294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
6

مردم در انتظار عملکرد مدیران جدید شهر

ماجرای عجیب اعلام آغاز به‌کار رسمی پارلمان‌های شهری و روستایی

شور شروع شوراها درآمد

بالاخره پس از گذشت حدود 85 روز از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و تغییر چندباره تاریخ آغاز به کار رسمی این شوراها، جدیدترین و البته احتمالاً قطعی‌ترین تاریخ برای بازشدن درهای شوراهای پنجم به روی منتخبان، اعلام شد تا ماجرای عجیب و غریب تعویض تاریخ شروع شوراها به سوژه‌ای جالب در میان رسانه‌ها تبدیل شود.

صبح نو

ماجرای عجیب اعلام آغاز به‌کار رسمی پارلمان‌های شهری و روستایی

شور شروع شوراها درآمد

بالاخره پس از گذشت حدود 85 روز از انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و تغییر چندباره تاریخ آغاز به کار رسمی این شوراها، جدیدترین و البته احتمالاً قطعی‌ترین تاریخ برای بازشدن درهای شوراهای پنجم به روی منتخبان، اعلام شد تا ماجرای عجیب و غریب تعویض تاریخ شروع شوراها به سوژه‌ای جالب در میان رسانه‌ها تبدیل شود.

سیصد و شصت و پنجمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، روز روبوسی‌ها و حلالیت‌طلبی‌ها و خداحافظی‌ها بود. روزی که رسانه‌ها با تیتر «آخرین جلسه شورای چهارم شهر تهران» به استقبال آن رفتند تا طبق اعلام آقای «مهدی چمران» رییس این شورا، سه‌شنبه دهم مردادماه 96 را پایان کار این دوره از شورای شهر پایتخت بداند و بگوید: «‌احتمالاً امروز آخرین جلسه چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران خواهد بود. برداشت من این است که شورای چهارم 12مردادماه به کار خود پایان خواهد داد و امروز جلسه آخر است مگر اینکه دوستان بخواهند جلسه دیگری داشته باشیم.»
چمران البته با شک و تردید این قضیه را مطرح کرد. شکی که دلیل آن در صحبت‌های خودش نهفته بود: «‌قانون آغاز به کار پنجمین دوره اسلامی شهر تهران، ری، تجریش و شمیرانات توسط شورای نگهبان به تصویب رسیده و به ریاست جمهوری اعلام شده است؛ اما هنوز از ریاست جمهوری برای اجرا ابلاغ نشده است. بدین ترتیب این جلسه آخرین جلسه شورا خواهد بود و جلسه بعد از آن معنایی ندارد. البته روش قانونی این است که دولت باید ابلاغ کند که هنوز این اتفاق نیفتاده و قاعدتاً ظرف روزهای آینده انجام خواهد شد.»

روایت اول: تاریخ شک دار
شک چمران البته بی حساب و کتاب هم نبود. چرا که چند روز پیش از آن، سریال تغییر تاریخ رسمی شوراها توسط هیات نظارت بر انتخابات شوراها و وزارت کشور کلید خورده بود و به فاصله چند روز، چندبار تغییر کرد.
اول مردادماه امسال، رییس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها گفته بود: «‌طبق مصوبه جدید مجلس در ذیل طرح تعیین وظایف و اختیارات شوراها و شهرداران، شوراها می‌بایست از 14 مرداد آغاز به کار کنند که این مصوبه هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده است.»
آقای «محمد محمودی شاه‌نشین» بر همین اساس، زمان آغاز به کار رسمی شوراهای پنجم را 12 شهریور ماه اعلام کرده و گفته بود: «‌با توجه به اینکه مصوبه مجلس مبنی بر تغییر در زمان آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا هنوز در شورای نگهبان بررسی نشده و این شورا نسبت به آن اعلام نظر نکرده است، بنابراین، مصوبه جدید مجلس شامل پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا نمی‌شود و این دوره طبق قانون قبلی و از 12 شهریور آغاز به کار می‌‌کند.»
او البته در عین حال،  این را هم گفته بود که در صورت بررسی مصوبه جدید مجلس درباره زمان آغاز به کار شوراها در شورای نگهبان و تصویب نهایی آن، ششمین دوره انتخابات شوراها از 14 مرداد آغاز به کار می‌کند.

