294
یکشنبه، ۲۲ مرداد ۱۳۹۶
11
ضرغامی، عضو شورای عالی فضای مجازی:

نباید یک پیام‌رسان خارجی تمام فضای ما را در اختیار بگیرد

عزت‌الله ضرغامی رییس اسبق صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی گفت: نباید بگذاریم یک پیام‌رسان خارجی تمام عرصه صوت، متن وغیره را در اختیار بگیرد و از جای دیگر مدیریت شود پس باید با چشم باز ببینیم و حرکت کنیم.

خبر

صبح نو

خبر

تلگرام رکورد شکست
سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی کشور از شکستن رکورد انتشار یک میلیارد مطلب در کانال‌های عمومی فارسی زبان تلگرام خبر داد.
آقای مسعود اسدپور سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی کشور گفت: براساس آمارهای مرکز ملی فضای مجازی تعداد کانال‌های عمومی فارسی زبان تلگرام امروز از مرز ۵۵۵ هزار کانال گذشته و مطالب منتشرشده در این کانال‌ها نیز رکورد انتشار یک میلیارد مطلب را شکسته و به عدد ۱/۱ میلیارد نزدیک شده است.
وی گفت: با توجه به اینکه کل صفحات سایت‌های فارسی زبان در اینترنت حدود ۱/۲ میلیارد تخمین زده می‌شود، می‌توان گفت از نظر شاخص تعداد مطالب منتشرشده، پیام‌رسان تلگرام به تنهایی و صرفاً در کانال‌های عمومی آن از سال ۱۳۹۴ که امکان ایجاد کانال در تلگرام فراهم شده، قابلیت رقابت با تمام محتوای تولیدشده در تمام سایت‌های فارسی زبان در طول سالیان اخیر را پیدا کرده است.
اسدپور با اشاره به این که این پیام‌رسان بر اساس میزان انتشار روزانه
۲ تا ۳ میلیون مطلب، تا آخر مهر ماه امسال از سایت‌ها نیز پیشی خواهد گرفت، تأکید کرد: در صورتی که حجم مطالب تولیدشده در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های دیگر نیز به آمار تلگرام اضافه شوند، می‌توان گفت حجم تولید مطالب در طول یک سال این شبکه‌ها با کل مطالب تولیدشده از ابتدای ایجاد وب فارسی تاکنون فراتر خواهد رفت.سرپرست پژوهشگاه فضای مجازی کشور با بیان این که از میان ۵۵۵ هزار کانال عمومی فارسی زبان بیش از ۲۰ هزار کانال دارای حداقل ۵۰۰۰ عضو هستند، تصریح کرد: از میان مطالب منتشرشده در کانال‌های تلگرام ۸۸ درصد به صورت تولید مطلب جدید و ۱۲ درصد آن بازنشر (فوروارد) مطالب کانال‌های دیگر بوده است. البته حجم قابل توجهی از این مطالب تولیدی، کپی مطالب کانال‌های دیگر بوده که در جای خود قابل بررسی است.وی افزود: مجموع تعداد اعضای کانال‌ها نزدیک به ۷۲۰ میلیون است که با توجه به اعلام تلگرام درخصوص وجود ۴۰ میلیون اکانت از کاربران ایرانی نشان می‌دهد هر کاربر به طور متوسط در ۱۸ کانال عضو است که متوسط سن این کانال‌ها ۳۱۲ روز بوده و به طور متوسط ۱۲۹ روز یعنی ۴۱ درصد این روزها را فعال بوده‌اند.اسدپور با اعلام این که نزدیک به ۷۰ درصد این کانال‌ها در یک ماه اخیر فعالیت داشته‌اند و ۳۰ درصد این کانال‌ها در یک ماه اخیر هیچ‌گونه فعالیتی از خود نشان نداده‌اند، گفت: مطالب منتشرشده در کانال‌ها به طور متوسط ۱۱۲۵ بازدید داشته‌اند و در مجموع کل بازدید مطالب کانال‌ها به رقم ۱/۲ تریلیارد بالغ می‌شود. این آمارها نشان می‌دهد هر کاربر فارسی زبان به طور متوسط ۳۰ هزار مطلب از کانال‌های تلگرام مطالعه کرده است که با فرض صرف حدود یک دقیقه وقت برای هر مطلب، این کانال‌ها منجر به افزایش سرانه مطالعه به میزان ۵۰۰ ساعت شده‌اند.

