294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
8

خبر

دانشگاه‌ها برای سال تحصیلی جدید شرایط متفاوتی را در نظر گرفته‌اند

داستان‌های هزار و یک شرط

از مجموعه ۶۴ دانشگاهی که شرایط خوابگاهی آنها برای سال تحصیلی ۹۷-۹۶ بررسی شده، تنها ۷ دانشگاه شرایط خوابگاهی خود را اعلام نکرده‌اند و تنها پنج دانشگاه، دریانوردی و علوم دریایی چابهار، رازی کرمانشاه، یاسوج، صنعتی شاهرود و اصفهان اعلام کرده‌اند که بدون پیش شرط خوابگاه ارائه می‌کنند. سایر دانشگاه‌ها که شرایط خود را اعلام کرده‌اند، یا خوابگاه ارائه نمی‌دهند، یا فقط خوابگاه خودگردان ارائه می‌کنند. برخی از دانشگاه‌ها نیز در ارائه خوابگاه با محدودیت مواجه هستند.

صبح نو

خبر

شروط دولت برای واردات خودروهای آتش نشانی
هیأت وزیران درمصوب‌های که به امضای دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور رسیده، برای واردات خودرو و تجهیزات آتش‌نشانی شروطی گذاشت. مطابق این مصوبه، واردات خودرو و تجهیزات مرتبط آتش‌نشانی به شرط تولیدنشدن در داخل، با عمرحداکثر پنج سال، دارا بودن نمایندگی و خدمات پس از فروش و با رعایت احکام برنامه‌های توسعه کشور بدون اشکال است. علت تصویب این مصوبه درهیأت وزیران این است که درحادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو در زمستان 95 یکی ازمشکلات، به روز نبودن تجهیزات آتش نشانی و نداشتن نردبان بلند برای دسترسی به طبقات بالا بود.
 
آنفاکتوس روزانه 300 نفررا می‌کشد
استعمال دخانیات، نداشتن خواب مناسب، استرس مزمن، دیابت وفشارخون بالا از عواملی‌اند که سبب بروز بیماری‌های قلبی وعروقی می‌شوند، مشکلاتی که در کشورمان کار را به جایی رسانده که آقای مسعود قاسمی، رییس نوزدهمین کنگره بین‌المللی تازه‌های قلب وعروق می‌گوید روزانه سیصد ایرانی به علت آنفاکتوس قلبی جانشان را ازدست می‌دهند.
اطلاعاتی که قاسمی ارائه می‌دهد تأمل برانگیز است مثل این که بیماری‌های قلب و عروق درمردان بالای40 سال درکشورمان 57 درصد شیوع دارد و درآبان سال گذشته ازمجموع چهارهزار وهفتصد و66  نفری که فوت کرده‌اند، چهارصد و41 مورد آن مربوط به ایست قلبی بوده است.
به گفته او همچنین سالانه 375  هزارنفر درکشور فوت می‌کنند که 35  هزار مورد آن ناشی از سکته‌های قلبی و مغزی‌اند.
 
بیابانی به نام زاگرس
قبلاً عده‌ای هشدار داده بودند که مرگ زاگرس نزدیک است؛ نوشته بودند که جنگل‌های زاگرس با سرعت روبه نابودی است و دیگرامیدی به احیای آن نیست؛ گفته بودند جنگل‌های زاگرس دیری نمی‌گذرد که به افسانه تبدیل می‌شوند. دکترهادی کیادلیری، رییس انجمن جنگلبانی ایران حالا با قاطعیت این گفته‌ها را تأیید می‌کند و به فارس توضیح می‌دهد: «من در زاگرس جنگلی نمی‌بینم چراکه جنگل شامل مجموعه عناصرحیات وحش و گیاه است، من حتی پیش بینی می‌کنم که در آینده نزدیک منطقه زاگرس بیابانی شود.» این کارشناس جنگل آتش سوزی‌های رخ داده در زاگرس را یکی از عوامل نابودکننده آن می‌داند و تشریح می‌کند که بارندگی‌های امسال باعث رشد علوفه‌ها درمنطقه زاگرس شد؛ علوفه‌هایی که در ماه‌های گرم سال ریسک آتش سوزی را بالا بردند.  کیادلیری کم توجهی دولت و صاحبان نفوذ و قدرت را عامل مهم دیگری درتخریب جنگل‌ها می‌داند و اشاره می‌کند به این که روستا نشین فقیر وقتی جریان تخریب از سوی این عوامل قدرتمند را می‌بیند تصمیم می‌گیرد سهم خود را از جنگل برداشت کند و درنتیجه جنگل فقیرو فقیرتر می‌شود.
این کارشناس حالا اما نگران جنگل‌های هیرکانی در شمال کشور است چرا که معتقد است نمی‌توان به احیای زاگرس امید داشت . به گفته او با اتفاقاتی که در جنگل‌های شمال رخ می‌دهد مثل آفاتی که 20 سال است گریبان جنگل‌ها را رها نکرده، بعید است تا 30 سال دیگر  ازجنگل هیرکانی اثری بماند .
 
برگزاری جشنواره چندقدم تا آسمان
هفته آخر مردادماه برای دانش آموزان عضو اتحادیه انجمن اسلامی هفته خاصی است. یک هفته مختص برنامه‌های ورزشی. امروز این جشنواره فرهنگی- تشکیلاتی- ورزشی در اردبیل آغاز می‌شود که به گفته آقای حامدعلامتی، دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی درآن سیصد نفر از اعضای قرارگاه ملی پسران و تعدادی از مسوولان انجمن‌های اسلامی مدارس سراسرکشورشرکت دارند. صعود به قله چهارهزار وهشتصد و 11 متری سبلان درکناربرگزاری مسابقات شنا، والیبال، بازی‌ها و ورزش‌های سنتی، همایش پیاده‌روی دانش‌آموزان پسر به همراه پدران و مسابقه دوچرخه سواری، از مهم‌ترین برنامه‌های تدارک دیده شده‌اند.
 
شناسایی و جذب 10هزار متکدی و بی خانمان
متکدیان و بی خانمان‌های پایتخت از یک سو جمع می‌شوند و به مددسراها می‌روند، از سوی دیگر عده‌ای‌شان دوباره راه خیابان‌ها را در پیش می‌گیرند و می‌شوند همان‌هایی که درانظارعمومی ظاهر می‌شوند. با این حال شهرداری تهران دست از جمع آوری آنها برنمی دارد و در چهارماه ابتدای امسال ۱۰ هزار و هفتصد و 16 متکدی و بی خانمان را شناسایی و جذب کرده است.
این آمار سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران است که مدیرعامل، آقای رضا قدیمی آن را اعلام می‌کند. طبق اعلام او، از میان ۱۰ هزار و هفتصد و 16 مددجوی جذب شده، ۲ هزار و ۶۲ نفرمتکدی و هشت هزار و ششصد و 54 نفر بی خانمان بودند. همچنین ۹ هزار و چهارصد و 59 نفر از این افراد را مردان و هزار و دویست و 57 نفر را زنان تشکیل داده‌اند.
از این تعداد، هشت هزار و دویست و29 نفر به مددسرای مردان و ششصد و30 نفربه مددسرای زنان منتقل شده‌اند؛ جایی که قدیمی می‌گوید بی خانمان‌ها دوستش دارند: «درحال حاضر برخی از مددجویان اگر شب‌ها به اتوبوس‌های گشت نرسند، دسته جمعی از ایستگاه اتوبوس خاوران، سوار می‌شوند و به مددسرا می‌آیند.»

 

captcha
شماره‌های پیشین