294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
7

مرگ مجازی

دو سال پیش در یک گروه محدود تلگرامی، با پسری جوان به‌نام علی از اهالی استان سیستان آشنا شدم. بعد از دو سه ماه، یک‌بار که او متنی با مضمون مرگ‌اندیشی در گروه گذاشت، گفتم چنین تأمل‌هایی شاید برای سن او زود باشد. جواب داد: «زود که نیست، حتی دیر شده است.» همان‌جا یکی از اهالی گروه در پیامی خصوصی برایم توضیح داد که او مبتلا به یک بیماری کُشنده است. دو سه ماه بعد، علی فوت کرد. بچه‌های گروه، که به گمانم هیچ یک علی را از نزدیک ندیده بودند، پول روی هم گذاشتند و دسته‌گلی برای مراسم ختمش فرستادند.

دوهزار زائر ایرانی ریش سفید

دلنوشته‌‌‌ای از سوز سینه برای الهه

صبح نو

دوهزار زائر ایرانی ریش سفید

آقای «حسن شمشادی» را پیش‌تر با روایت هایی از سوریه و مدافعان حرم می‌شناختیم . خبرنگار   صدا و سیما  اما این بار ازحرم به سرزمین وحی رفته است  تا روایت های جذاب و خواندنی از حج 96 را برایمان بنویسد. این ستون  حاصل یادداشت های روزانه او از سرزمین وحی است .
تا دم دمای صبح بیدار بودیم، تازه چشمانم گرم شده بود که صدای گوش‌خراش این چند روزه بیدارم کرد. ساعت شش صبح، همان صدای آشنای ماشین سنگینی که روی هتل نیمه تخریب شده کنار محل اقامتمان قرار گرفته و راننده حرفه‌ایش وجب به وجب در حال خراب کردن طبقه‌های باقی مانده و پایین رفتن است.
عجب پشتکاری دارد، چهارده ساعت تقریباً بی وقفه کار می‌کند، زیر این آفتاب داغ و سوزان و در این هوای گرم. البته زائران ایرانی در بیست و دو هتل دیگر نزدیک حرم پیامبر؟ص؟ و بقیع مستقرند و آنجا از این صداها ندارند و در آرامش هستند خدا را شکر.
این تنها یکی از ده‌ها هتلی است که در چند سال اخیر در مدینه، برای توسعه مسجدالنبی از بین رفته‌اند یا در حال تخریب هستند. ظرفیت پذیرش زائران مدینه النبی به شدت کاهش یافته؛ مسوولی می‌گفت مجموع تخت‌های هتل‌های مدینه که قبلاً دویست و هشتاد هزار بود، حالا به یکصد و ده هزار تخت کاهش پیدا کرده.  این را هم اضافه کنید به افزایش پانصد هزار نفری شمار مجموع زائران حج امسال و تأخیر چهار ماهه سعودی‌ها در توافق با ایران برای آغاز برنامه ریزی حج و زیارت و بستن قرارداد با هتل‌های مدینه و افزایش بیست و سه هزار نفری تعداد زائران ایرانی در حج امسال .
این عوامل باعث شده تا ایرانیان، چه مدینه قبل و چه مدینه بعد، امسال زمان اقامتشان در شهر پیامبر اسلام به کمتر از یک هفته برسد و بیشترین زمان سفر بیش از یک ماهه‌شان در مکه مکرمه باشند .
خدا را شکر، دی کلینیک یا همان بیمارستان ایرانیان در مدینه هم بعد از دو سال، بازگشایی و فعال شد، چهار درمانگاه هم در این شهر برای زائران ایرانی دایر شده تا بسرعت بشود به کارهای پزشکی‌شان رسید .
وقتی این کارها بیشتر برای زائران ایرانی اهمیت پیدا می کند که مطلع می‌شوند، پانصد و هفتاد پزشک و متخصص و کادر بهداشتی درمانی، از هموطنانشان امسال در سرزمین وحی کنارشان هستند تا به قول معروف هوایشان را داشته باشند . به نظرم کمی دلشان قرص‌تر شده و خانواده‌ها و چشم انتطارهاشان آرام‌تر شده‌اند .
با این حال، از مکه هم خبر می‌رسد نخستین زائر ایرانی که هرمزگانی است، با هشتاد و چهار سال در بیمارستانی سعودی جان به جان آفرین تقدیم کرده است .  این یعنی اینکه اجل که برسد، گاه رفتن است، در هرجا و با هر لباسی و در هر حالی که باشی، حتی اگر بعد از ده‌ها سال دعوت خدا را لبیک گفته و آمده باشی تا حج واجبت را انجام دهی .
راستش را بخواهید کمی نگرانم، نه برای خودم یا اتفاقی احتمالی یا حادثه‌ای، نه، نه، اصلاً، نگرانی‌ام بیشتر برای هموطنان پیر همراهمان است، پدران و مادران کهنسالی که به شوق انجام اعمال و زیارت آمده‌اند، و سن و سال بالایشان کمی رسیدن به کارهایشان را برایشان سخت کرده است .
حدود دو هزار نفر از مجموع زائران ایرانی، بالای هشتاد و پنج سال، سن دارند که قطعاً مسوولان حج و کاروان‌ها باید بیش از همه، به آنها توجه کنند، به‌ویژه در منا و عرفات و مشعر و ایام تشریق که حتماً چنین کرده‌اند و چنین می‌کنند .
ان شاءالله که صاحب حج، خود حافظ و نگهدار همه زائران و حاجیان باشد، تا اعمالشان را به خوبی انجام دهند و به سلامت به وطنشان بازگردند .
آمین، یا رب الرحیم

  یادداشت
   حسن شمشادی

captcha
شماره‌های پیشین