مجازی قرار ندهند و توانایی‌های علمی و صلاحیت‌های حرفه‌ای آنها باید ضوابط آموزش‌وپرورش تطابق داشته باشد؛ همچنین اداره گزینش مسوولیت اجرای روند گزینشی و تأیید آن را دارد بنابراین هرگونه فضای کاریابی دیگری برای جذب معلمان مورد تأیید نیست.
وی در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به صدور مجوز برای مدارس غیر دولتی گفت: اطلاعیه‌ها و کانال‌هایی برای ایجاد مدارسی با عنوان مدارس تعاونی فرهنگیان منتشر شده که تأکید داریم هیچ فردی بدون اخذ مجوز و روند قانونی، اجازه تأسیس مدارس را ندارد و نمی‌تواند از دیگران برای تأسیس مدرسه به‌صورت سراسری دعوت به همکاری داشته باشد. براساس قانون مصوب سال ۹۵ برای تأسیس مدارس باید فرایند اداری و قانونی طی شود که می‌تواند توسط شخص حقیقی یا تعدادی از متقاضیان به‌طور حقوقی باشد و برای تسهیل اجرای کار، این فرآیند به استان‌ها، شهرستان‌ها و مناطق واگذار شده و دایر‌شدن مدرسه در ابتدا نیاز به موافقت اصولی دارد تا اخذ مجوز اولیه انجام شود و این موافقت فرایند مشخصی دارد و صلاحیت فردی مؤسس و وضعیت حراست نیز باید مشخص شود که بعد از این مراحل باید وارد مرحله موافقت راه‌اندازی شود و باید تابع قانون استقرار مدارس و مراکز باشد؛ بنابراین هر فردی نمی‌تواند ادعای تأسیس مدرسه و مشارکت با فرد دیگر را داشته باشد.
وی افزود: پیش از دائمی شدن قانون، تفاهم‌نامه‌ای بین آموزش‌وپرورش و وزارت تعاون برای انجام همکاری‌های مشترک منعقد شد و فرهنگیانی که تمایل به تأسیس مدرسه دارند باید از مسیر قانونی این کار عبور کنند و از معلمان درخواست می‌کنیم با تبلیغات موجود به اسم تعاونی وارد عمل نشده و هزینه‌ای پرداخت نکنند. ایجاد مدارسی که فرهنگیان به‌طور تعاونی درخواست کرده باشند در‌حال‌حاضر نیز وجود دارد اما باید از طریق قانونی و شورای نظارت این مسیر طی شود. اکنون نیز قوانین روی پورتال سازمان مدارس و مراکز غیر دولتی موجود بوده و هرگونه همکاری در چارچوب قانون قابل قبول است.
رییس سازمان مدارس غیردولتی وزیر آموزش‌وپرورش بیان کرد: اگر فردی خواهان تأسیس مدرسه باشد و توانایی مالی چندانی ندارد، می‌تواند با چندین شخص دیگر این کار را انجام دهد اما باید مشخصات افراد شناسایی شده باشد و به سازمان مدارس غیردولتی ارائه دهد. مدارسی وجود دارند که چندین نفر صاحب امتیاز آن هستند اما از نظر قانونی باید یک نفر به نمایندگی از همه به آموزش‌وپرورش معرفی شود و پاسخگوی مسائل باشد. چنانچه فردی در ادامه روند مدرسه داری نیاز به مشارکت با فرد دیگری داشته باشد باید این شریک به آموزش‌وپرورش معرفی شود و حتی گاهی پیش آمده شرکا با هم به توافق نرسیده و دچار مشکلاتی شوند اما نمی‌توانیم نسبت به شرایط دانش‌آموزان بی‌تفاوت باشیم بنابراین هرگونه تغییر در حوزه سرمایه‌گذاری و تغییر مدیریت باید به اطلاع آموزش‌وپرورش برسد.
رییس سازمان مدارس غیر دولتی با بیان اینکه مدرسه ابتدا باید ثبت شرکت‌ها شده باشد و پس از آن دعوت عمومی انجام شود، گفت: این مسأله نیز باید به تأیید آموزش‌وپرورش برسد در واقع فرایند تأسیس باید با توجه به قانون مصوب سال ۹۵ طی شود و از توسعه مدارسی که بدون مجوز از آموزش‌وپرورش به ثبت‌نام اقدام می‌کنند، جلوگیری می‌شود. هیچ فرد یا افرادی بدون اخذ مجوز از آموزش‌وپرورش حتی در قالب کار خیر یا ایجاد عدالت آموزشی برای کاهش بازماندگان از تحصیل حق تأسیس مدرسه ندارند چراکه مدرسه واحد آموزشی حاکمیتی است و قبل از ورود افراد باید صلاحیت آنها مورد تأیید باشد و حتی هرگونه تغییر مکان مدرسه نیز پیش از اقدام باید به آموزش‌وپرورش اطلاع‌رسانی
شود.

captcha
شماره‌های پیشین