فیس‌بوک به جنگ تلویزیون رفت
نخستین اقدام فیس‌بوک در راستای پخش برنامه‌های ویدیویی با اضافه کردن بخش «ویدیو» به اپلیکیشن فیس‌بوک آغاز شده است. این تب جدید که «Watch» نام‌گذاری شده، قادر است برنامه‌های تلویزیونی متعددی مانند BuzzFeed، Tastemade، ATTN و Conde Nast را برای کاربران پخش کند. فیس‌بوک پس از انتشار این گزارش رسماً اضافه شدن این ویژگی به اپلیکیشن شرکت را تأیید کرد. البته فیس‌بوک تاریخ دقیق اضافه شدن آن را اعلام نکرده و تنها به عبارت «به‌زودی» بسنده کرد.
به گزارش آی‌تی‌ایران، باتوجه به پیشرفت‌های خیره‌کننده اسنپ‌چپ در یکی دوسال اخیر، حال فیس‌بوک یکی از ارکان اصلی در حفظ و حتی افزایش کاربران جوان فعلی خود را پخش ویدیوهای باکیفیت و داستانی می‌داند. ضمناً باتوجه به محبوبیت برنامه‌های تلویزیونی، فیس‌بوک می‌تواند از طریق پخش این برنامه‌ها درآمدهای تبلیغاتی بسیار زیادی کسب کند.
مارک زاکربرگ در پست اخیر خود در فیس‌بوک نوشت: «امید داریم ویژگی Watch بتواند نیازهای کاربران به برنامه‌های تلویزیونی، از اخبار گرفته تا سریال‌های کمدی و مسابقات ورزشی زنده را برطرف کند. برخی از این برنامه‌ها توسط تولیدکنندگان حرفه‌ای و برخی توسط کاربران عادی ساخته خواهند شد.»

«ام‌تی‌ان» 890 میلیون دلار از ایران خارج کرد
شرکت «ام‌تی‌ان» آفریقای جنوبی که بخشی از سهام شرکت ایرانسل ایران را در اختیار دارد، تاکنون ۱۲میلیارد رند (معادل ۸۹۰ میلیون دلار) از سود سهام خود را از ایران خارج کرده است.
به گزارش تسنیم، راب شاتر، مدیرعامل شرکت «ام‌تی‌ان» که در ماه مارس به این شرکت پیوسته، عملکرد 6 ماه گذشته خود را در زمینه افزایش سود سهام و درآمد حاصل از سرویس‌های شرکت تشریح کرد. وی رشد درآمد سرویس‌های گروه «ام‌تی‌ان» را «آبرومندانه» توصیف کرد.میزان درآمد بخش دیتای شرکت «ام‌تی‌ان» رشدی 31.9درصدی داشته و رشد درآمد بخش دیجیتال 24.7 درصد بوده است. شاتر این آمارها را «شروعی امیدوارکننده» توصیف کرد.
شرکت «ام‌تی‌ان» آفریقای جنوبی که بخشی از سهام شرکت «ام‌تی‌ان» ایرانسل ایران را در اختیار دارد، تاکنون 12 میلیارد رند (واحد پول آفریقای جنوبی) از سود سهام خود را از ایران خارج کرده و انتظار می‌رود تا قبل از پایان سال مالی 2017، 5 میلیارد رند دیگر از ایران خارج کند.

captcha
شماره‌های پیشین