روایت دوم: سرگیجه
13 مردادماه امسال، تاریخ جدید برای آغاز به کار شوراها اعلام شد. یک روز مانده به زمان اعلام شده احتمالی برای آغاز به کار شوراهای پنجم، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس از تغییر این تاریخ به 12 شهریورماه امسال خبر داد.
آقای «علی‌اصغر یوسف‌نژاد» با بیان اینکه قانون اصلاح قانون انتخابات شوراها پس از تأیید شورای نگهبان مراحل نهایی خود را می‌گذراند، گفت که عملاً اصلاحیه این قانون به شوراهای فعلی نمی‌رسد و به نظر می‌رسد زمان آغاز به کار دوره پنجم شورای شهر و روستا بر اساس قانون قبلی 12 شهریور ماه خواهد بود.
او گفته بود: «طبق قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای  زمان آغاز به کار شوراها 12 شهریور پیش‌بینی شده بود؛ اما مجلس اخیراً اصلاحیه‌ای در این قانون داشت که شروع‌به‌کار شوراها 14 مرداد مصوب شد.»
یوسف‌نژاد، البته از تأیید اصلاحیه قانون انتخابات شوراها توسط سوی شورای نگهبان هم خبر داده بود؛ اما در عین حال گفته بود: «‌پس از تأیید شورا قانون باید به مجلس ابلاغ شود و مجلس در نامه‌ای به دولت ابلاغ کند و دولت نیز باید ظرف سه روز آن را در روزنامه رسمی به چاپ برساند و پس از چاپ در روزنامه رسمی، قانون پس از دو هفته قابلیت اجرایی خواهد داشت .با توجه به اینکه قانون عطف به ماسبق نمی‌شود و اصلاحیه قانون شوراها نیز مراحل نهایی خود را طی می‌کند، به نظر می‌رسد عملاً شروع به کار 14 مرداد نخواهد بود و قانون قبلی اجرا شود که زمان آغاز به کار را 12 شهریور پیش‌بینی کرده است.»
یوسف‌نژاد، با این جمله‌ها نیز از «سردرگمی» شوراهای شهر و روستا در نقاط مختلف کشور سخن گفته بود: «‌در حال حاضر بسیاری از اعضای شوراها سردرگم هستند و هنوز مراجع رسمی مثل دولت پاسخ نداده‌اند که زمان آغاز به کار 12 شهریور یا 14 مرداد است اما نهایتاً چون اصلاحیه قانون مراحل نهایی خود را برای اجرا طی می‌کند و هنوز در روزنامه رسمی چاپ نشده، عملاً بیش‌از دو هفته به طول می‌انجامد.»

روایت سوم: تغییر دوباره
یک هفته پس از آن اما، تاریخ آغاز به کار شوراهای پنجم دوباره تغییر کرد. دیروز یعنی 21 مردادماه و در حالی که یک هفته از زمان اعلام شده احتمالی برای آغاز به کار شوراهای پنجم گذشته بود، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور اعلام کرد: «‌پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا از یکم شهریور آغاز به کار می‌کنند.»
آقای «هوشنگ خندان‌دل» گفت: «منتخبان پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور از یکم شهریور ماه سال جاری فعالیت خود را به‌طور رسمی آغاز می‌کنند.»
به گفته خندان‌دل، این تصمیم براساس بخشنامه شماره 77809 مورخ 19 مردادماه وزیر کشورگرفته شده و بر این اساس، تاریخ آغاز فعالیت پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا  اول شهریور 96 خواهد بود. خندان‌دل این را هم گفته است که مراسم آغاز به کار رسمی شوراهای پنجم، با دعوت مسوولان واحدهای تقسیمات کشوری مربوطه در اول شهریورماه 1396 همراه خواهد بود و از اول شهریورماه امسال، شوراهای پنجم شهر و روستا به‌طور همزمان فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.
هرچند تا زمان تنظیم گزارش، هنوز اظهار نظر جدیدی درباره تاریخ جدید آغاز به‌کار شوراها اعلام نشده است، اما به‌نظر می‌رسد همین تغییر چند‌باره تا این جای کار نیز حکایت همان «سردرگمی» مورد اشاره نماینده مجلس در این‌باره باشد. چرا که روال قانونی تأیید، تصویب و ابلاغ قوانین کشور کاملاً مشخص است و به نظر می‌رسد آنچه بیش از همه در این میان نادیده گرفته شده، تعجیل‌ها و تعلل‌های بی‌دلیل برای تعیین تاریخ دقیق و رسمی یک رویداد باشد. رویدادی که شاید در 10 روز باقی‌مانده تا سررسید آن، باز هم دچار تغییر تاریخ‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین